|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Секс на работно место - за или против?!

Редакција Рингераја, 6.12.2021
Сентименталниот однос на работа може многу позитивно да влијае на општата работна атмосфера и перформансите на вработените, но во случај врската да пукне, последици трпат и другите колеги

image
/11


 

Повеќе од 80 проценти од вработените флертуваат со колегите, па дури и секоја секунда се впушта во „сентиментален“ однос на работа (петтина со шефот), а постарите луѓе почесто од помладите. Повеќето би сакале да го сокријат тоа, што половина од нив успеваат, особено ако се работи само за секс, а не за подлабоки чувства.
 
Само една од десет врски од работа завршуваат со брак, но кај секој трет колега и по раскинувањето остануваат во многу добри односи. Една третина од „љубителите на канцеларија“ истовремено се во постојана врска надвор од работа, покажуваат неколку истражувања и анкети спроведени во последните години.
 
Љубовта и сексот на работа се случуваат многу почесто отколку што мислите. Сè започнува речиси незабележливо. Таа љубезно му се насмевнува кога ќе се сретнат во лифтот, му праќа кратка, но слатка СМС на состаноците на персоналот и секој официјален документ што му препраќа „зачини“ и некои нејзини двосмислени, смешни белешки. Тој и возвраќа со комплименти и нежни допири на минување, секогаш се труди да ја искористи кафе-паузата кога таа го прави тоа, ја кани на ручек ако ја завршат работата порано...
 
Службено патување
И тогаш, во момент на особено убаво (или тажно) расположение, обично на службено патување или по малку бујна забава, и двајцата чувствуваат потреба за поголема интимност и оставаат страста да ги носи. Затоа направете го тоа повторно подоцна. Неколку пати.
 
По некое време тие стануваат главен озборувач во друштвото. За некои тоа е знак дека на крајот јавно признаваат дека се сакаат, можеби дури и најавуваат брак, за други - да ја преиспитаат врската. Како безопасното флертување прерасна во напорна емотивна врска? Дали повремениот (или еднократниот) неврзан секс вреди да се жртвува брак, долгогодишен партнер или напредок во кариерата? Што ќе кажат газдата и другите колеги?
 
Експертите советуваат – избегнувајте ваков тип на врска
Во групата од 1.807 жени и мажи кои учествувале во истражувањето на водечкиот хрватски интернет портал за огласување на пазарот на труд „Мој посао“, повеќе од 60 отсто одговориле дека не се моментално, ниту пак сакаат да бидат на работа, иако 38 проценти веќе искусни.
 
Оправдување: „Потребна е емоционална зрелост од двете страни и разумно прифаќање на ситуацијата во која се наоѓате“, „Тешко е да се водат два животи со една личност - приватен и деловен“, „Не треба да дозволите врската на работа да влијае на работа“ и „А што ако се прекине врската? Страдај работа!“
 
Испитаниците - и „обичните вработени“ и шефовите, биле најмногу против љубовта или сексот меѓу претпоставениот и подредениот (37 до 42 проценти), што одговара на резултатите добиени во анкетите во други земји, иако, на пример, во САД ова Сè уште беше поизразено противењето (60 проценти), особено кога беше изразено од менаџерите (80 проценти).
 
Причината, се чини, е пред се во неодобрувањето на околината. Колегите можеби мислат дека таквиот однос е последица на желбата да напредуваат во кариерата „преку креветот“, или мислат дека „миленикот на режисерот“ (или поретко „миленикот на режисерот“) ќе добие некои незаслужени привилегии. во однос на нив. Врската со подредениот, пак, наликува на „покажување на моќ“.
 
Затоа, експертите по работна психологија советуваат, избегнувајте ваков тип на врска, долгорочно може да ви ја саботира кариерата!
 Како да не се упадне
Судејќи според извештаите „од терен“, склоноста кон сентиментална врска на работа се зголемува со годините (некој би рекол со години заедничка работа во иста просторија, циник би додал - или со години незадоволство од сопствениот брак). така што меѓу помладите 25 години е само 39 отсто од оние кои се вклучени во таква врска, половина од оние под 30 години и дури 60 отсто од оние над 40 години!
 
Конечно, најважното за многумина: колку љубовници сакала, а колку успеале да ја сокријат нејзината врска? Нешто повеќе од половина (57 проценти) од испитаниците сакале да ја сокријат врската со колегата на работа, но само 43 успеале; четвртина упаднале од неколку соработници, 18 отсто биле познати на сите, додека 43 отсто биле целосно отворени од почетокот.
 
Врската, се разбира, првенствено се обидуваа да ја сокријат оние кои се во брак или со постојан партнер надвор од работа (со делумен успех). Потешко беше да се преправаме дека нема ништо каде се развиваат подлабоки чувства, а врската базирана исклучиво на секс беше совршено прикриена од 65% од испитаниците.
 
Препораката на оние кои останаа неоткриени е, меѓу другото, да не испраќате светли насмевки, провокативни погледи и мејлови од лична природа на компанијата.
 
Ова е паметно од друга причина: можевте да размените погрешни сигнали со таа личност и да завршите како предмет (или предмет) на сексуално вознемирување (иако бројот на тужби за овој вид канцелариски прекршок е намален за една петтина во минатата деценија).

