|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Базална телесна температура
14.8.2009 10:41:53   
none
dobro togas mene mi kasni dva dena spored ona sto  dobivav na 26 dena e sega nekogas moze i na 28 29 pa ajde da vidime mada gradite ne me bolat,pa ako ne odam na proodnost ako mi se zatnati pa na seksuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Базална телесна температура
14.8.2009 12:31:37   
arh_diz
Da od licno iskustvo go kazuvam . Samo seks netreba sekoj den preku eden ili dva dena .

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Базална телесна температура
5.11.2009 13:55:37   
Barbi30
Fala sto mi pomognaPaleska sega znam hehe dobro objasneto procitav se samo malce sum vo dvoumenje mene mi rekoa da ne ja meram temperaturata za vreme na ciklusot a i sakam da znam kako e najtocno merenjeto pod jazik ,rektalno ili ima i drugo ?

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Базална телесна температура
5.11.2009 14:06:12   
Палешка РР
Па и немој да ја мериш Барби за време на циклусот.
Јас мерев ректално, сите кажуваат различно, како и да е треба да ја мериш секој ден во исто време пред станување од кревет.
И со среќа! user posted image user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Barbi30)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Базална телесна температура
5.11.2009 14:22:30   
Barbi30
FALA user posted image
Imam informacii eden ton blagodarenie na vas sega samo AKCIJA i daj boze pozitivna reakcija heheuser posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Базална телесна температура
9.11.2009 14:58:59   
Barbi30
Mi treba malce HELP user posted image obicno ciklusot mi trae 5 dena od 6 - 12 den t=36,5 ili 36,6 13 den 36,4 pa se pokacuva od na 36,8 pa varira 36.6 36,7 se do 18 den koga e 37 i taka e 7 dena pa paga na 36,9 i povtorno ciklus ili jas ne svakam ili se seknav ......me interesira spored ova mene mi se plodni denovi koga T=37????

(Одговор на членот Barbi30)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Базална телесна температура
9.11.2009 15:03:59   
Палешка РР
Барби КЛИКНИ ОВДЕ, регистрирај се и внесувај ги вредностите.
Сосема точно ги пресметува плодните денови.

user posted image


< Поракaта ја уредил Палешка -- 9.11.2009 15:05:29 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Barbi30)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Базална телесна температура
9.11.2009 15:08:51   
arh_diz
Barbi bi ti preporacala da se opustis i da uzivas vo ljubovta. Kolku poveke si napnata tolku e potesko za tebe ne ti treba merenje temperatuta prepusti se na ljubovta i uzivaj vo nejze koga najmalku ke se najdevas ke zabremenis. Mislam deka ima tableti ili neznam sto e so koe se odreduva koga ti se plodni denivi ako sakas ke doznaam ke ti kazma kako se vikaat

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Базална телесна температура
9.11.2009 15:18:18   
Barbi30
Sekoja informacija mi e dobredojdena slobodno najdi i pisi jas imam na telefon nekoe programce ama promasuva hehe FALAuser posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Базална телесна температура
9.11.2009 15:18:44   
Barbi30
Eve oda klikam FALA i na tebe user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Базална телесна температура
12.11.2009 13:20:57   
Barbi30
Paleska stranava e top se snajdov so nea user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Базална телесна температура
13.11.2009 16:38:42   
Палешка РР
ШТО Е ТОА БАЗАЛНА ТЕЛЕСНА ТЕМПЕРАТУРА
Базалната телесна температура не е исто што и нормалната температура. Базалната температура е температура на телото, кога тоа се наоѓа во мирување. Односно за да измерите базална температура, потребно е да имате барем 3-4 часа непрекинат сон.
Мерењето на базалната телесна температура е најсигурниот знак по кој можете сами да познаете кога се случила овулацијата, иако како метод во медицината денес е застарен.
ПРИНЦИП НА РАБОТАВо текот на еден месечен циклус кај жената постојат 2 фази: предовулациска и постовулациска.

