|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Како се шири болеста кај невакцинирано население

Редакција Рингераја, 4.5.2019
Секој родител се плаши за здравјето на своето дете и од опасноста од сериозна заразна болест. За среќа, модерната медицина најде начин да ја минимизира опасноста. Тоа е вакцинацијата
Клучни зборови:

image
/11


 

Последните години се водат жестоки спорови "за" и "против" вакцините. Ги советуваме сите родители да ја видат оваа графика од 8 секунди. Кога голем број луѓе се вакцинирани против една заразна болест, тие исто така ги штитат луѓето кои не се вакцинирани. Овој феномен се нарекува "колективен имунитет". Кратката анимација ја илустрира оваа практика. Тоа покажува дека колку е помасовна вакцинацијата, толку е потешко да се шири болеста. Графиконот покажува колку болеста се шири со 0% вакцинација и 25%, 50%, 75% и 90%. Црвените линии го покажуваат патот на инфекцијата, сините точки ги претставуваат луѓето кои не се вакцинирани, а жолтите точки - вакцинираните.

 

 

 

1

Зошто децата сакаат чаша вода пред спиење?
Дали сте се запрашале зошто пред да заспие, скоро секогаш, детето сака да пие вода? Многу родители губат трпеливост и се...
4
Како патувањето со деца да ви биде полесно?
Еве неколоку стратегии за „преживување“ на патот, идеи за забава и практични совети кои ќе ви помогнат да си поминете по...
4
Не можам да ти купам, немам пари
Честа ситуација кај родителите е да ја сокриваат беспарицата, односно да не признаваат зошто на децата не можат да им к...
3
Како да бидам добра маќеа?!
Да се стане родител во мешано семејство, или да се стане сопруга на некој со деца може да биде голем предизвик.
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета


Adrijana

Koe ime vi se dopaga najmnogu?

Tino (16%)

Teo (57%)

Tomi (27%)


Број на сите гласови: 112

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!