|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Како да известите за нарушен сообраќаен режим?

АМСМ - Авто Мото Сојуз на Македонија, 26.7.2013
Кога станува збор за годишниот семеен одмор една од најважните работи за децата, но уште повеќе за родителите, е како побрзо да се стигне до одбраната дестинација...
Клучни зборови:

image
/11


 

 

Но плановите пред поаѓање, кога ентузијастички велите: „за 3 часа здравје Боже сме таму...“, речиси никогаш не се остваруваат. Патувањето по правило секогаш трае подолго од вообичаеното, понекогаш заради итните попатни паузи, но најчесто заради долгите редици како резултат на нарушување во сообраќајниот режим на патиштата или долгите редици на граничните премини. И во вакви ситуации сосема оправдана е реакцијата „Ах, да знаевме, подоцна ќе тргневме!“

 

Но кога сте веќе таму, заглавени во редиците, помислете на сите оние кои баш во тој момент се подготвуваат да тргнат на пат или по кратката пауза да го продолжат патувањето. Сигурно и вие би сакале да бевте навреме известени за застојот на патиштата, па можеби малку подолго ќе останевте во попатното кафуле... Разбудете ја својата општествена одговорност и свест и искористете ја можноста да известувате за нарушен сообраќаен режим на патиштата во Р.Македонија преку АМСМ Репортер програмата.


АМСМ репортер е секој учесник во сообраќајот, кој доброволно известува за нарушување на сообраќајниот режим низ Република Македонија.


Сообраќајот може да биде нарушен во следните случаи: работа на пат, застој на граничен премин, блокада, одрон, сообраќајна незгода, сообраќај во колона или различни услови кои наметнуваат потреба од внимателно возење. 

 

За време на Вашето патување, а при забележување на нарушен сообраќаен режим на патиштата, најпрво треба да застанете на безбедно место (доколку сте во автомобил), а потоа да пријавите застој на пат, користејќи ја соодветната икона од АМСМ бесплатната мобилна апликација, која содржи детали за нарушениот режим на сообраќај: опис на незгодата, време на чекање и можност за испраќање на слика од местото на настанот.

 

Вашата информација пристигнува во АМСМ Контакт центарот, каде во координација со надлежните институции се проверува, а потоа се објавува во дневните информации за состојбата на патиштата.

 

А ако ова не е доволна мотивација да бидете АМСМ Репортер, тогаш еве уште нешто...За сите АМСМ репортери кои активно ќе известуваат за нарушен сообраќаен режим следуваат награди!

 

Доколку во текот на една календарска година како АМСМ Репортер имате најмалку 10 објавени известувања за нарушен сообраќаен режим, добивате гратис АМСМ Classic членство.

 

Затоа, не очајувајте кога ќе видите редица од десетици возила пред вас, а Вие веќе ги броите минутите да се испружите на некоја плажа. Искористете ја можноста, известете за застојот и дајте свој придонес за безбедни и безгрижни патувања.

 

А пред поаѓање, никогаш не заборавајте да ја проверите состојбата на патиштата.

 

Патувајте безгрижно!

 

2

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Неколку совети како децата да го засакаат ...
Ако им всадите љубов кон читањето на вашите деца, сте им дале непроценлив подарок - соништа, имагинација, бегство и повр...
5
Направете ваша градина со органски зеленчук
Уште пред да знаеме, летото ќе пристигне. А за оние опседнатите со здравјето, со топлото време доаѓа и желбата за соврше...
5
Актерка со Даунов синдром
Скриена во ментален азил, бидејќи дауновиот синдром ќе донесе срам за нејзиното семејство, Лејди Памела Холанд живее оса...
5
Страв од одвојување
Дали вашето дете се чувствува нервозно кога треба да го напушти домот и да оди некаде без вас? Дали нервозата му предизв...
4
Анкета

Фудбал.
пеперутка16

Кој ќе го освои ЕУРО 2024?