Во текот на пред овулациската (фоликуларната) фаза доминантен хормон е естрогенот, кој има способност да ја намали телесната температура.
Во постовулациската фаза се создава т.н. жолто тело, кое почнува да го лачи хормонот прогестерон. Прогестеронот е доминантен хормон во втората фаза (после овулациска или лутеална фаза) и има способност да ја покачи телесната температура.
Значи заради дејството на прогестеронот, после овулацијата Вашата телесна температура ќе биде нешто повисока во споредба со онаа пред овулацијата. На тој начин, преку секојдневно мерење на базалната температура може да се увиди кога и дали се случила овулацијата.
КАКО СЕ МЕРИ БАЗАЛНАТА ТЕЛЕСНА ТЕМПЕРАТУРААко е можно набавете специјален термометар за мерење на базална температура (базален термометар), но ако не можете да го набавите, можете да користите и обичен живин термометар. Еве неколку препораки околу мерењето на базалната температура:
  • За да ја одредите овулацијата мерењето на базалната температура треба да го почнете од првиот ден на Вашата менструација и да го правите секојдневно.
  • Базалната телесна температура секогаш се мери наутро пред да станете од кревет. Значи пред да се напиете нешто, пред да запалите цигара или пред да појдете во тоалет. Запомнете дека било какви активности можат да Ви ја покачат температурата и да добиете непрецизни резултати.
  • Многу важно е да ја мерите температурата сегогаш во исто време. Вие одредете си кога, но секој ден нека биде во истот час. На пример во 6.00 или 8.00 часот наутро.
  • Откако ќе ја измерите температурата веднаш забележете ја на парче хартија.
  • За мерењето да биде точно, претходно треба да имате барем 3-4 часа непрекинат сон.
  • Мерењето на базалната температура се врши орално, но може и вагинално . Важно е секој ден во текот на целиот циклус да биде на исто место, затоа што вагиналните температури се нешто повисоки од оралните. За повеќето жени позгодно е оралното мерење.
  • Термометарот нека Ви биде спремен, истресен од претходната вечер и чувајте го на дофат на раката. На овој начин нема да треба да станувате од кревет за да го дофатите.
  • Секогаш мерете ја температурата со истиот термометар, затоа што два различни термометра можат да покажат различна температура. Имајте впредвид дека значајна може да биде и разлика од само 0.1- 0.2 степени целзиусови.
  • Ако негогаш сте морале да прекршите некое од правилата за мерење на температурата, внесете белешка за невообичаената ситуација.
  • Измерените вредности внесувајте ги во график на кој на х-оската ќе бидат прикажани деновите од циклусот, а на y-оската ќе бидат вредностите на температурата. Можете да видите пример од цртежот подолу.
user posted image