Повеќе од 80 проценти од вработените флертуваат со колегите, па дури и секоја секунда се впуштаат во „сентиментален“ однос на работа (дури една петтина со шефот), а постарите луѓе почесто од помладите. Повеќето би сакале да го сокријат тоа, што половина од нив успеваат, особено ако се работи само за секс, а не за подлабоки чувства.
 
Само една од десет врски од работа завршуваат со брак, но кај секој трет колега и по раскинувањето остануваат во многу добри односи. Една третина од „љубителите на канцеларија“ истовремено се во постојана врска надвор од работа, покажуваат неколку истражувања и анкети спроведени во последните години.
 
Љубовта и сексот на работа се случуваат многу почесто отколку што мислите. Сè започнува речиси незабележливо. Таа љубезно му се насмевнува кога ќе се сретнат во лифтот, му праќа кратка, но слатка СМС на состаноците на персоналот и секој официјален документ што му препраќа „зачини“ и некои нејзини двосмислени, смешни белешки. Тој и возвраќа со комплименти и нежни допири на минување, секогаш се труди да ја искористи кафе-паузата кога таа го прави тоа, ја кани на ручек ако ја завршат работата порано...
 

Службено патување

И тогаш, во момент на особено убаво (или тажно) расположение, обично на службено патување или по малку бујна забава, и двајцата чувствуваат потреба за поголема интимност и оставаат страста да ги носи. Потоа го прават тоа повторно подоцна. Неколку пати.
 
Како безопасното флертување прерасна во напорна емотивна врска? Дали за повремениот (или еднократниот) неврзан секс вреди да се жртвува брак, долгогодишен партнер или напредок во кариерата? Што ќе кажат газдата и другите колеги?
 

Експертите советуваат – избегнувајте ваков тип на врска

Во групата од 1.807 жени и мажи кои учествувале во истражувањето на водечкиот хрватски интернет портал за огласување на пазарот на труд „Мој посао“, повеќе од 60 отсто одговориле дека не се моментално во врска, ниту пак сакаат да бидат на работа, иако 38 проценти го имаат искусено тоа.
 
Оправдување: „Потребна е емоционална зрелост од двете страни и разумно прифаќање на ситуацијата во која се наоѓате“, „Тешко е да се водат два животи со една личност - приватен и деловен“, „Не треба да дозволите врската на работа да влијае на работа“ и „А што ако се прекине врската? Страда работата!“
 
Причината, се чини, е пред се во неодобрувањето на околината. Колегите можеби мислат дека таквиот однос е последица на желбата да напредуваат во кариерата „преку креветот“, или мислат дека „миленикот на шефот“ (или поретко „миленикот на директорот“) ќе добие некои незаслужени привилегии. во однос на нив. Врската со подредениот, пак, наликува на „покажување на моќ“.
 
Затоа, експертите по работна психологија советуваат, избегнувајте ваков тип на врска, долгорочно може да ви ја саботира кариерата!

Како да не ве "провалат"?

Судејќи според извештаите „од терен“, склоноста кон сентиментална врска на работа се зголемува со годините (некој би рекол со години заедничка работа во иста просторија, циник би додал - или со години незадоволство од сопствениот брак). така што меѓу помладите 25 години е само 39 отсто од оние кои се вклучени во таква врска, половина од оние под 30 години и дури 60 отсто од оние над 40 години!

 
Конечно, најважното за многумина: колку љубовници сакалe, а колку успеале да ја сокријат нејзината врска? Нешто повеќе од половина (57 проценти) од испитаниците сакале да ја сокријат врската со колегата на работа, но само 43% успеале; четвртина биле провалени од нивните соработници, 18 отсто биле познати на сите, додека 43 отсто биле целосно отворени од почетокот.
 
Врската, се разбира, првенствено се обидуваа да ја сокријат оние кои се во брак или со постојан партнер надвор од работа (со делумен успех). Потешко беше да се преправаме дека нема ништо каде се развиваат подлабоки чувства, а врската базирана исклучиво на секс беше совршено прикриена од 65% од испитаниците.
 
Препораката на оние кои останаа неоткриени е, меѓу другото, да не испраќате блескави насмевки, провокативни погледи и мејлови од лична природа.
 
Ова е паметно од друга причина: можевте да размените погрешни сигнали со таа личност и да завршите како предмет (или предмет) на сексуално вознемирување (иако бројот на тужби за овој вид канцелариски прекршок е намален за една петтина во минатата деценија).

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Дали децата ви го уништуваат сексуалниот ж...
Секој пар го доживува ова по одредено време - период на суша. После работа од 8-16 часот, деца, дом и сите други обврски...
3
Мажи опишаа каков вкус има вагината
Овие мажи многу живописно го опишаа вкусот на вагината на нивните партнерки. Прочитајте
3
Кои секс пози треба да ги избегнувате во б...
Иако, особено во напредните фази на бременоста, доста е незгодно да имате секс, желбата сепак постои. За да бидете сигур...
3
Секс за време на бременоста: Што е во ред,...
Дали бременоста ви го зголеми интересот за секс? Или, сексот е последното нешто што ви паѓа на памет? Во секој случај, е...
3
Анкета

Телесна тежина
Sanja

Коклу килограми тежите?

до 55 кг (0%)

од 55-60 (17%)

од 61-65 (25%)

од 66-70 (17%)

од 71-75 (25%)

над 75 (17%)


Број на сите гласови: 12

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!