|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Повеќе мали деца секојдневно консумираат кофеин

www.zazdravje.com.mk, 29.6.2012
Според најновите истражувања, 75% од малите деца консумираат кофеин секој ден, најмногу преку газираните сокови. И колку повеќе кофеин се конзумира, толку помалку спијат

image
/11


 

 

Истражувачите од Универзитетот во Небраска набљудувале 200 деца од 5-12 години за време на рутинските клинички посети во педијатриската клиника. Родителите биле прашувани за типот и количината на оброци и пијалоци што ги конзумирале нивните деца секој ден.

Децата помеѓу 8-12 години во просек дневно конзумирале 109 мг. кофеин, еквивалентно на 3 чаши газиран сок, а помалите деца во просек 1 чаша.

Додека кофеинот бил асоциран со проблеми со спиењето, тој не бил поврзан со ноќното мокрење, спротивно на популарното верување дека ако мало дете конзумира кофеин ќе има проблеми со ноќното мокрење, бидејќи кофеинот е диуретик.

Родителите треба да бидат свесни за потенцијалното негативно влијание на кофеинот врз сонот на детето и неговото дневно функционирање. Педијатрите треба да ги едуцираат родителите за штетните ефекти на кофеинот како и да ги прашаат за дневната количина на кофеин која ја внесува нивното дете.

 

 

zazdravje

Чудни навики на двегодишните деца
Децата се чудни мали битија, полни со фантазија и креативност. Во тој свој свет тие ги замислуваат и гледаат работите п...
15
Корисни лекции за воспитување на мали деца
Се' што треба да знаете кога имате мали деца!
12
Писмо до родителите
Пази да не се извалкаш…внимавај ќе паднеш…немој да скокаш…пази вода……еј, немој ќе се удриш…, облечи, соблечи….и се така ...
10
Ве преколнувам, не живејте за децата
Ве преколнувам, немојте да живеете за децата! Не само што тоа не е потребно, туку е и штетно. Колку промашени судбини, с...
8


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Dali?
Jana9

Dali cesto poset_uvate salon za razubavuvanje?

Da (25%)

Ne (75%)

Nemam vreme (0%)


Број на сите гласови: 4

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!