|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

СТАТИИ

image

Кој е најголемиот проблем со Тикток и што треба да направиме ние, како родители, за тоа?

Леле, ми се скрши срцето! - упатство за детска емпатија

Автор: Јована Матевска Атанасова | 16.6.2021
image

Зошто „Леле, ми се скрши срцето!“ е најдоброто упатство за учење на детската емпатија? Каква е пораката што Мила се обидува да им ја пренесе на децата? Насмевката како универзална детска единица за среќа? Или солзата – чадорот на детското страдање?

image

Според студија од 2007 година објавена во списанието „Развојни истражувања“, околу една третина од малите деца во одреден момент ќе развијат „интензивен интерес“ за некоја тема - а една од најпопуларните е опсесијата со диносаурусите

image

Секој од нас би сакал да може да запомни работи и настани од периодот кога бевме бебиња. Како се однесувавме, што сакавме да правиме и како изгледаше нашиот обичен ден, но не можеме.Затоа родителите се тука ... Да запомнат, снимаат и прераскажуваат

Што треба да научат децата на 10-годишна возраст?

Автор: Редакција Рингераја | 26.4.2021
image

Воспитувањето на децата е исклучително важно, а за да прерасне детето во нормална и праведна личност, треба уште од мали нозе да се учат на вистинските вредности.Еве неколку лекции што родителите треба да ги научат своите деца на возраст од 10 год.

Доцнење на говор кај децата

Автор: Твој логопед, Билјана | 26.3.2021
image

Во денешно време, повеќето од децата се подоцна прозборуваат.Загрижени родители бараат совети, помош, утеха насекаде.Но постои грешка, која во денешно време ја прават многумина родители:Барање совет по пат на социјални мрежи

Развоен ум

Автор: Јасна Ѓоргиевска, училишен психолог | 21.3.2021
image

Замислете едно бебе кое учи да оди. Што ако при првото паѓање тоа не сака веќе да се исправи и да се обиде повторно? Бебињата се најдобар пример за важноста на “развојниот ум“ бидејќи тие продолжуваат да се обидуваат дури и кога им е тешко

ТРИнејџери - тригодишни диктатори

Автор: Редакција Рингераја | 14.3.2021
image

Сите сме слушнале за страшните двегодишни деца и за сите драми поврзани со нив и светот околу нив. Но, за повеќето од нас родителите, 3-та година е веројатно поголем предизвик. Кај второто дете открив фаза со која не сум воодушевена - ТРИнејџер!

Како да препознаете дисхармоничен развој кај децата

Автор: Мр. логопед Светлана Трнинкова | 23.2.2021
image

Со навршени 2 години пред родителите се појавуваат многу прашања кои многу често си ги поставуваат за растењето и психомоториката на детето. Едно од прашањата е: Дали моето дете ќе научи правилно да зборува како и сите негови другарчиња?

"Изрази се"- Недела на ментално здравје на децата

Автор: Марина Кљајиќ Петковски | 4.2.2021
image

Неделата за ментално здравје на децата се обележува од 1-ви до 7-ми февруари, 2021 година. Оваа година темата е "Изрази се"

СТРАНА 1 ОД 34


Анкета

najubavo masko ime
milijanaStefan, Filip, Johan,Jovan,Anton, Aleksej, Danail,Petar, Teo, Leon (73%)

(27%)


Број на сите гласови: 37

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!