|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Секс за време на бременоста: Што е во ред, што не е?

Редакција Рингераја, 29.7.2023
Дали бременоста ви го зголеми интересот за секс? Или, сексот е последното нешто што ви паѓа на памет? Во секој случај, еве што треба да знаете за сексот за време на бременоста

image
/11


 

Ако сакате да забремените, имате секс. Но, што е со сексот додека сте бремени? Еве што треба да знаете за сексот за време на бременоста.Дали е во ред да имате секс за време на бременоста?
Вашето бебе во развој е заштитено од амнионската течност во вашата матка, како и од силните мускули на самата матка. Сексуалната активност нема да влијае на вашето бебе, сe додека немате компликации како што се предвремено породување или проблеми со плацентата. Сепак, бременоста може да предизвика промени во вашето ниво на удобност и сексуална желба.Дали сексот за време на бременоста може да предизвика спонтан абортус?
Сексот за време на бременоста нема да предизвика спонтан абортус. Повеќето спонтани абортуси се јавуваат затоа што фетусот не се развива нормално.Кои се најдобрите сексуални пози за време на бременоста?
Сe додека ви е пријатно, повеќето сексуални пози се во ред за време на бременоста. Оралниот секс е безбеден и за време на бременоста. Како што напредува вашата бременост, експериментирајте за да откриете што најдобро одговара. Оставете ја вашата креативност да завладее, сe додека имате предвид меѓусебно задоволство и удобност.Дали се потребни кондоми?
Имањето сексуално пренослива инфекција за време на бременоста може да предизвика сериозни здравствени проблеми за вас и вашето бебе. Избегнувајте сите форми на секс - вагинален, орален и анален - ако вашиот партнер има активна или неодамна дијагностицирана сексуално пренослива инфекција.Користете кондом ако:Вие не сте во меѓусебно моногамна врска
Вие избирате да имате секс со нов партнер за време на бременоста
Дали има моменти кога сексот треба да се избегнува?
Стимулацијата на градите, женските оргазми и одредени хормони во спермата наречени простагландини можат да предизвикаат контракции на матката.Вашиот давател на здравствена заштита може да препорача избегнување на секс ако:Имате необјаснето крварење од вагината
Испуштате амнионска течност
Вашиот грлото на матката почнува предвремено да се отвара (грлото на матката неспособност)
Вашата плацента делумно или целосно го покрива цервикалниот отвор (плацента превиа)
Имате историја на предвремено породување или предвремено породување
Што ако не сакам да имам секс?
Во ред е. Во интимноста има повеќе од секс. Споделете ги вашите потреби и грижи со вашиот партнер на отворен и lovingубовен начин. Ако сексот е тежок, непривлечен или вон граници, обидете се да се гушкате, да се бакнувате или да масирате.
Дали е во ред да имате секс за време на бременоста?Вашето бебе во развој е заштитено од амнионската течност во вашата матка, како и од силните мускули на самата матка. Сексуалната активност нема да влијае на вашето бебе, сe додека немате компликации како што се предвремено породување или проблеми со плацентата. Сепак, бременоста може да предизвика промени во вашето ниво на удобност и сексуална желба.
Дали сексот за време на бременоста може да предизвика спонтан абортус?Сексот за време на бременоста нема да предизвика спонтан абортус. Повеќето спонтани абортуси се јавуваат затоа што фетусот не се развива нормално.
Кои се најдобрите сексуални пози за време на бременоста?Сe додека ви е пријатно, повеќето сексуални пози се во ред за време на бременоста. Оралниот секс е безбеден и за време на бременоста. Како што напредува вашата бременост, експериментирајте за да откриете што најдобро одговара. Оставете ја вашата креативност да завладее, сe додека имате предвид меѓусебно задоволство и удобност.
Дали се потребни кондоми?Имањето сексуално пренослива инфекција за време на бременоста може да предизвика сериозни здравствени проблеми за вас и вашето бебе. Избегнувајте сите форми на секс - вагинален, орален и анален - ако вашиот партнер има активна или неодамна дијагностицирана сексуално пренослива инфекција.
Користете кондом ако:
Вие не сте во меѓусебно моногамна врскаВие избирате да имате секс со нов партнер за време на бременостаДали има моменти кога сексот треба да се избегнува?Стимулацијата на градите, женските оргазми и одредени хормони во спермата наречени простагландини можат да предизвикаат контракции на матката.
Вашиот давател на здравствена заштита може да препорача избегнување на секс ако:
Имате необјаснето крварење од вагинатаИспуштате амнионска течностВашиот грлото на матката почнува предвремено да се отвара (грлото на матката неспособност)Вашата плацента делумно или целосно го покрива цервикалниот отвор (плацента превиа)Имате историја на предвремено породување или предвремено породувањеШто ако не сакам да имам секс?Во ред е. Во интимноста има повеќе од секс. Споделете ги вашите потреби и грижи со вашиот партнер на отворен и lovingубовен начин. Ако сексот е тежок, непривлечен или вон граници, обидете се да се гушкате, да се бакнувате или да масирате.