KAKО ДА ГО ТОЛКУВАТЕ ВАШИОТ ГРАФИКСо мерење на базалната температура нема да можете однапред да ја утврдите овулацијата, туку ќе може да се потврди нејзиното случување откако веќе ќе се случи. Сепак со мерење во текот на неколку циклуси ќе забележите некој шаблон по кој ќе се случува тоа.
Како што кажавме, во предовулациската фаза доминира естрогенот, кој има способност да ја намали температурата. Во постовулациската фаза доминира прогестеронот, кој ја зголемува температурата. Како резултат на тоа во Вашиот график ќе треба да бидат видливи 2 фази на температурата. Во првиот дел од циклусот мерените температури ќе бидат пониски во споредба со оние во втората фаза, односно после овулацијата. Таа разлика може да биде различна, најчесто е од 0.2-0.6 степени целзиусови. Кога Вашата темратура ќе скокне, тоа е знак дека овулацијата се случила најчесто претходниот ден. Продолжете со мерењето на температурата. Кога три дена по ред ќе добиете покачени температури во споредба со првата фаза, ќе знаете дека овулацијата поминала. Кај некои жени најниска температура се добива токму на денот на овулацијата, кога е највисоко нивото на естроген.
Ако не дојде до зачнување во циклусот, температурата на крајот на лутеалната фаза паѓа и тоа значи дека веројатно истиот или наредниот ден ќе добиете менструација.
Доколку дошло до зачнување температурата ќе остане покачена, а менструацијата ќе изостане.
Доколку не можат да се увидат 2 температурни фази после 3-4 мерени циклуси, консултирајте се со Вашиот гинеколог, можно е да се работи за ановулаторност, односно отсуство на овулација. Не се вознемирувајте, нормално е кај секоја жена да има 1-2 ановулаторни циклуса годишно. Доколку сепак се работи за пореметување на овулацијата, лекарот ќе Ви препише терапија за регулирање на истата.
Доколку втората фаза е пократка од 10 дена, исто така е препорачливо да се конслултирате со Вашиот гинеколог. Во овој случај се работи за т.н. дефект на лутеалната фаза. Ова може да биде проблем при зачнувањето, затоа што ембрионот нема време да се вгнезди во матката и да почнe да го лачи хормонот, кој ќе ја сопре следната менструација. Во многу случаи на дефект на лутеалната фаза помага витамин Б6 во доза од 50 мг дневно.
ПРАКТИЧНА ПРИМЕНА НА МЕРЕЊЕТО НА БАЗАЛНАТА ТЕМПЕРАТУРАСо мерење на базалната температура не може да се предвиди однапред кога ќе се случи овулацијата, туку се потврдува накнадно. Освен во случаи кај жени кај кои на денот на овулацијата се случува пад на температурата.
За да можете да ја предвидите овулацијтата однапред, добро е мерењето на базалната температура да го комбинирате со следење на цервикалната слуз. Како се наближува овулацијата, така плодната слуз станува пообилна, прозирна и растеглива, односно има изглед на белка од јајце. Откако ќе се случи овулацијтата и ќе се покачи базалната температура, ќе забележите дека цервикалната слуз ја губи конзистенцијата на белка од јајце и станува погуста или пресушува.
Комбинацијата на следење на базалната температура и цервикалната слуз може да Ви биде од голема помош во одредување на плодните денови.
За да ги зголемите шансите за зачнување препорачливо е да имате односи секој ден или преку еден ден откако ќе приметите дека се јавила слузта со конзистенција на белка од јајце. Доколку се работи маж со послаб спермограм се препорачува апстиненција од 3-5 дена и односи што е можно поблиску до овулацијата.

