|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Совети за полесен почеток на учебната година

Редакција Рингераја, 29.8.2019
Август е при крај и наскоро летните авантури ќе бидат само добро сеќавање, а ние треба повторно да се подготвиме за училиште. Еве неколку совети како да го олесните овој преоден период и за децата и за вас

image
/11


Подгответе се за новата дневна рутина и распоред на училиштата

Враќањето во рутината на училишниот живот може да биде предизвик за целото семејство. За полесно да се навикнете, започнете рано.

Една или две недели пред почетокот на учебната година, добро е децата да легнуваат еден час порано.

Ставете позитивен акцент на фактот дека училиштето ќе започне наскоро. Разговарајте за нови и забавни работи што вашето дете ќе ги научи во училиште, пријателите што ќе ги види повторно и новите деца што ќе ги сретне.

Ако вашето дете е загрижено на почетокот на учебната година, објаснете му дека другите деца се чувствуваат исто и тоа е нормално.

Не правете големи планови за патувања непосредно пред почетокот на учебната година.

 

Бидете организирани

Ажурирајте го списокот со контакти на училиште, наставници и повеќе што ќе ви требаат оваа година.

Направете ги потребните профилактички прегледи и подгответе го здравствениот запис на вашето дете.

Прочитајте ги информациите што ги објави училиштето и ажурирајте го вашиот календар со претстојните настани: прва средба на родители, празници, одмори.

Разговарајте со вашето дете колку е полесно ако тоа го подготви ранецот во вечерните часови со потребните учебници и училишниот прибор, како и облеката за следниот ден. На тој начин, ќе има уште неколку минути спиење и нема да му биде стресно секое утро.

 Секогаш е добра идеја да купувате рано сè што ви треба за новата учебна година. Испитајте ја гардеробата на вашето дете и отстранете ја облеката што е веќе мала. Ова ќе овозможи полесно да се види што треба да се купи. Ако детето е прваче, проверете дали училиштето што тој или таа го посетува носи униформи. Купете со вашето дете униформа, така што тој или таа може да има време да се навикне на новата облека што ќе ја носи на училиште секој ден.

 

Училишни материјали:

 

Иако не е многу лесно да се претпостави што ќе бара секој наставник, можете да ги купите основните помагала за предавање што на детето сигурно ќе му требаат. Еве список на основни работи што треба да ги имаат основците:

 

Моливи

Гуми

Пенкала

Моливи во боја / пастели и маркери

Лепак / лента

Ножици

Тетратки

Облека

Хартија за печатач

Блок за цртање

Острилка за молив

Лепило

Лепливи белешки

Учебници за соодветното одделение

Ранец (со удобни ремени за рамо и доволно прегради за полесно уредување)

 

Исхрана и здрава храна

Бидете креативни и направете го менито на малиот ученик здраво и вкусно. Ако планирате за време на викендот какви производи ќе ви требаат за да направите сендвичи или друга храна за оваа недела, ќе заштедите многу стрес и време.

Појадок - Запомнете дека најважниот оброк во денот е појадокот. Џем од овошје или свежо исцеден сок е брз и здрав додаток на појадокот.

Ручек - Ако ручекот не е достапен на училиште, можете да подготвите кутија за ручек за вашето дете. Нека е обоена, ако е можно, детето само да ја избира; проверете дали добро се затвора. Еве неколку брзи и интересни идеи да го направите вашиот училишен ручек вкусен и здрав:

За помалите деца, можете да направите сендвичи со сечење парчиња леб со интересни форми.

"Скријте" лист зелена салата, краставица или друг зеленчук во сендвич.

Додадете го овошјето. Можете да го исечете овошјето со секач за колачиња и да го ставите во мала кутија. Ова ќе ги направи децата среќни да ги јадат.

Вечера - планирајте вечери од викенд и купете поважни артикли за оваа недела. Ова ќе ве спаси од постојано одење во продавница.