Ако сакате да забремените, имате секс. Но, што е со сексот додека сте бремени? Еве што треба да знаете за сексот за време на бременоста.

 

Дали е во ред да имате секс за време на бременоста?

Вашето бебе во развој е заштитено од амнионската течност во вашата матка, како и од силните мускули на самата матка. Сексуалната активност нема да влијае на вашето бебе, сe додека немате компликации како што се предвремено породување или проблеми со плацентата. Сепак, бременоста може да предизвика промени во вашето ниво на удобност и сексуална желба.

 

Дали сексот за време на бременоста може да предизвика спонтан абортус?

Сексот за време на бременоста нема да предизвика спонтан абортус. Повеќето спонтани абортуси се јавуваат затоа што фетусот не се развива нормално.

 

Кои се најдобрите сексуални пози за време на бременоста?

Сe додека ви е пријатно, повеќето сексуални пози се во ред за време на бременоста. Оралниот секс е безбеден и за време на бременоста. Како што напредува вашата бременост, експериментирајте за да откриете што најдобро одговара. Оставете ја вашата креативност да завладее, сe додека имате меѓусебно задоволство и удобност.

 

Дали се потребни кондоми?

Имањето сексуално пренослива инфекција за време на бременоста може да предизвика сериозни здравствени проблеми за вас и вашето бебе. Избегнувајте сите форми на секс - вагинален, орален и анален - ако вашиот партнер има активна или неодамна дијагностицирана сексуално пренослива инфекција.

 

Користете кондом ако:

 

Избирате да имате секс со нов партнер за време на бременоста

 

Дали има моменти кога сексот треба да се избегнува?

Стимулацијата на градите, женските оргазми и одредени хормони во спермата наречени простагландини можат да предизвикаат контракции на матката.

Вашиот лекар може да препорача избегнување на секс ако:

 

Имате необјаснето крварење од вагината

Испуштате амнионска течност

Вашиот грлото на матката почнува предвремено да се отвара

Вашата плацента делумно или целосно го покрива цервикалниот отвор (плацента превиа)

Имате историја на предвремено породување или предвремено породување

 

Што ако не сакам да имам секс?

Во ред е. Во интимноста има повеќе од секс. Споделете ги вашите потреби и грижи со вашиот партнер на отворен и љубовен начин. Ако сексот е тежок, непривлечен или вон граници, обидете се да се гушкате, да се бакнувате или да се масирате.

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Лек од две состојки за цисти и миоми
Неверојатна мешавина составена од само две состојки, но таа е исклучително ефикасна во борбата против многу различни здр...
3
Костими за капење за трудници
Долгото топло лето е зад аголот, а тоа Ви дава изговор да одите на плажа и да го покажете Вашето стомаче во еден од овие...
3
Хурем: Дури сега знам што е љубов и среќа
Кога наутро ќе се разбудам си велам себеси: “Боже, јас сум мајка!” Прекрасно е да се биде мајка, но тоа мене ми е толку ...
3
Седум причини зошто жените треба да пијат ...
Умереното пиење алкохол позитивно влијае на здравјето. Некои нови студии покажаа дека пивото, а посебно темното, благотв...
3
Анкета

Депилација
Ring

Дали сте за бразилска депилација ?

Да (72%)

Не (28%)


Број на сите гласови: 86

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!