|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Базална телесна температура
9.9.2012 21:07:15   
Barbicki2
ovaa tabelava na fertilytifriend za temp za ovulacija nemozam da ja najdam,kaj e?

(Одговор на членот lindicka)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Базална телесна температура
10.9.2012 9:12:26   
Dreamline
barbicki...registriraj se na fertilityfriend i odi vo my chart i tamu ke si vnesuvas podatoci i ke si kreiras svoja tabela...
edinstveno negativno vo bazalnata metoda e deka temperaturata se pokacuva otkako ke nastane ovulacija, znaci den pokasno a nemoze da ti najavi koga ke bide ovulacija.Tekstot na lindicka si objasnuva tocno.user posted image

(Одговор на членот Barbicki2)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Базална телесна температура
10.9.2012 12:11:32   
Barbicki2
da vidov sega,fala

(Одговор на членот Dreamline)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Базална телесна температура
16.9.2012 13:35:55   
cacisk
Девојки сакам да ве прашам нешто? Јас еве 12 дена мерам температура, и после овулација ми беше 36.8 пак добро висока, е сега последниве 3 дена 37.0 ми е. Мислите дека може да сум бремена? Треба да добијам накај 22 Септември. Некако рано ми е за тест.
Поздрав!!

(Одговор на членот Barbicki2)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Базална телесна температура
16.9.2012 14:13:16   
Barbicki2
caci20 bt treba da bide pokacena 14 do 18 dena posle ovulacija,ako ti e za dobivanje datumot 22,togas i po 22 treba da ostane pokacena,ako pdne i za 2 edinici,denta ke dobies,mene taka mi se namali od 36,9 na 36,7 i dobiv popladneto

(Одговор на членот cacisk)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Базална телесна температура
5.1.2013 18:05:19   
myhappiness
Се регистрирав на дадениот линк пред некој ден. Сега само внесувам температура од секојдневно мерење. Се надевам брзо ке видиме резултати :) - ако нешто ми е нејасно сметам на ваша помош. Позз

(Одговор на членот Barbicki2)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Базална телесна температура
9.1.2013 23:25:39   
Ummu_Ajna
zdravo, sakam da prasam. kako se meri bazalna temperatura so obiceb toplomer ili, i koj denovi se meri sekoj den li posle menzis, i toa se meri za ovulacija? i kolku treba da e temperaturata, u dali se meri vaginalno ili?

_____________________________

Inna Lilahi we inna ilejhi radziun

(Одговор на членот myhappiness)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Базална телесна температура
10.1.2013 15:00:28   
Lilja Maria
Драга Ummu_Ajna базална температура се мери од почеток на циклус наутро кога ќе се разбудиш со претходно подготвен топломер,не треба да имаш никаква активност претходно и треба најмалку 4часа сон.Значи само наутро во точно време секој ден.Вредностите што ќе ги добиес се запишуваат во графикон,па според него следис кога е најисока температурата значи си во овулација.Јас еве од што многу мерев температура синоќа си го скршив топломерот и мажот ми user posted image и рече конечно го скрши неможам да те поднесам цело време мериш температура иста си како Том и Џери user posted image

(Одговор на членот Ummu_Ajna)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Базална телесна температура
19.1.2013 8:48:15   
myhappiness
Kako go cistite toplomerot posle sekoja upotreba go miete, pred upotreba so alkohol go prebrisuvate? Jas meram vaginalno i sekogas navecer pred da go stavam do krevet toplomerot go prebrisuvam so pamuk natopen vo spirt.
Okolu temperaturata - procitav deka dokolku posle ovulacija ne se namali postoi verojatnost deka ima bremenost.
Kalendarot mene ovulacija mi pokazuva na 12 koga imam niska temperatura 36.5 za sledniot den da se pokaci na 36.7 potoa na 36.9 i od togas ne se spusti. Celo vreme e 36.9.
I eve pak malku nadez - a na kraj moze ke izleze i nekoja infekcija user posted image

(Одговор на членот Lilja Maria)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Базална телесна температура
25.1.2013 9:09:42   
myhappiness
Го препрочитав почетокот со објаснувањето од темава и сега ми е јасно. Лутеална фаза со покачена температура и ако малку падне температурата значи ке добиеш, ако остане на исто ниво има веројатност за бременост......Кај мене утрово падна и јас сум пак даун user posted image и ке чекам утре да добијам....

(Одговор на членот myhappiness)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Базална телесна температура
25.5.2013 21:14:42   
princess_22
Здраво... Сакам да прашам од прилика колку степени треба да биде базалната температура ако дојде до зачнување...? И сакам да прашам дали ќе дојдам до знаење ако од утре до таа дата кога треба да ми дојде мерам базална темп. сум останала бремена.. ? Благодарам однпред

(Одговор на членот myhappiness)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Базална телесна температура
24.6.2013 8:22:59   
princess_22
Девојки почнав да мерам базална температура од почетокот на менструацијата. Додека имав менструација ми беше некаде 36,2 па 36,4 итн. После овулацијата температурата ми се покачи на 37,1 се до денес. Денес ми падна на 36,8 дали е премногу ниска? Прд да мерам се помрднав малце дали има нешто врска тоа? Колку треба да ми биде темп ако сум останала бремена? Пиев кломофен и метформин па после тоа ми препиша и утрогедтан. Денес ми е 27 ден од циклусот а веќе утре треба да добијам. Дали денешната температура 36,8 значи дека веќе утре
ќе добијам? И да напоменам мерам анално

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Базална телесна температура
24.6.2013 11:55:56   
JovanaJ
princess_22, mojata bazalna T posle menzisot bese 37.2 koja bese taka se do 3 dena pred ocekuvanata menstruacija. No 3 dena pred da dobijam se spusti na 36.8 sto mene me razocara kompletno i mozebi zatoa i se napiv Ketonal koga imav pojaki bolki eden den pred dobivanje.
Prestanav da meram no mi docnese eden den i testot izleze pozitiven.
Da ne ti davam lazna nadez no kako sto citav T treba da bide nad 36.6, znaci mene licno mi se spusti do 36.8 a sepak sum bila bremena. Ne moze kaj site da bide nad 37, veruvam deka e individualno.
Inaku merev oralno.

