|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Како да ги дисциплинирате децата

Howcast.com, 17.2.2011
Да ги научите децата како да се однесуваат не е така лесно.Клучот на се е да се дисциплинира детето и да ги научи вистинските норми без да биде казнувано.

/11


Чекор 1 : Објаснете ги последиците

Објаснете ги последиците доколку се прекршат правилата и нормите, спроведете ги  доколку преовладува лошо однесување кај детето. Сакате Вашето дете да го поврзе своето неправилно однесување со последиците?  Бидете истрајни доколку  го казните Вашето дете,  немојте повторно му дозволите да го прави истото бидејќи ќе ги тестира своите граници.

Чекор 2 : Обидете се да не го удрите

Одолејте му на поривот да го удрите детето: научните истражувања покажаа дека децата кои се тепани  имаат повеќе шанси понатаму да бидат навредливи кон самите себе, како и да учествуваат во физичко и сексуално насилсто како тинејџери или адолесценти.

Чекор 3 : Зборувајте тивко

Нека вашиот глас биде смирен и тивок кога им објаснувате на Вашите деца зошто се казнети. Зачувајте го викањето за сериозни ситуации, пример ако сакаат да направат нешто опасно.

Чекор 4 : Водете се од примерот

Водете се од примерот. Не казнувајте го детето за нешто што самите го правите или го прави вашиот партнер.

Чекор 5 : Бидете обединети во одлуките

Секогаш подржувајте ја дисциплинската одлуката на вашиот партнер и обратно.Многу е лесно да се доведат децата во ред доколку и двајцата родители делуваат обединето

Чекор 6 : Зајакнување на доброто однесување

Зајакнете го доброто однесување. Експертите укажуваат дека е многу поефективно да се награди детето за доброто однесување, отколку да се поткупи.

Сe е добро додека имаш мајка...
Најмногу ги сакам оние ладни, зимски утра, кога се будам и знам дека не морам да одам никаде, па го кревам носот од под ...
15
Тодор Гечевски: Се радувам на секој збор н...
За еден родител најтешко е ако не може да му помогне на своето дете, вели ко­шар­кар­ска­та ѕвезда Тодор Гечевски, кој в...
6
10 причини зошто не сакам второ дете
Да се биде родител можеби е најубавото нешто, но оваа улога доаѓа со голем број предизвици
6
Губење на здивот (зајдување) кај децата
Губење на здивот е кога детето ќе остане без здив се додека ја изгуби свеста. Се случува кај едно од 20 деца
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Кое име е подобро
Gringo

Се двоумиме :) ова ни е прво бебче

Павлинка (8%)

Павлина (28%)

Паола (64%)


Број на сите гласови: 148

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!