|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

СТАТИИ

Логопедски игри за деца со развојни потешкотии

Автор: Мр. логопед Светлана Трнинкова | 18.7.2020
image

Логопедски игри за развивање на сознајните функции и способности на мозокот кај децата, или развивање на елементарните гностички функции

Афазии: Губење на говорот кај деца заради повреда

Автор: Мр. логопед Светлана Трнинкова | 30.6.2020
image

Афазија претставува губиток или пореметување на јазичните функции, а до тоа доаѓа поради повреди на главата при сообраќајни несреќи, тумори, поради недоволно снабдување на мозокот со со крв итн. Најчеста причина за афазија е мозочен удар

ХПВ вакцина - колку е навистина ефикасна?

Автор: Редакција Рингераја | 26.6.2020
image

Карциномот на грло на матка е секако една од најголемите закани по здравјето на жените, со тоа што над 85 % од случаите и смртните случаи се јавуваат во земјите со ниски и средни приходи Колку е ефикасна вакцината?

Игри за дискалкулија - проблеми со математика

Автор: Мр. логопед Светлана Трнинкова | 16.6.2020
image

Игри за усвојување на поимите парни и непарни броеви до 10, за дома и во училиште –Изработил - Мр. Логопед, Дипломиран дефектолог реедукатор Олигофренопедагог - Светлана Трнинкова

Дискалкулија кај децата: Како да им помогнете?

Автор: Редакција Рингераја | 9.6.2020
image

Развојна дискалкулија е состојба која се среќава кај деца со нормална интелигенција, а сепак имаат потешкотии во совладување на основните математички поими и вештини

Колку треба да јаде дете на возраст од 1-3 години?

Автор: Редакција Рингераја | 6.6.2020
image

Како да знам дали моето дете јаде колку што е потребно - е едно од прашањата на родителите. За вашето дете да не јаде премалку, а ни премногу, подготвивме план на исхрана за деца на возраст од 1-3 години

Уредување на соба каде престојува дете со аутизам

Автор: Мр. логопед Светлана Трнинкова | 4.6.2020
image

Просторијата каде престојува детето, било во домашни услови било во училиште, треба да е соодветно средена за во неа детето да се смири и да се намали вознемиреноста и хиперактивноста кај детето

Рана дијагноза на деца со аутизам

Автор: Мр. логопед Светлана Трнинкова | 23.5.2020
image

ИЗРАБОТИЛ- МР. ЛОГОПЕД Светлана Трнинкова

Аутизам: Особености, терапија и третман

Автор: Мр. логопед Светлана Трнинкова | 18.5.2020
image

ИЗРАБОТИЛ- МР. ЛОГОПЕД Светлана Трнинкова

Видео: Страв од Ковид-19 кај децата. Решение?

Автор: Редакција Рингераја | 24.4.2020
image

Д-р Марија Ралева има неколку совети за тоа како подобро децата да ги разберат и да се справат со емоциите

СТРАНА 1 ОД 30


Анкета

/
Jana9

Koe od mesva vaset_o dete najmnogu saka da go jade?

Telesko (0%)

Svinsko (0%)

Jagnesko (0%)

Pilesko (0%)

Riba (0%)

Ne jade meso (100%)


Број на сите гласови: 1

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!