|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
20.11.2009 12:34:45   
big_mama817
јас на син ми почнав сега да му дав и рендан кромид кој го варам во малку воа и послем го прецедувам во малку сок и го пие

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
20.11.2009 12:45:04   
mami
нема тоа љуткав вкус? и јас би му сварила, чисто за превентива од грипов...

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
20.11.2009 12:48:41   
profesorica
Дамјан пие киндеримун во сокче од цеден лимон или портокал и обавезно пие по една цедена мандарина.ова со кромидов ќе пробам ама мислам дека ќе ми го осети.во каков сок му го ставаш биг мама?

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
20.11.2009 12:55:02   
mami
ние сме на црвено овошје, портокал, мандарина, лимон- не сака ни да лизне...осети дека во домашниот сок што обично е - цвекло, јаболко, морков му ставиле и еден цел лимон и испи една капка и ја плукна и толку беше  не сакаше ни да земе шишето после...

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
20.11.2009 13:00:24   
mother 29
па добро,било какво овошје,штом си пие цвекло ,морков,јаболко,немај гајле.и не му ставај многу,многу лимони ,ке сватиuser posted image па нема да сака и тоа да пие!терајте така!
инаку мојот се јаде .мандарините така ги јаде,само му ја тргам кожичката,му стискам калинка како сок  и таму му го ставам киндериммунот,а понекогаш кога му давам со лажичка јогурт таму му го мешам киндерот!а обавезно му давам и една јаболка или круша во денот!и така си ги грицка!

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
20.11.2009 13:43:30   
mami
не не , далеку од тоа..он лимон на пр, може да го грицка како јаболкоuser posted image јаболки, банани, круши, праски- тоа бута по цел ден нема гајле...а портокали и мандарини не му се уклапаат во менито, ич не ги сакаuser posted image user posted image

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
20.11.2009 14:14:41   
Anushka
препарати за имунитет кај деца (п р о в е р е н о  х  4):
- многу мед
- свежо цеден портокал во огромни количества, наутро
- грејп, морков, пиперка, зелка, цвекло, јаболко
- козјо млеко, темно чоколадо, многу сладоед во сред зима
- ептен секој ден по малку кромитче, лукче, прасче (пробајте прво со младо, помешано со варен компир, путер/павлака)
- секојдневно спорт и прошетки на воздух
- масажи и голицкање
- многу смеа (Театар за деца и млаинци...)
- секој ден многу бањање и уживањеё

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
20.11.2009 14:17:23   
big_mama817
инаку кромидот му го ставам во сокот што си го пие обично ананас 100% без шеќер тој му е омилен значи како што кажа мами чисто заради превентива

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
26.11.2009 13:24:02   
vania85
Валентино има пиено пиковит,санастол и сега пие киндеримун и витамин ц.Нема спас занас.Често ми е болен.Да прашам за рибиното масло-дали че се поправи од него во килажи мислам?Педиатарката рече че несмее да пие зашто фунтанелата на глават му е затворенаuser posted image Извини немога точно да пиша на македонски.Живеја во Македонија от 3 год маж ми е македонец али не се научих убо да пишувам на македонски.Фала.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
26.11.2009 13:26:13   
mother 29
што има веза фонтанелата,user posted image  и на нас ни е затворен!д и а витамините не се само за коските ,туку и за зајакнување на имунитет,за намален апетит!а јас му давам по 1,5 мл рибино и + киндериммун

(Одговор на членот vania85)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
26.11.2009 13:28:51   
mother 29
Рибино масло со фармацевтски квалитет user posted image

Јекогал рибиното масло претставува прочистено рибино масло со фармацевтски квалитет, наменето за надополнување во исхраната кај деца и возрасни, поради богатството на витамини А и Д3, како и на есенцијални масни киселини.
Маслото е достапно во три различни вкуса: банана, јагода и лимон. Овошната арома ефикасно го прекрива непријатниот мирис и вкус на риба, што го прави маслото особено привлечно за децата.user posted image

Пакување: 100 ml
Природен извор на витамини и есенцијални масни киселиниЈекогал рибиното масло претставува природен извор на витамини А и Д3, како и на есенцијални масни киселини. Овие активни состојки учествуваат во општиот метаболизам на организмот и се неопходни за правилен раст и развој на децата, нормално окостување на скелетот и развој на забите, зголемена отпорност на инфекции, добро функционирање на видот, превенирање на рахитис кај деца и остеомалација кај возрасни.Витаминот А е неопходен за развој и раст на организмот, за одржување на интегритетот на епителните структури, ја зголемува отпорноста на инфекции,  а неговата најважна улога е поврзана со функцијата на видот т.е. со адаптацијата на окото на темнина. Недостигот на витамин А доведува до ноќно слепило, промени на кожата, слузниците и намалена отпорност на инфекции.Витаминот Д има важна улога во регулација на метаболизмот на калциум и фосфати. Недостигот на витамин Д доведува до деминерализација на коските, која кај деца се манифестира како рахитис, а кај возрасни како остеомалација.
Додаток во исхраната кај деца и возрасни
Јекогал рибиното масло се препорачува како додаток во исхраната на деца и возрасни при недоволно внесување на витамините А и Д со редовната исхрана. Посебно се препорачува во зимскиот и пролетниот период, во период на раст и развој на деца за задоволување на зголемените дневни потреби, при зголемена физичка активност, како и за зголемување на одбранбената способност на организмот.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
26.11.2009 13:29:18   
mother 29
јас вакво му давам со вкус на банана!

