|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Зошто е добро пешачењето на плажа?

Редакција Рингераја, 6.8.2018
Пешачењето е фантастична активност за вас и вашите деца. Децата можат да бидат слободни, спонтани, а заедно и вие со нив ќе имате одлична можност да се опуштите
Клучни зборови:

image
/11


Се подобруваат рефлексите на стапалата

Дали знаете дека на стапалата и дланките постојат точки за сите витални органи во нашето тело? Со одење по песок се стимулираат точките на притисок на долниот дел од стапалата, со што се подобруваат рефлексите но, се масираат и внатрешните органи и се подобрува протокот на витална енергија низ нив. 

Здраво е и за децата

Со одење, трчање по плажа и разни други активности, се поттикнува правилен психомоторен развој, креативност, зајакнување на мускулатурата и превенција од појава на рамни стапала.

Земја

Земјата апсорбира слободни електрони преку долниот дел од стапалата. На овој начин се постигнува силно антиоксидативно дејство па може да се намали одредено воспалување во вашето тело.

Релаксација

Морскиот воздух е богат со магнезиум и овозможува релаксирање на телото, го подобрува расположението и делува антистресно (со ова се подобрува и квалитетот на спиењето), а јодот пак ја подобрува функцијата на тироидната жлезда.

Се трошат повеќе калории

Многу е потешко да се движите по песок и нерамен терен, па како резултат на тоа трошите 20 до 50% повеќе калории.

Олеснува удар на зглобовите

Песокот делува како природно перниче кое го апсорбира ударот директно од вашите стапала.

Ексфолијација и масажа

Топлиот песок овозможува природен пилинг и масажа (природна рефлексомасажа, антицелулитна масажа, микромасажа), ги отстранува мртвите клетки од кожата на стапалата и нозете, на тој начин се отвараат порите на кожата и истата се храни со минералниот состав на песокот (содржи минерали од морето и од ситните школки и алги)

Зајакнување на коските

Пешачењето по песок ги зајакнува коските на колковите, колената и долниот дел од нозете. 

Тонирање на мускулите

Бидејќи е потешко да се пешачи по песок отколку по рамен пат, мускулите работат со поголем отпор, а резултатот е тонирани нозе и задник.

Се намалуваат отоците во зглобовите

Под влијание на брановите (доколку пешачите по брегот на плажата), се поттикнува лимфната дренажа во глуждовите, и нагоре по нозете (колената), со што се намалуваат отоците. Ова е исто така корисно и за оние со проширени крвни садови на нозете.

Антицелулитно дејство

Бидејќи со микромасажа со ситни фини честици се подобрува прокрвеноста на поткожното ткиво, има и антицелулитно дејство. Го намалува изгледот на “кора од портокал” на тој начин што предизвикува потење (ефект на сауна) што доведува до детоксификација и намалување на телесната тежина. 

Интервју: Татјана Стојановска
Нејзиниот глас денес ги најавува најновите дневни вести на А1. Далеку од телевизиските камери таа е всушност многу сензи...
4
Колапс, синкопа или губење на свеста
Кризата на свеста претставува застрашувачко искуство за родителите – повеќето од нив имаат црни мисли за епилепсија, или...
4
Кога срцето забрзано чука...
Кај повеќето родители овој симптом предизвикува страв и итна посета на педијатар. Прво треба да се препознаат ситуациите...
4
Каде грешите ако децата постојано ви се бо...
Не го фаќај тоа, какано е. Никако не земај работи што паднале на подот или на земја“. Сте се слушнале ли себеси како ги ...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

koe e poubavo ime
BARBARITA

koe e poubavo ime

Denis (19%)

Dario (81%)


Број на сите гласови: 114

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!