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот princess_22)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Базална телесна температура
24.6.2013 12:05:00   
Палешка РР
Теоретски, кога базалната температура ќе падне, се добива менструација.
Но ете како што гледам има и исклучоци, па да се надеваме дека си бремена.
Многу среќа user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Базална телесна температура
24.6.2013 16:33:04   
princess_22
Благодарам :) значи ако не ми дојде утре затоа што ми е 28 ден а последниве 2 месеца ми иде точно на 28 ден, во среда можам да земам тест за бременост така... ? И да ми каже точно, мислам ако сум бремена да излезе позитивен.. .?

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Базална телесна температура
24.6.2013 16:53:11   
JovanaJ
Mene mi pokaza pozitiven posle samo eden den docnenje.
Jas zemav "Self Clear" test, najprecizni se i na pomali kolicestva na bhc.
So sreka user posted image

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот princess_22)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Базална телесна температура
24.6.2013 17:52:06   
pozitive
user posted image user posted image user posted image bravo za tbe duso imaj lesna bremenost

_____________________________

veruvaj i samo veruvaj vo cuda

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Базална телесна температура
24.6.2013 18:22:45   
princess_22
Blagodaram JovanaJ vo sreda ke ti pisam rezultati od testot ako vo slucaj ne mi dojde utre... :*

(Одговор на членот pozitive)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Базална телесна температура
4.7.2013 11:18:05   
delvi

Zdravo
Pocnav da ja meram bazalnata temperatura sekoe utro vo isto vreme, no nekako kao krajot da nemozma da i ja fatam.Eve podolu vi napisav kako mi se dvizi pa mi treba mislenje dali e normalna vakva tempreatura ili ne. Vo prvata kolona se datumite a vtrorata temperaturata. Pocnav od 15 juni mi bese prv den ciklus, sega e rano uste za nareden no nekako mi e cudno dvizenjeto na temperaturata user posted image Moze pravilno ne ja mera , ja meram pod pazuvite , isto kako koga imam nastinka.
15 36.1
16 36.1
17 36.1
18 36.2
19 36.2
20 36.4
21 36.2
22 36.2
23 36.4
24 36.4
25 36.2
26 36.2
27 36.2
28 36.3
29 36.2
30 36
1 36.1
2 36
3 36.1
4 36.4


(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Базална телесна температура
4.7.2013 15:27:00   
Melanija RR
delvi базална температура се мери анално или вагинално ,секој ден од сабајле без да станеш воопшто од кревет.
Како варира температурата е индивидуално,сите немаме иста температура,
За споредба на температурата треба барем 2-3 месеци да мериш, кога достигнува според твои мерења максимум е овулација,а ако почне да паѓа настанува циклус.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот delvi)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Базална телесна температура
11.8.2013 11:43:16   
vikde
Zenski da ve prasam nesto.Veke podolgo vreme meram bazalna tem.i celo vreme mi e do 37.2 se do pred da dobijam sto e normalno.Me zagrizuva toa sto vcera dobiv so mnogu po slab intenzitet od voobicaeno a temperaturata i vcera i deneska mi e 37.Imal li nekoj do sega vakvo iskustvo,sto da pravam.Prasuvam zasto od prviot den koga ke dobijam treba da pijam YAZ a vo vakva situacija ne znam sto da pravamuser posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Базална телесна температура
11.8.2013 12:24:40   
Bethany
Викде, а да не си бремена?

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот vikde)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Базална телесна температура
11.8.2013 12:33:49   
kapina
Vikce napravisi test za bremenost

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Базална телесна температура
11.8.2013 13:19:15   
vikde
I jas mislev da napravam ama posto mi dojde mislam deka nema sanski,ama od druga strana pak tem drugo kazuva,stvarno sum zbunetauser posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Базална телесна температура
17.9.2013 23:05:47   
Mikimaki
Zdravo devojki! Jas sum vo edna da recam mala dilema. Mi kasni vekje 6 dena, gradite mislam ke mi puknat uste od predhodniot menzis grce i vo stomak kako pred dobivanje sosema isto,nokje duri i bo ovie ladni denovi se potam uzasno. E sega po seto ova kako citam se pokazuva na bremenost sto bi me izraduvalo mnogu. Za prv pat pred dva dena merev analno bazalna temperatura prviot pat bese 37.4 a sabajlevo 37.2. Sakam uste utre da izmeram i taman ke mi bidat 7 dena kako kasni pa da kupam test. Sigurno ne gledate prasanje ovde :-) me i teresira dali taa T ukazuva na bremenost vo period koga treba da dobijam a mene mi kasni. A eve deneska imav i kako slab bledo kafeav iscedok dali e i toa normalno. Fala mnogu

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

dali da imam 2 dete
amela

jas veke imam 2 dete i naskoro ke napolni 1 godinka a mojot soprug saka uste edno

da (55%)

ne (15%)

ne zanam (12%)

odluci si sama (18%)


Број на сите гласови: 91

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!