|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Што би променила во воспитувањето на децата?

Редакција Рингераја, 4.11.2016
Да можам да го вратам времето назад, сигурно како мајка би ги променила овие 9 работи!
Клучни зборови:

image
/11


 

Иако знаеме дека не е лесно да се биде родител и дека е невозможно се да биде совршено, сепак секој од нас ги гледа недостатоците кај своето дете, кои директно се поврзани со некоја одлука, што сме ја донеле во текот на родителството.

Лесно и прерано сте му дале телефон на детето? Константно се грижите и го спречувате детето да се вклучи во нормална игра за да не се извалка? Не се грижете, секој нешто би променил.

Блогерката Алекс Ричардс наведува девет работи кои таа поинаку би ги направила, кога би можела повторно да ги воспитува своите деца.

Би била полицаец за грицки

А тоа би значело дека грицките би биле забранети. Во рекламите ни се претставуваат како нешто вкусно, некои дури имаат и овошје во себе, но и покрај се тоа не е добра храна.

Би објаснила (не само да наметнувам) убави манири

Добро е кога мојата ќерка можам да ја поттикнам да каже „молам“ и „благодарам“, но сакам таа да разбере зошто ги користи тие зборови. Навистина не сакам кога мојот син вели „извини“, а по неговиот глас е јасно дека воопшто не е заинтерсиран.

Би го вовела попладневното спиење

Никогаш не ми одеше од рака почитувањето на распоредот за попладневен одмор. Кога го дојам мојот мал син му дозволувам да ми заспие на градата, задоволно нишајќи го еден час, додека тој спие. Кој е резултатот од тоа? Беб кое плаче и не дозволува се стави во креветче во попладневните часови

Би била поупорна околу воведување нови намирници

Моите деца би можеле да живеат на хот-догови и рибни стапчиња  кога јас би им дозволила. Се обидов да им дадам различни видови зеленчук и месо, но децата навистина се тврдоглави.

Би работела повеќе Кегелови вежби во текот на бременоста

Ова нема многу поврзаност со воспитување на моите деца, но кога веќе го враќам времето…

Би ги балансирала детските пријателства

Мојата петгодишна ќерка има стотина другарки (во ред десетина). Кога беше бебе, многу трчав надвор да ги запознам другите мајки, но сега нејзиниот живот е многу зафатен. Сите гледања со нејзиното друштво и роденденските забави не оставаат доволно време за барање другари за нејзиниот мал брат и многу ми е жал.

Поретко би викала

Тоа звучи многу лошо. Вообичаено сум во зен состојба и лотос позиција, но понекогаш сум уморна сто пати да го поставувам истото прашање или да очекувам да видат облечени деца наместо секогаш да ги носам босоноги.

Често би ги пуштала да бидат нечисти

Кога би влегле во мојата куќа најверојатно би сте се изненадиле кога ќе слушнете дека јас не сакам неред. Но навистина, не ги бојади сите ѕидови во бело за да можат тие да ги шараат или намачкат со отисоци од нивните рачиња.

Би почекала малку подолго време да имам второ дете

Разликата меѓу моите деца е четири години но, да бидам искрена, некогаш сакам таа разлика да биде шест или седум години. Ја разбирам целата предност на малата разлика меѓу децата, но мислам дека за мојата ќерка би било подобро повеќе време да биде единица кога и јас имав помалку обврски.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Вие и вашиот однос кон децата
Многу често ние родителите се запоставуваме самите себеси заради доброто на нашите деца. Но, она што стручните лица го м...
4
Моето име е: МАЈКА
Се препознавте ли?
4
Груб моторен развој II
Стандард 2: Детето може да ги контролира деловите од телото
3
И Вашето дете пцуе?
Може прилично да Ве шокира кога ќе чуете дека Вашето дете пцуе. Се прашувате каде и од кого слушнало такво нешто и дали ...
3
Анкета

Toplomer
micichka

preeska mi se skrsi toplomerot vednas go sobrav so pravosmukalka...sega mi e strav da ne sum nazgazila nekoja ziva...oti znam deka preku kozata moze da se prenese vo organizmot!!kazete mi iskustvo :))

Ima li nekoj seriozni posledici ?? (68%)

Kako da se spasam od zivata ?? (14%)

ve molam piset_e komentar ako imate iskustvo !! :( (18%)


Број на сите гласови: 71

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!