|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Што не знаев за мајчинството?

Редакција Рингераја, 28.10.2017
Никогаш не знаев каков благослов е тоа да се биде мајка. Не ни претпоставував
Клучни зборови:

image
/11Не знаев дека можеш за друго човечко суштество да се грижиш толку многу, да се вложиш целосно и со толкава љубов. Не верував дека може  мојот живот толку да се смени и да станам толку трпелива.  Со раѓањето на бебето како да се смени мојот идентитет, станав посмирена личност.

Иако е голем физички и емоционален предизвик да се биде мајка, јас никогаш не би го менувала тоа на светот. Кој би рекол дека можам да поминам со бессони ноќи, со постојано кревање, со толкав голем напор? Некогаш се чувствувам како да ќе се онесвестам од замор, како да ќе заспијам секаде, но нема поголем благослов од тоа да се биде мајка. Милион пати ќе го потврдам истото.

Мајчинството ме натера да размислувам многу за мојата мајка. Колку не и помагав кога работеше, колку силна беше додека растевме. Постојано се прашувам колкава сила има во себе таа жена за да има се уште енергија дури и за своите внуци. Дури сега сфаќам колку моќ и колку енергија е потребно за да се биде мајка.

Мислев дека цел живот ќе бидам авантуристка, дека нема да се смирам. Дека сакам постојано да патувам низ светот, да истражувам нови нешта, да учам постојано. Мислев дека нема никаква авантура и никаков предизвик во тоа да се биде мајка. Но, тоа е мојата омилена авантура, најубавиот предизвик. Мојата најголема среќа, досега.

Никогаш не можев ни да претпоставам колку силно можеш да сакаш некого, како што една мајка ги сака своите деца. Често ги гледав децата на моите пријатели и си велев дека не сум сигурна дека можам да бидам добра мајка. Денес, се трудам со сета своја сила, го вложувам сиот напор да бидам добра кон моите деца.

Ме вадат од такт, ме уморуваат, ми создаваат фрустрација, нивните прашања ме мачат. Ме смеат, ме расплакуваат, ме нервираат. Но, тие се моето најголемо богатство. Благодарна сум му на Бог секој ден за оваа среќа. 


Продолжен е зимскиот распуст за учениците
Зимскиот распуст за учениците од основните и средните училишта ќе продолжи и наредните два дена. Второто полугодие почну...
5
Официјален Регистар на педофили во Р. Маке...
Презентиран Регистар на лица осудени за кривични дела за сексуална злоупотреба на деца и педофилија.
4
Писмо до родителите
Пази да не се извалкаш…внимавај ќе паднеш…немој да скокаш…пази вода……еј, немој ќе се удриш…, облечи, соблечи….и се така ...
4
Интервју: Др. Лидија Ристовска
Др. Лидија, ни раскажува за семејствотото, домот, здравјето на жената.
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Dali?
Jana9

Dali poveke preferirate da odite na odmor sami familiarno/decko-devojka ili da pokanite i odite so drustvo?

Da (62%)

Ne (25%)

Ponekogas (12%)


Број на сите гласови: 8

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!