|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Неограничени можности - неограничени способности

Ана Петковска, дефектолог, 1.12.2011
По повод Меѓународниот ден на лицата со попреченост, Здружението запомош и поддршка на лица со Даунов Синдром- Синоличка ќе организираодбележување на овој ден во сабота, 03 Декември 2011г, со почеток во 12:00часот во Детскиот Креативен Центар

image
/21


 

 

СИНОЛИЧКА е здружение на членови на семејства кои имаат деца, адолесценти и возрасни лица со Даунов Синдром, како и подржувачи: пријатели, роднини и професионалци од областа на медицината, образованието, јавните медиум и други сфери на општествено дејствување со заедничка цел- подобрување на квалитетот на животот на лицата со Даунов Синдром и нивно активно вклучување во секојдневниот живот.

По повод Меѓународниот ден на лицата со попреченост, Здружението за помош и поддршка на лица со Даунов Синдром- Синоличка ќе организира одбележување на овој ден во сабота, 03 Декември 2011г, со почеток во 12:00
часот во Детскиот Креативен Центар (при МКЦ) под мотото:

(Не)ограничени можности = (Не)ограничени способности

. . . да ги избришеме заградите!

Нашата цел е, преку промоција на достигнувањата на нашите деца, браќа, сестри и пријатели со Даунов синдром, да ја промениме перцепцијата за потенцијалите на овие луѓе и наместо на хендикепот, да се фокусираме на
нивните ТАЛЕНТИ:

- Александар Матовски (20 години- студент на втора година на Педагошкиот Факултет во Скопје) ќе се претстави со поезија од својата веќе издадена збирка ,,Бисери” и ќе го сподели своето искуство од долгогодишното учество во Карате клубот Ѓорче Петров (кафеав појас).

- Билјана Обедникова (27 години) ќе го пренесе своето искуство од учеството на Специјалната Олимпијада во Полска на која освои бронзен медал во атлетика (трчање на 150м).

- Никола Колев (20години) ќе се претстави со слики изработени во компјутерска техника.

- Христијан Стојанов (14години) ќе направи поњер поинт презентација на тема ,,Мојот живот, моите соништа” (резултат на неговата обука во НВО ,,Отворени прозорци”).

- За останатите учесници (помлади лица со Даунов синдром и лица згрижени во Центарот за лица со интелектуална попреченост Порака од Скопје) настанот е замислен како работилница каде на лице место ќе ја изразат
својата креативност во музичко, ликовно и компјутерско катче.

Вашето присуство ќе помогне заедно да работиме на подигнувањето на свеста за способностите на лицата со попреченост.

Со почит,

Здружение Синоличка

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Спиење и одмор на новопечената мајка
Без разлика на фактот дека раѓањето на детето е повеќе од посебно доживување, тоа е сепак напорен период, посебно за мла...
7
Календар на исхрана од 4-12 месеци
Воведувањето на цврста храна кај доенчињата може да биде забавно, весело и интересно, но е предмет на сомнежи и двоумење...
6
8 позиции со кои ќе го олесните доењето
Доењето може да биде предизвик за секого, но овие пози за доење можат да ви помогнат да започнете одлично
5
Не го очекував ова по породувањето!
Да, да, колку и да се подготвувате, кога ќе станете мајка ќе наидете на безброј неочекувани моменти
5
Анкета

poubavo ime
avita

joanna..jovana

joanna (39%)

jovana (61%)


Број на сите гласови: 215

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!