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
26.11.2009 13:36:33   
BEBICA
ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

што има веза фонтанелата,user posted image  и на нас ни е затворен!д и а витамините не се само за коските ,туку и за зајакнување на имунитет,за намален апетит!а јас му давам по 1,5 мл рибино и + киндериммун


I na Monika fontanelata ne i zatvorena seuste malku se poznava.Inaku jas i davam cisto preventivno PIKOVIT i sekoe edno lazice med, koe i go stavm vo caj ili mleko se zavisi.nasata doktorka ni rece deka moze a i nemora da pie dodatoci za zajaknuvanje na imunitetot.
No znaete kako vikaat starite strav cuva lozjeuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
26.11.2009 13:55:35   
profesorica
мотхер29 ова со рибиното масло не ми е јасно-место вигантол му даваш или за зајакнување на имунитет?

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
26.11.2009 13:57:33   
vania85
Фала за одговорите.Да прашам пак.Валентино нема апетит.mother29 дали има апетит твоево дете?Ако му давам рибино масло дали че има апетит?_____________________________

<a href="http://www.trudnoca.net/"><img src="http://www.trudnoca.net/glitter/holdz/z4b0e88578c058.gif" alt="www.trudnoca.net" width="317" height="67" border="0" /></a><br />
<a href="http://www.trudnoca.net/glitter.php">Kr

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
26.11.2009 13:58:13   
mother 29
не !јас со вигантол од дамна престанав!на нас ни е затворена  во целост фонтанелата!му го давам за коските воопшто и за зајакнување и апетит! по 1,5 мл пред спиење рибино ,а киндерот на сабајле !

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
26.11.2009 13:59:29   
mother 29
ИЗВОРНА ПОРАКА: vania85

Фала за одговорите.Да прашам пак.Валентино нема апетит.mother29 дали има апетит твоево дете?Ако му давам рибино масло дали че има апетит?за тоа незнам.пошто моето си има апетит и нешто разлика пред и после не приметив! ама да ,во секој случај ке има подобрување,ми се фалеше една пријателка!

< Поракaта ја уредил mother 29 -- 26.11.2009 14:00:02 >

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
26.11.2009 14:02:48   
mother 29
ете зашто топло го препорачувам рибиното  масловитаминот  Д -окостување на скелетот и развој на забите, зголемена отпорност на инфекции, добро функционирање на видот, превенирање на рахитис кај деца и остеомалација кај возрасни.Витаминот А е неопходен за развој и раст на организмот, за одржување на интегритетот на епителните структури, ја зголемува отпорноста на инфекции,  а неговата најважна улога е поврзана со функцијата на видот

< Поракaта ја уредил mother 29 -- 26.11.2009 14:03:40 >

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
26.11.2009 14:05:33   
profesorica
ќе земам и една пријателка и дава на ќеркичето со вкус на шумско овошје- а има 13 месеци.

мотхер 29 од кој вкус да земам, вака кое ти се чини најприфатливо?

и ова го има во зегин баш ова или?


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
26.11.2009 14:07:41   
profesorica
и што пари е?

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
26.11.2009 14:08:17   
mother 29
да баш тоа на галафарм  ги има околу 150 денари е ми се чини!јас му купив банана, и го пие ,тоа ти доага како една мала голтка 1,5 мл до 3 год. а за другите не знам!и јас тогаш се мислев каков вкус да му земам, и се решив за банана!

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
5.12.2009 23:53:58   
Mila na mama
ИЗВОРНА ПОРАКА: mis.

Често пати зимно време имам проблеми со нарушено здравје кај Мартин.Чести настинки,кашлање,кивање,затнато носе.На кој начин на му го појачам имунитетот?Имам чуство дека се што ќе се јави во градинка,секоја бактерија,секој вирус мора и него да го посети никако да го одмине.Што да му давам за да му го појачам имунитетот може и апетитот да му го зголемам?

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
10.1.2010 17:18:29   
mami
викендов од две аптекарки во две различни аптеки на Зегин добив различен одговор. Значи прашував од која возраст можам да му давам Киндеримун на детето..првата ми рече- можеш слободно, а втората- од 2 години дури.
Ке сака ли некоја од мамичките кои им даваат киндеримун на децата да прочита точно во упатството што пишува, за да знам дали да го купувам или неuser posted image

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
10.1.2010 23:04:15   
mother 29
vo vrska so kinderimnot ima ivo forma na prasok i vo kapsuli!e sega moze da go davate posle godina so taa razlika sto:ako deteto e pod go dve godini ke kupite znaci vo forma na kapsuli(toa mu doaga kkao pola merica)i ke ja otvorite ,prasokot ke go rastvorete vo mlak caj ,nikkao topol ili sokce...ako deteto e posle 2 god.ke si kupete prasok i po edna mericka(koja e vnatre vo golemoto pakovanje )koe cini okolu 900 den,znaci vo maloto pakuvanje MERICA NEMA!

poveke od 2 meseci nema da davate,ke pravite pauza....
ova e toa sto jas go imam zboreno so na Marko pedijatoroti btw mozes slobodno da davas!!

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
11.1.2010 9:38:18   
mother 29
dali dava nekoj sara vita za kids?bas me interesira!

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

ime za masko bebe
bebuv4eto

ajde ringerajki koe ime e poubavo?

Matej (23%)

Andrej (27%)

Luka (20%)

Damjan (30%)


Број на сите гласови: 244

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!