|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Зошто доењето е најдобро?

Редакција Рингераја, 4.5.2010
Децата кои се доени се многу повеќе заштитени и поотпорни на одредени болести. Тие деца поретко повраќаат и поретко имаат проблеми со варењето на храната.
Клучни зборови:

image
/11


Со што ќе го храните вашето бебе? Мајчино млеко или адаптирано млеко од шишенце?

На вашата одлука ќе влијаат многу работи. Сигурно знаете дека мајчиното млеко е најдобро за вашето дете, затоа што содржи се што му е потребно.

Предности на доењето:
- Доењето е најдобро за здравјето на вашето бебе.
- Доењето е добро за мајчиното здравје.
- Доењето е поекономично.
- Доењето ги поврзува новороденчето и мајката.

Доењето е најдобро за здравјето на вашето бебе

Децата кои се доени се многу повеќе заштитени и поотпорни на одредени болести. Тие деца поретко повраќаат и имаат помалку проблеми со варење на храната. Преку мајчиното млеко детето ги добива сите хранливи состојки кои му се потребни во првите шест месеци од животот.

Доењето е добро за здравјето на мајката

Мајките кои не дојат, често посилно крвават после породувањето, имаат поголема веројатност да добијат рак на јајници и рак на дојка.

Доењето е поекономично

Доењето е најевтиниот начин за исхрана на бебето. Покрај тоа, храната ја имате секогаш спремна, топла и достапна за момент. Доењето е најсоодветно навечер, кога вашето бебе само ќе го стиснете кон себе и не морате да станувате и да подготвувате шишенце со млеко.

Доењето ги поврзува новороденчето и мајката

Помеѓу мајката која дои и нејзиното бебе постои посебна врска.

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Маџун – лек за целиот организам
Маџунот уште наречен гроздов слад, е специјалитет добро познат на нашите предци, како по својот оригинален вкус и арома,...
4
Има ли Вашето бебе теменица?
Теменица (себороичен дерматитис кај бебињата, познат под називот „crusta lutea“, млечна краста, pytiriasis capitis), пре...
3
Филип Циглењак-Симоновски дете од соседството
Пред неколку години на малиот Филип Циглењак-Симоновски случајно му биле понудени платно и акрилни бои за сликање кон ко...
3
Зимски водич: Совети за лична хигиена на б...
Со доаѓањето на студените денови секоја мајка наидува на настинки и болести на своето малечко. За да го спречите тоа, ва...
3
Анкета

ТЕЛЕВИЗИЈА.
пеперутка16

Колку време вашето дете гледа телевизија дневно?