|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Вие и вашиот однос кон децата

Редакција Рингераја, 4.5.2010
Многу често ние родителите се запоставуваме самите себеси заради доброто на нашите деца. Но, она што стручните лица го мислат е дека не можеме да бидеме добри родители ако не водиме сметка за самите себеси.
Клучни зборови:

image
/11


Повеќето родители, ако одвојат малку време за себе, се чувствуваат виновни што го направиле тоа. Tие прават голема грешка бидејќи се откажуваат од своите потреби за да ги задоволат своите деца. Доколку живеете само за своите деца или преку нивниот живот го живеете својот, а при тоа ги игнорирате своите потреби, ги учите да ја жртвуваат својата личност само за да направат некого среќен. Ваквиот начин на воспитување и комуникација се смета за неправилен. Децата ќе пораснат и ќе тргнат по своите патишта, а вие не очекувајте дека ќе ви искажат благодарност само затоа што сте ги жртвувале својот живот, кариера... Ако научите да одвојувате време за да го “нахраните” своето срце и душа и вашите деца ќе научат да го прават тоа. Живејте го животот - тоа ќе биде одличен пример за вашите деца да тргнат по вашите стапки и да станат еден ден успешни.

 

Децата од своите родители најмногу сакаат да почувствуваат дека се сакани и вредни, дека сте горди на нив и ги прифаќате такви какви што се, и дека поради нив вашиот живот е поинаков. Ова му е потребно на секое дете за да може да го развие самопочитувањето и љубовта кон самотот себе. На вашите деца им е потребна вашата љубов, а не скапи играчки, кои обично им ги подарувате. Вашите деца копнеат за да имаат близина и комуникација со вас. Потребно им е вашето време и внимание, бидејќи кога на детето му се обрнува внимание, тоа се чувствува важно. Сепак, тоа не значи да оставите се на страна и да се посветите 24 часа само на детето. И нему му е потребен простор само за себе.

 

Децата единствено сакаат да поминат вистински моменти кога сте заедно, кога ги гледате, прифаќате и сакате. И тоа е се што тие бараат од вас. Престанете да се грижите со тоа што ќе станат вашите деца еден ден. Ваше е да ги направите среќни. Но никогаш не се обидувајте да ги потиснете емоциите на вашите деца. Доколку сакаат да плачат, нека се исплачат. Доколку се смеат, придружете им се во забавата. Кога се лутат, оставете ги нека им помине. Дозволете им да ги почувствуваат сопствените емоции. Покажете им дека ги разбирате и дека сте тука за нив доколку им треба вашата помош. Многу е подобро да ги оставите сами да ги решаваат проблемите, иако нивната болка Вас повеќе ве погодува.

 

Седнете со вашето дете и “погледнете”  длабоко во неговото срце. Внимателно слушнете што тоа ви говори. Откријте го неговиот дух!

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

(Не)правилен изговор на гласовите
Една од најчестите причини заради која родителите бараат помош и совет од логопед, е неправилниот изговор на гласовите и...
4
Заради што децата ни ги кинат нервите секо...
Родителите на мали деца знаат за што станува збор. Иако со децата доаѓа нешто прекрасно, неочекувано и убаво, секојдневн...
4
Типови интелигенција кај децата
Еве како да се научите да ги препознаете типовите интелигенција кај децата, за да успеете да му помогнете на своето дете...
4
Дали е добро децата да делат иста соба?
Многу родители се одлучуваат да ги стават своите деца да растат во заедничка соба во домот, без разлика дали е поради же...
4
Анкета

/
Jana9

Koj go zema vaset_o dete od gradinka?

Mama (0%)

Tato (50%)

Baba (0%)

Dedo (0%)

Nekoj drug (50%)


Број на сите гласови: 2

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!