|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Комуникација со родителите на дете со ПП

Ана Петковска, дефектолог, 6.10.2011
Откако ќе се открие интелектуалната попреченост, треба родителите да бидат информирани, без одложување.

image
/11


 

 

Се препорачува во тоа време детето да биде присутно. Ако тоа не е возможно (на пр. детето е сместено во болница) лекарот е должен родителите веднаш да ги одведе кај него. Инаку родителите ќе се посомневаат дека нешто не е во ред со третманот. Кога лекарот е отсутен на подолго време, главната сестра е должна да им соопшти на родителите за наодите и третманот на детето.

 

•       Доволно време. Давање на совети и објаснувања на родителите треба да биде еден од основните задачи на лекарите. Дури кога нема новини да им соопшти, не смее да им создаде чувство дека нема време, туку треба да им даде можност да го прашуваат и мирно да им одговара.

 

•       Дискреција. При давањето на објаснувања на родителите, треба да се најде просторија каде нема да пречи персоналот или другите пациенти. Се препорачува во таа соба да нема телефон, за да родителите погрешно не се возбудуваат со неговото ѕвонење.

 

•       Двајца родители. Колку што е можно, сите податоци треба да се соопштуваат истовремено на двајцата родители. Со тоа ќе се олесни меѓусебната помош и ќе се избегне несогласувањето. Ако еден од родителите не е присутен, треба да се настојува тој некој друг да биде некој близок член од семејството. Постарите браќа и сестри можат да присуствуваат  во разговорот со лекарот и родителите, ако се сложуваат со тоа. Кај оние членови на семејството кај кои ќе забележи погрешни реакции, лекарот посебнио треба да биде внимателен и да им помогне во совладување на предрасудите.

 

•       Повторен контакт. Лекарите и останатите стручни лица треба секогаш по првиот разговор со родителите на детето со интелектуална попреченост да настојуваат да закажат и повторна средба, по можност најмногу за недела дена. Ако се работи за штотуку родено дете, се препорачува лекарот да контактира со родителите секој ден.

 

 

Извор: www.defektologija.org

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Здравствени проблеми кај недоносените бебиња
Недоносени бебиња се сметаат оние кои се родени пред 37 недела. Поради поминат краток период во стомакот на мајката, им ...
3
Столица кај деца: што е нормално, а што не?
Оваа тема можеби не е толку привлечна, но некој треба да Ве информира и за она што се наоѓа во детските пелени. Тоа е че...
3
Најчести грешки при бањање на бебе
Освен температурата на водата, еве на што друго треба да внимавате
3
Johnson`s Naturally Sensitive колекција
Кога ќе се роди бебе, неговата кожа е многу нежна и чувствителна. Поминавме повеќе од 125 години усовршувајќи ги нашите ...
3
Анкета

Градинка.
Admin

Во која градинка посетува вашето дете?