|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

СТАТИИ

Емотивна фотографија на аутистично дете и куче

Автор: Редакција Рингераја | 20.10.2016
image

Мајка плаче кога ќе види како аутистичниот син се поврзува со своето куче за терапија

image

Не ме прашувајте зошто баш денес го пишувам овој текст. Немам посебна причина. Имам милион причини

Аутизмот се појавува додека плодот е во утробата

Автор: Редакција Рингераја | 25.2.2021
image

Горазд Росоклија, професор по неврологија и психијатрија на универзитетот "Колумбија" во Соединетите Американски Држави е дел од тимот научници од овој Универзитет кои неодамна открија дека аутизмот се должи на вишок синапси или врски во мозокот

До мајката која не го покани мојот син на роденден

Автор: Редакција Рингераја | 28.6.2016
image

Нејзиниот син, Соер, има Даунов синдром и само поради тоа не бил поканет на роденденската забава на негов соученик, а сите останати 22 ученици добиле покана...

“Не држи ја во раце, ќе ја разгалиш...”

Автор: Редакција Рингераја | 19.5.2016
image

Кели Диркс, мајка на неколку деца со посебни потреби, забележала дека луѓето во продавница ја гледаат чудно, бидејќи своето дете го носи во раце, наместо да го стави во количка

Новото секојдневие на децата со аутизам

Автор: Маја Невчевска | 27.4.2016
image

Аутизам... Се' почесто слушаме за аутизмот како проблем. Мора да се соочиме со фактот дека тоа е доживотна развојна состојба кај лицата која ги погодува комуникациите и односите со другите луѓе...

Трчаме за децата со Даунов синдром

Автор: Idea Lab Skopje | 29.3.2016
image

Повеќе од 400 ведри и насмеани лица вчера им го разубавија денот на децата со Даунов Синдром и заедно со нив трчаа на првата Хуманитарна трка во скопскиот Градски Парк, која што се одржа по поводсветскиот Ден на лицата со Даунов синдром

Одбележан Меѓународниот ден на аутизмот 2ри Април

Автор: Редакција Рингераја | 6.4.2015
image

Здружението ВО МОЈОТ СВЕТ и оваа 2015 година, традиционално го одбележа 2-ри Април, меѓународниот ден на аутизмот со пригодна програма. Место на настанот беше скопскиот Capitol Mall

Лицата со аутизам се присутни во општеството

Автор: ТВ Спектра Струга | 2.4.2015
image

Со низа активности дневниот центар Порака Нова од Струга денес се придружи кон одбележувањето на 2- ри април, Светскиот ден на аутизмот

Денес е меѓународен ден на лица со посебни потреби

Автор: Редакција Рингераја | 3.12.2014
image

Според податоците на Светска здравствена организација(СЗО), повеќе од една милијарда луѓе во светот живеат со некој вид на хендикеп. Ова одговара на околу 15% од светската популација

СТРАНА 2 ОД 6


Анкета

Dali?
Jana9

Dali rodendenskata torta na vaset_o dete ja izbirate vie ili vaset_o dete?

Nie (33%)

Deteto (67%)


Број на сите гласови: 3

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!