|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Трикови како да јадете помалку

Редакција Рингераја, 26.11.2019
Експеритите тврдат дека надворешните влијанија се многу важни за количината на храна којашто ја внесуваме
Клучни зборови:

image
/11


Чинот на јадење е мултисензорно искуство и е поважно отколку што мислиме дека е – е ставот на професорот од Оксфорд , психологот Чарлс Спенс. Ако го сведеме јадењето само на вкус или на нутритивна вредност, многу губиме, односно пропуштаме во целиот процес. Овој експерт истакнува дека многу нешта се важни кога јадеме и дека не е важно само колку јадеме, туку и пропратните детали како избор на чинија, дали гледаме телевизија дури јадеме, дали е бучно, итн.

Доколку јадеме во голема чинија, ќе изедеме и до 40 проценти повеќе храна, потврдува едно истражување на кое Спенсер се надоврзува. Тој исто така смета дека бојата на чинијата многу влијае на нашите прехрамбени навики. Оние коишто користат црвени чинии повеќе се заинтересирани за она што го јадат, а оние коишто јадат од бели чинии јадат помалку шеќер. 

Најлесни трикови за да го „излажеме“ апетитот се: пиење од висока чаша, да не се гледа во телефон, компјутер или телевизор додека се јаде, да се џвака темелно, да не се јаде директно од кутија, пакување, тегла.

 

Како да ги отстраните подочниците за 5 ми...
Не мора сите да знаат дека сте останале до доцна, дека сте испиле малку повеќе вино, или дека сте имале немирна ноќ со б...
3
Предвремена ејакулација
Предвремена или прерана ејакулација е еден од најчестите сексуални проблеми. Најчесто се опишува како неможност за одлож...
3
Создадете подобар живот
Својот живот го заробувате во негативни мисли и енергија ако го трошите на она лошо што може или би можело да се ...
2
Во шопинг по совршена венчаница
Што треба да имате на ум…( 6 совети за купување венчаница)
2


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Dali?
Jana9

Dali poveke preferirate da ziveete?

Kuka (71%)

Stan (29%)


Број на сите гласови: 7

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!