Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Исхрана на децатаПорака


BEBICA -> Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (29.9.2009 16:26:32)

Оваа тема ја отварам за да размениме совети за зајакнуванје на имунитетот на детето. Иде зима па да биде спремни. Што се давате на вашите деца за да им зајакне имунитетот и да не им ослабне во текот на есента и зимата?
BEBICA -> RE: Совети зајакнувате имунитетот на вашето дете? (29.9.2009 16:28:40)

Извините за грешката во насловот
STRUMFETA -> RE: Совети зајакнувате имунитетот на вашето дете? (29.9.2009 18:16:07)

пред некој ден кога бевме на редовна контрола, перијатарот ни советувасе да почнеме со давање на витамин Ц, поради периодот сега на настинки.Ми рече  дека  се додека го дојам ,е повеке заштитено  и отпорно одошто да е на формула,но сепак додатно витаминов не му штети.
Палешка РР -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот кај децата? (29.9.2009 18:21:29)

Најмногу се стекнува имунитет преку мајчиното млеко, но ако не цица тогаш Ц витамин и Пиковит. [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/duda.gif[/image]
BEBICA -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (29.9.2009 22:20:24)

Струмфета поради тоа што доиш немас потреба на Филип да му даваш витамин ц пиковит или во било која друга форма, сем преку мајчиното млеко,т.е. пиј само чај до брусница која е енормно богата сп витамин Ц.Ем Фифип ке добива доволно витамин Ц ем ти ке го прочистис уринарниот тракт.Тоа е совет од мене, од искуство.
daniel -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (30.9.2009 1:39:43)

vitamince c,
big_mama817 -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (30.9.2009 9:40:20)

витамин ц, саностол
big_mama817 -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (30.9.2009 9:41:38)

витамин ц,саностол
mother 29 -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (30.9.2009 11:09:25)

јас вчера купив рибино масло.добро е за видот,коските и зајакнување на имунитетот.со банана арома.
profesorica -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (30.9.2009 11:12:11)

ова сакав и јас да земам, мотхер29 баш ме потсети.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]
mother 29 -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (30.9.2009 11:14:41)

да,супер било,го има со арома на банана. малку ,море многу се покрива мирисот на риба.
**Tedi** -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (30.9.2009 11:51:43)

Zdravo do site mamicki!!!Jas sum nov clen se nadevam deka ke me prifatite vo vaseto drustvo.
mis. -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (30.9.2009 11:53:13)

добредојде теди тука сме сите да се дружиме и се надевам на добра дружба.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]Рингераја расте расте и само расте
**Tedi** -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (30.9.2009 11:56:04)

Gi sledev vasite soveti pa bi sakala da ve prasam za moeto bebe?Ima 11 mes odi vo gradinka pa bi ve prasala sto ke mi preporacate da mu davam za zajaknuvanje na imunitetot,ne cica poveke?
mis. -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (30.9.2009 11:59:59)

Мислам дека е мало но ц витамин нема да му штети од 50мг
ostoun -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (30.9.2009 12:05:40)

So ribinoto maslo imame loso iskustvo od lani. Prvo i kupiv so vkus na banana, pa jagoda i dvata dobro gi prifati.Potoa maz mi kupi so vkus na sumski plodovi a toa truese i od togas ne sakase da pie za ziva glava ni so vkus na banana ni jagoda[sm=zmeden.gif]
mother 29 -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (30.9.2009 12:09:17)

остоун, не требало да и менуваш,штом немало проблем со бананата!
profesorica -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (30.9.2009 12:10:17)

Добро е да знаеме кои мирисаат а кои не, еве јас би пробала со банана [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]
ostoun -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (30.9.2009 12:25:03)

Znam ama togas nemalo so banana pa i kupil sumski plodovi od fitofarm.[sm=zmeden.gif] A banana i jagoda od galafarm gi piese.
Saturn -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (30.9.2009 14:13:09)

Откако престанавме со Vigantol ортопедот ни препорача да и даваме рибино масло (ако успееме). Бидејќи рибиното масло стварно е гадно, па макар и со вкус на банана или шумско овошје, барам перли со рибино масло. Прво во аптека ми дадоа едно од Алкалоид (мислам) но отпосле (откако и самата ги пробав за да видам дали се со истиот вкус како оние перли што  јас ги обожавав каско мала) видов дека нема рибино масло во нив туку соино масло со додаток на Д витамин. Потоа најдов (некакви американско производство) перли со вистинско рибино масло. И среќа ќерка ми ги сака бидејќи мисли дека тоа се бомбони кои што прават “пук„ кога ќе ги прегризе со забите, а и количината во една перла  не е голема за да и стане гадно (а тоа е дневната доза за мало дете - една перла). Инаку кога има промена на времето или кога одиме во некакви периоди кога владеат вируси по игротеки или места со многу луѓе, превентивно во свежо исцедениот сок (што и го приготвувам секое утро) и капнувам малку од сирупот Саностол (мултивитамиснки за деца).
profesorica -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (30.9.2009 14:17:19)

сатурн кажи ми каде ги има тие перли и од која возраст почна со нив?
barbi -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (30.9.2009 14:24:23)

Saturn izv. ako sum dosadna no kazimi za domasniot sok kako go pravis dali samo cedeno ovosje ili pak vo sokovnik?Mislam samo sokot od ovosjeto ili pak na parcinja i vo sokov.
Anushka -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (30.9.2009 17:32:33)

ги потпишувам сите погоре совети, обавезно некој препаат за деца+ Ц витамин, но дополнително, многу важно:
1. цедете им портокал и лимон
2. не ги чувајте децата, т.е. не им се тресете многу (нега бидат боси, голи и сл.) - проверено!
nadica -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (30.9.2009 17:49:12)

уште не сме почнале со додавање но уште утре ќе се консултирам со педијатарот па ше ви пишам а за голо и босо кога живееш со баба и дедо малку потешко [sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]
Еца -> RE: Совети за зајакнување на имунитетот на вашето дете? (30.9.2009 17:58:36)

Дефинитвно рибино масло, верувајте нам ни е гадно, но на мало дете кое се уште не пробало многу вкусови нема да му биде толку гадно колку што ние мислиме.Е тоа е проверено. Затоа јас сум за рибинио масло, без никакви ароми и без промена на производителот. Мартина го пие откако го прекинавме вигантолот по препорака на имунолог, и во почетокот правеше некои фраци но само упорено. Еднаш само и го сменив од друг производител и  едно лажиче и дојде да повраќа.Уште истиот ден купив ново шишенце од нејзиното рибино масло и без проблем го пие. Дури ако заборавам кога ќе стане од спиење, ме потсетува. Значи се е навика и се учи, верувајте. Инаку за перлите ми дадоа совет дека немаат ист ефект како рибинотот масло.
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>