|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Базална телесна температура
30.6.2012 23:09:05   
suzeto
mene najmnogu 36.6 mi se pokaci

(Одговор на членот Dreamline)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Базална телесна температура
1.7.2012 23:21:12   
suzeto

ИЗВОРНА ПОРАКА: suzeto

mene najmnogu 36.6 mi se pokaci

sto mislite na 36.6

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Базална телесна температура
2.7.2012 0:32:13   
Melanija RR
Сузето јас искрено неверувам во базална зошто сите си имаме различна базална па тоа затоа не ми е мерило,но може некој ќе пише дека според базалната излегло дека е бремена

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Базална телесна температура
2.7.2012 21:23:42   
suzeto
fala duso.......

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Базална телесна температура
9.7.2012 22:45:23   
suzeto
kaj mene se uste e ista temperatura 36.6........za ovulacija gledam kaj site e do 37 barem??????????????

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Базална телесна температура
10.8.2012 15:45:39   
Anonimen
Женски едно прашањево. Сакам да ве прашам во врска со базалната температура. Јас во Понедалникот примив Прегнил и во Вторникот нели сигурно настанало овулација, е сега јас ја мерам базалната темп.и Понедалникот ми беше 37 се до Средата, а вчера ми беше 36.7 а денес 36.6. Дали ова значи дека не сум забременила бидејќи опаѓа температурата? Прочитав некои информации ама ај да си прашам јас овде за посигурно.user posted image
Молам за одговор

(Одговор на членот suzeto)
  Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Базална телесна температура
14.8.2012 18:16:17   
Anonimen
Dali moze da dojde do zgolemena temperatura 37.5-38 C posle 10 dena odcovulacija i dali toa moze da znaci deka nastanala bremenost? Jas 2 dena osecam kako da imam vnatresna temperatura. a mi e 10 den den od ovulacija?

(Одговор на членот Anonimen)
  Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Базална телесна температура
14.8.2012 22:51:13   
Melanija RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Anonimen

Dali moze da dojde do zgolemena temperatura 37.5-38 C posle 10 dena odcovulacija i dali toa moze da znaci deka nastanala bremenost? Jas 2 dena osecam kako da imam vnatresna temperatura. a mi e 10 den den od ovulacija?


Ако опадне температурата ќе дојде циклусот.Но некако ова е повисока температура.Зависи да и правилно ја мериш.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Базална телесна температура
1.9.2012 13:23:11   
cacisk
Zenski aj da ve prasam nesto. Mene denes mi e 9 den od ciklus, meram bazalna t. i se mi e pomegju 36.2-36.4.
Koga t.e od koj den pocnuva da se golemuva tem. Znam toa e individualno nekoj ima pokasna nekoj porana ovulacija no otprilika od koj den. Mene ciklusite mi se obicno pomegju 28-30 dena. Nekako kako da me faca strav da ne nemam ovulacija ovoj mesec. user posted image
THANKS

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Базална телесна температура
3.9.2012 0:03:49   
Melanija RR
Ако е од 28 до 30 ден, би требало околу 15 ден но и тоа немора да значи,а за сигурно дали имаш или не само на ехо user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот cacisk)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Базална телесна температура
3.9.2012 8:42:19   
Dreamline
greska si melanija user posted image . Temperaturata e 100% pokazatel na ovulacijata. Ako se pokaci imalo ovulacija ako ne togas nemalo. Zenite koi nemaat ovulacija temperaturata im e ista celo vreme ;-)

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Базална телесна температура
3.9.2012 9:31:04   
Barbicki2
a uste kolku dena od ovulacija treba da ostane pokacena za da bide znak za bremenost?

_____________________________

TOA STO GO IMAS DENES,SILNO PREGRNI GO,ZOSTO UTRE MOZE DA GO NEMAS!

(Одговор на членот Dreamline)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Базална телесна температура
3.9.2012 9:35:25   
Dreamline
najmalce 16 dena treba da e pokacena, bidejki lutealnata faza trae maksimum 14-16 dena poveke ne. Ako na 17 i 18 den uste e pokacena sto posto e bremenost.

(Одговор на членот Barbicki2)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Базална телесна температура
3.9.2012 9:48:24   
Dreamline
se izvinuvam za postovite ama neznama kako da stavam slika. ova e mjot grafikon koga zabremeniv.

(Одговор на членот Dreamline)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Базална телесна температура
3.9.2012 9:49:29   
Dreamline
user posted image

(Одговор на членот Dreamline)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Базална телесна температура
3.9.2012 10:07:08   
Barbicki2
ako ja svativ tabelava,pokasno ti bea plodnite denovi?