Извор: Твое бебе

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Barbi30)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Базална телесна температура
20.5.2010 9:16:19   
Палешка РР
КАКО СЕ МЕРИ БАЗАЛНАТА ТЕЛЕСНА ТЕМПЕРАТУРА Ако е можно набавете специјален термометар за мерење на базална температура (базален термометар), но ако не можете да го набавите, можете да користите и обичен живин термометар. Еве неколку препораки околу мерењето на базалната температура:
  • За да ја одредите овулацијата мерењето на базалната температура треба да го почнете од првиот ден на Вашата менструација и да го правите секојдневно.
  • Базалната телесна температура секогаш се мери наутро пред да станете од кревет. Значи пред да се напиете нешто, пред да запалите цигара или пред да појдете во тоалет. Запомнете дека било какви активности можат да Ви ја покачат температурата и да добиете непрецизни резултати.
  • Многу важно е да ја мерите температурата сегогаш во исто време. Вие одредете си кога, но секој ден нека биде во истот час. На пример во 6.00 или 8.00 часот наутро.
  • Откако ќе ја измерите температурата веднаш забележете ја на парче хартија.
  • За мерењето да биде точно, претходно треба да имате барем 3-4 часа непрекинат сон.
  • Мерењето на базалната температура се врши орално, но може и вагинално . Важно е секој ден во текот на целиот циклус да биде на исто место, затоа што вагиналните температури се нешто повисоки од оралните. За повеќето жени позгодно е оралното мерење.
  • Термометарот нека Ви биде спремен, истресен од претходната вечер и чувајте го на дофат на раката. На овој начин нема да треба да станувате од кревет за да го дофатите.
  • Секогаш мерете ја температурата со истиот термометар, затоа што два различни термометра можат да покажат различна температура. Имајте впредвид дека значајна може да биде и разлика од само 0.1- 0.2 степени целзиусови.
  • Ако негогаш сте морале да прекршите некое од правилата за мерење на температурата, внесете белешка за невообичаената ситуација.
  • Измерените вредности внесувајте ги во график на кој на х-оската ќе бидат прикажани деновите од циклусот, а на y-оската ќе бидат вредностите на температурата. Можете да видите пример од цртежот подолу.
user posted image  
На графикиков може јасно да се забележат двете температурни фази. Овулацијата е на 14-тиот ден. Некои жени преферираат да ги внесуваат температурите на компјутер. Ви ја препорачуваме страната www.fertilityfriend.com, на која можете да се регистрирате бесплатно и да ги внесувате вредностите на Вашата температура, а софтверот автоматски ќе Ви покаже кога се случила овулацијата. KAKО ДА ГО ТОЛКУВАТЕ ВАШИОТ ГРАФИК Со мерење на базалната температура нема да можете однапред да ја утврдите овулацијата, туку ќе може да се потврди нејзиното случување откако веќе ќе се случи. Сепак со мерење во текот на неколку циклуси ќе забележите некој шаблон по кој ќе се случува тоа. Како што кажавме, во предовулациската фаза доминира естрогенот, кој има способност да ја намали температурата. Во постовулациската фаза доминира прогестеронот, кој ја зголемува температурата. Како резултат на тоа во Вашиот график ќе треба да бидат видливи 2 фази на температурата. Во првиот дел од циклусот мерените температури ќе бидат пониски во споредба со оние во втората фаза, односно после овулацијата. Таа разлика може да биде различна, најчесто е од 0.2-0.6 степени целзиусови. Кога Вашата темратура ќе скокне, тоа е знак дека овулацијата се случила најчесто претходниот ден. Продолжете со мерењето на температурата. Кога три дена по ред ќе добиете покачени температури во споредба со првата фаза, ќе знаете дека овулацијата поминала. Кај некои жени најниска температура се добива токму на денот на овулацијата, кога е највисоко нивото на естроген. Ако не дојде до зачнување во циклусот, температурата на крајот на лутеалната фаза паѓа и тоа значи дека веројатно истиот или наредниот ден ќе добиете менструација. Доколку дошло до зачнување температурата ќе остане покачена, а менструацијата ќе изостане. Доколку не можат да се увидат 2 температурни фази после 3-4 мерени циклуси, консултирајте се со Вашиот гинеколог, можно е да се работи за ановулаторност, односно отсуство на овулација. Не се вознемирувајте, нормално е кај секоја жена да има 1-2 ановулаторни циклуса годишно. Доколку сепак се работи за пореметување на овулацијата, лекарот ќе Ви препише терапија за регулирање на истата. Доколку втората фаза е пократка од 10 дена, исто така е препорачливо да се конслултирате со Вашиот гинеколог. Во овој случај се работи за т.н. дефект на лутеалната фаза. Ова може да биде проблем при зачнувањето, затоа што ембрионот нема време да се вгнезди во матката и да почнe да го лачи хормонот, кој ќе ја сопре следната менструација. Во многу случаи на дефект на лутеалната фаза помага витамин Б6 во доза од 50 мг дневно.
Извор Фемина


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Базална телесна температура
31.5.2010 19:46:56   
fiore
jas nikogas nemam mereno bazalna temperatura sega koga ke go dobijam cledniot ciklus,ke probam so merenje.toa se pravese od prviot den na menstruacija kolku sto razbrav.me interesira deneska e posleden den od plodnote denovi i cel den imam bolku vo stomakot kako za dobivanje.dali e toa normalno mene treba da mi dojdat na 12 juli mislam deka ima vreme do dobivanje. 

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Базална телесна температура
31.5.2010 20:04:59   
jasmina 25
fiore normalno e taka da te boli stomakot toa e znak deka si imala ovulacija i mene me bolese taka,a za bazalnata temperatura moj sovet e da ne se zamaras so toa zosto uste poveke ke se opteretuvas jas tri  meseci se zamarav so toa i ne ostanav bremena naredniot mesec bataliv se i si vidov user posted image ...te svakam kako ti e zosto i jas pominav niz istoto za sreka kaj mene traese tri meseci cetvrtiot veke ostanav bremena...probaj da se opustis i ne misli na nisto i ke vidis deka ke uspee.poz i ti posakuvam sreka i sto pobrzo da si ostanes user posted image i da ja pocuvstvuvas srekata sto ja pocuvstvuvav jas pred dva meseci......