 

 Направете неделен распоред и испланирајте ги приоритетите за оваа недела

За да го искористите вашето време на подобар начин и да не брзате постојано, дајте им приоритет на задачите во неделата за секој од членовите на вашето семејство.

За деца

Пред да започне училиштето, разговарајте за воннаставните активности во кои ќе учествуваат. Ако на децата им е потребна поддршка или охрабрување за лекција на англиски или германски јазик, или за лекција по пијано, разговарајте за придобивките од тоа. Дозволете им е на децата да изберат свои дополнителни активности. Бидете реални и не потпаѓајте на планирање на сè, до последни детали.

Осигурете се дека вашите деца имаат време за домашни задачи, игри и активности во семејството.

За родители

Размислете да одвоите малку време за да бидете активен родител во училиште. Можете да волонтирате во различни активности (да бидете во одбор за родители, волонтерска работа, училишни патувања) сè додека училиштето и наставниците се отворени за вклучување на родителите.

 

За целото семејство

Можете да креирате семеен календар за сите да си ги запишат најважните настани за оваа недела или месец.

 

 Подгответе се да ги напишете домашните задачи однапред

Ако детето има режим и место да ги учи и да ги напише домашните задачи, ќе му биде полесно да се организира и да се справи со училишните одговорности.

Овозможете му на вашето дете добро осветлено, тивко место дома, удобен стол и биро каде што ќе може лесно да ги напише домашните задачи. Нека ова биде место специјално прилагодено за пишување. Другите активности нека се одвиваат на друго место во домот.

 

Одредете време после училиште за пишување домашни задачи. На пример, од 15:00 часот до 17:00 часот ова ќе му помогне на детето да ги испланира задачите и да ги заврши навреме.

Ограничете го пристапот до нешто што го одвлекува вниманието на вашето дете - ТВ, радио, интернет или мобилен телефон. Објаснете му дека без нив ќе заврши многу побрзо и неговото учење ќе биде поефикасно.

 

 Организирајте превоз до и од училиште

Разговарајте како вашето дете ќе оди на училиште и како ќе се враќа дома - дали ќе го возите со автомобил, со јавен превоз, со велосипед или со пешачење.

 

Одење или возење велосипед

Мапирајте ја трасата до автобуската станица или самото училиште.

Ако вашето дете оди во ново училиште, одете до таму за да ја истражите патеката.

Разговарајте повторно за правилата за безбедност на патиштата, крстосниците, семафорите и слично, за комуникација со странци. Добро е да има пријател / соученик со кого детето ќе си оди дома.

Овозможете му на вашето дете телефон, за да може да се поврзете со него во секое време.

 

Со јавен превоз

Добро е детето да има распоред за автобуси.

Бидете свесни за постојните записи за поаѓање и испраќање.

 

Со автомобил

Ако го разбудувате своето дете, обидете се тоа да биде на време за на училиште.

Во случај да не можете да го земете лично, кажете му точно кој ќе го земе, со кој автомобил, чиј родител е тој итн.

 

Земете длабок здив и бидете трпеливи! :)

Четири најздрави намирници за децата
Исхраната во детството има долгорочно влијание на развојот на интелигенцијата, некои намирници помагаат кај подобрување ...
34
Паметни играчки според возраста на детето
Во прилог е водич за тоа како и на која возраст децата играат, играчки со коишто се забавуваат и им помагаат да го разбе...
6
Избркајте ги детските стравови
Страв од мрак, страв од лекар, страв од напуштање...Помогнете му на детето да ги совлада своите стравови
4
Дали родителите се слуги на своите деца?
Интересна е глетката низ градот кога ќе забележите како мајка или татко шета тригодишно дете облечно по последната мода,...
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Da li moze
zelba

nekoj da mi kaze, vo komentar da napise , kade mozam vo Skopje da kupam stol i stolici za vo gradina po povolna cena i kolku kostaat ako nekoj znae fala

kade??? (87%)

Kade?? (13%)


Број на сите гласови: 15

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!