(Одговор на членот Dreamline)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Базална телесна температура
3.9.2012 10:13:30   
Dreamline
Tocno. Ovulacijata mi kasnese i ploden den mi bese na 21 den. kaj sto e znakot plus znaci na 16 den od ovulacija pravev test i izleze pozitiven. Ako na pimer nema bremenost togas temperaturata poleka ke paga i veke posle maksimum 15-16 dena ke dojde ciklusot.
Mozes da se zaclenis na fertilityfriend.com i da si ja registriras temperaturata preku toj sajt. Barem mene mi bese samiot proces na zabremenuvanje pointeresen taka otkolku samo da cekam da dobijam ili da mi kasni.

(Одговор на членот Barbicki2)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Базална телесна температура
3.9.2012 10:19:52   
Barbicki2
i mene ako mi e kasno ovulacijata super ke bide,i jas se obidov na 20 den od ciklus,nemozev porano cekav rezultati za bris za da znam deka se e vo red,a ne mi se cekase do drugiot ciklus,vo sekoj slucaj uste e rano za simptomi i kasnenje uste 10 dena ima,ako ima nesto ke kazam. Fala za odgovorot Dreamline

(Одговор на членот Dreamline)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Базална телесна температура
3.9.2012 23:40:24   
Melanija RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Dreamline

greska si melanija user posted image . Temperaturata e 100% pokazatel na ovulacijata. Ako se pokaci imalo ovulacija ako ne togas nemalo. Zenite koi nemaat ovulacija temperaturata im e ista celo vreme ;-)


Мила мислев само по денови ако се брои на половина од циклусот немора да значи дека тогаш е плоден ден.
Зошто знам пријателки кои ако добиваат на 33 ден минусираат 14 дена и мислат тогаш им е овулација.
А според базална ако редовно 2-3 месеци се прати тогаш и тоа како е точно.Еве и твојот графикон баш убаво ни прикажува.user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Dreamline)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Базална телесна температура
4.9.2012 10:31:31   
Maria
Немора да значи дека на средина е овулација,како што пишав малку погоре со редовна менструација (27,28ден) мислев дека баш 14,15 ден ми се паѓа овулација,па случајно отидов на гин.,а ми беше 21 ден од циклус и ми рече дека фоликулот само што не пукналuser posted image .
Имам читано дека некои жени имаат овулација по двапати,еднаш од едниот, па потоа од другиот јајник.Е сега колку е тоа точно...знак "?".user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Базална телесна температура
9.9.2012 14:53:58   
lindicka
Aj onie koi se poupateni da mi kazata kako odi rabotavauser posted image , Dreamline, ili kojznaeovoj mesec meram bazalna, i vaka mi bese 36.5 od vcera ami e 36.9, 17ti den od ciklus, dali znaci deka se slucuva ovulacija koga kje se pokaci temeparturata ili vo slednite dva dena? Inaku si gi imam simptomite za ovulacija, ama sakam da go odredam tocno denot user posted image . Fala

(Одговор на членот Maria)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Базална телесна температура
9.9.2012 15:42:04   
Barbicki2
mislam deka pred da se kaci temperaturata paga i toj e ovulacionen den,a koga ke se kaci utreto pominuva ovulacijata,ama jajce kletkata zivee 24 do 48 casa taka da vidi da ne imas uste sansi.

(Одговор на членот lindicka)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Базална телесна температура
9.9.2012 15:43:39   
Barbicki2
aj mene nekoj neka mi kaze za kolku edinici paga bt pred dobivanje,dali za 2 3 edinici,ili cel stepen,pola?i dali mora da bide nad 37 za da imalo ovulacija ili nemora da znaci?

(Одговор на членот Barbicki2)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Базална телесна температура
9.9.2012 16:02:00   
cacisk
I mene me interesira istoto sto i Barbicki2. Jas sigurna sum deka imav ovulacija. bidejki primiv Pregnul vo Cetvrtokot i eve 3 dena potoa baz. tem. mi e 36.8. Dali mora da bide 37 iili poveke?

(Одговор на членот Barbicki2)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Базална телесна температура
9.9.2012 20:15:22   
lindicka
,,За време на овулација, базалната температура се зголемува за 0,3 до 1°C. Ова зголемување настанува, поради тоа што вашето тело по одвојување на јајните ќелии започнува да се подготвува за зачнување и произведува прогестерон, поради што доаѓа до зголемување на базалната температура. Секое зголемување на базалната температура, не значи дека дошло до овулација, затоа е важно секој ден внимателно да се следат промените. Доколку температурата одеднаш се зголеми и продолжува да се зголемува 2 дена потоа, тој период претставува овулација. Плодни денови настапуваат 2-3 дена пред зголемување на температурата и можеби, уште на денот на зголемената температура.
По овулација температурата останува зголемена за 0,2°C, се до следниот менструален циклус, кога се враќа на нормално ниво. Доколку во тек на овулација дојде до зачнување, телесната температура останува зголемена. "

Eve ova go najdov.

(Одговор на членот cacisk)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Dali?
Jana9

Dali odite na tretmani za slabeenje i dali se efikasni?

Da odam (25%)

Da odam i se efikasni (0%)

Ne ne odam (75%)

Ne se efikasni (0%)


Број на сите гласови: 4

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!