(Одговор на членот fiore)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Базална телесна температура
31.5.2010 20:11:24   
fiore
ti blagodaram jasmina25.znaci me sovetuvas da ne pocnuvam so tie raboti.vo pravo si poveke ke se optovaruvam i poveke ke ocekuvam da sumuser posted image .ke te poslusam i nema da pravam nisto.podobro e koga naednas ke vidime user posted image togas koga ne ke ocekuvame.te pozzdravuvam i od se srce ti posakuvam se najubavo.user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Базална телесна температура
1.6.2010 18:21:37   
jasmina 25
user posted image taka fiore e najdobro ti kazuvam od iskustvo ovo sto sega ti go pominuvas jas go pominav i znam kolku e bolno i tesko toa iscekuvanje,no pozitivno i so verba vo gospod se ke bide,kako sto velis poslatko e koga neocekuvano ke gi vidis user posted image ...i jas ti posakuvam se najubavo i sto poskoro da se pofalis deka si zabremenila.pozuser posted image

(Одговор на членот fiore)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Базална телесна температура
2.6.2010 12:53:11   
noricka
сакам да прашам некој што има поголемо искуство
мене ми е циклусот точен и ми доаѓа на 28 ден
денес ми е 27 ми ден и т ми е веќе два дена 38 а ја мерам анално


(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Базална телесна температура
2.6.2010 13:08:15   
arh_diz
noricka jas nemam iskustvo so bazalnata temperatuta no od se srce ti posakuvam da si bremena

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот noricka)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Базална телесна температура
2.6.2010 13:17:25   
noricka
okej
vo sekoj slucaj za nekolku casa ke znam dali sumuser posted image
il ne (ne daj boze)

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Базална телесна температура
2.6.2010 18:38:07   
none
ajde noricka i jassum vo iscekuvanje dali sum bremena ajde dvete da sme daj boze,znae li nekoj  test za bremenost ako ti kazni 5 dena,da odam oma vo apteka kazuvajte

(Одговор на членот noricka)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Базална телесна температура
3.6.2010 18:46:46   
jasmina 25
none ima eden na fitofarm-bi safe se vika toj e za rano otkrivanje na bremenost no tebe kako sto ti kasne 5 dena mislam deka bilo koj ke ti pokaze tocen rezultat,se nadevam i ti posakuvam da si vidis user posted image

noricka bazalnata temperatura spaga denta koga ke dobies,jas taka eden mesec celo vreme mi bese nad 37 i ednno sabalje mi se spusti na 36.7 i popladnedo dobiv,ako ti ide na 28 dena pocekaj uste 3-4 dena i napravi test..poz

(Одговор на членот none)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Базална телесна температура
9.12.2010 23:05:03   
suzeto
prv pat ovoj mesec meram bazalna tem.denes mi e 14 den i tem mi e 36,4 i sive dena nanazad mi e slicna 36,4.....36,5 taka mi varira non-stop.....neli treba od den na den da se pokacuva..............ova go meram sekoe utro ,a probav i edna vecer rekov aj da vidam sto ke izleze i tem bese skoro 37........zosto da se meri samo nautro ,zosto e razlicno,stom ima ovulacija ili se blizi bi trebalo da e isto i denje i noke user posted image

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Базална телесна температура
8.2.2012 21:39:36   
bombica
Сузе базална темп. се мери наутро секогаш во исто време, пред да станеш од кревет затоа што со самото станување и раздвижување базалната темп. се покачува и варира во зависност од активноста во текот на денот.Затоа неможеш да споредуваш наутро и навечер никогаш нема да бидат исти...Кога веќе си почнала да мериш регистрирај се на фертилити френд и внесувај ги вредностите ќе ти детектираат овулација.

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Базална телесна температура
6.3.2012 11:50:12   
Dreamline
Resiv i jas da pocnam da ja meram bazalnata temperatura za da go odredam periodot na ovulacija.
Nikogas dosega nemav mereno temperatura koga ne sum bolna i me zacudi toa sto temperaturata mi se dvizi 34,9 pa 35,1.

Od ona sto mozev da vidam ova e mnogu niska telsesna temperatura ( iako ne cuvstuvam nikakvi znaci na nastinka ili neznam sto). Znae li nekoj dali e ova normalno ili pak e mozebi indikator na nekakvo zaboluvanje?

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?