|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Дали е добро детето да ги види родителите голи?

Редакција Рингераја, 4.5.2010
Некои родители сметаат дека е добро детето да ги види голи, како добра воспитна вредност, за да се избегне “болната” љубопитност. Други родители, сметаат дека покажувањето на одредени делови од човечкото тело е нешто непристојно и некоректно!
Клучни зборови:

image
/11


Психолозите, сепак  не се сложуваат ниту со едните, ниту со другите. Криењето на одредени делови од сопственото тело е за осудување. Па дури и смешно. Тие кои тоа го прават им покажуваат на децата дека тоа е нешто лошо, непосакувано. Не е потребно дополнително да се објаснува какви можат да бидат последиците од ваквото воспитување.  

Од друга страна, не може да се прифати и другото  сфаќање без одредени резерви. Бидејќи, доколку е точно дека гледањето  на голо тело, кај детето го намалува сексуалното интересирање, тогаш и тоа не е добро. За среќа, не е така. Колку и да биде изложено на детската љубопитност, човечкото тело секогаш ќе биде привлечно и возбудливо. Но, зарем родителите не се изложуваат на опасност дека премногу ја предизвикуваат детската љубопитност, наместо да ја смират задоволувајќи ја.  

Тој вид на предизвикување на љубопитноста нема во себе ништо  за осуда или опасност, под услов родителите да се однесуваат спонтано и нивното разголување пред детето да биде нешто случајно, а не програмирано. Кога ќе ги види голи родителите, детето останува рамнодушно, доколку и самите родители со своето однесување не создадат кај детето чувство дека се работи за нешто лошо и непријатно. Треба да се прилагодувате на ситуациите. Ако детето влезе во бањата додека еден од родителите се бања, не треба да го бркате надвор. Но, доколку не влезе, не треба да го викате внатре. Кога нивната љубопитност ќе се разбуди, детето само ќе се заинтересира.

Бебињата го уништуваат телото на жената?
Пред да останам бремена некој ми рече - Не раѓај, бебето ќе го уништи твоето тело
4
Екраните не им возвраќаа љубов на моите деца!
Моите деца сакаа екрани. Но, екраните не им ја возвраќаа љубовта. Тие беа претворени во деконцентрирани деца расположени...
3
Кои деца се доцни прозборувачи?
Деца на возраст од 2-4 години кои е развиле говорни вештини, а при тоа немаатдијагностицирано неможност, развојни от...
3
Најлошите типови на свекрви
Недај Боже да налетате на нив!
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

млеко
Evgenija D

дали му давате кравјо млеко на детето на 1 година

да (83%)

не (17%)


Број на сите гласови: 6

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!