|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Одложени редовни прегледи на Дет. Клиника и Козле

Редакција Рингераја, 14.2.2019
Лекарите велат дека не е добро да се изложуваат на ризик од зараза со грип или морбили децата што во моментов се здрави, па затоа се одложуваат прегледите

image
/11


Д-р Катерина Ставриќ, директорка на Клиниката за детски болести, вели дека донеле одлука прегледите што не се итни да се одложат за март. Тоа не важи за пациентите на невролошко одделение зашто амбулантата за овие деца е издвоена и тие кога одат на преглед, не се мешаат со други.
– Во услови кога имаме и грип и морбили, мислам дека е добро да ги заштитиме здравите деца да не се заразат. Знаете дека имаме дечиња со заразните заболувања. Им се јавуваме на сите оние чии прегледи се одложуваат и им кажуваме за кога се одложени. Станува збор за прегледи што може да почекаат, на пример: ехо на срце, алерготестови, контроли на бебиња… – вели д-р Ставриќ.
За да има простор за сите што треба да лежат во болница, д-р Ставриќ вели дека гледаат хоспитализираните пациенти пократко да лежат во болница.
– Оние што можат, продолжуваат на домашно лекување. Има и такви што доаѓаат секој ден за терапија – објаснува докторката.

Д-р Ангелчо Андоновски, директор на Институтот-Козле, вели дека се откажуваат сите тековни прегледи закажани во наредните две недели.
– Ќе ги викнеме на преглед штом ќе се намали ризикот да се разболат здрави деца. Му се јавуваме на секој поединечно – вели д-р Андоновски.

Комисијата за заразни болести при Министерството за здравство донесе нови дополнителни мерки за заштита на населението од епидемијата на морбили.
– Сите родители што имаат деца со наполнети 6 месеци, а живеат на територијата на градот Скопје, од утре треба да се јават во најблискиот вакцинален пункт за да ги вакцинираат своите деца со МРП-вакцината. Родителите, пак, што имаат деца на училишна возраст, а не се ревакцинирани или воопшто не примиле МРП-вакцина, да ги вакцинираат децата, и ова се однесува за сите деца што живеат во Македонија – информираат оттаму.
Родителите што ќе се посомневаат дека нивните деца се заразиле со морбили или имаат висока температура или, пак, веќе имаат исип на кожата во работните денови прво да ги однесат на матичен лекар. Доколку детето треба да се прегледа навечер или за време на викенд, прво треба да се јават на преглед во пунктови во здравствените домови и по процена на лекар од пунктовите, само со упат да се насочуваат кон Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби.
Во текот на епидемијата од мали сипаници се разболеле 220 лица, а вакцинирани се 6.550.

KidzOmegaTM
KidzOMEGA е одличен извор на OMEGA 3 масни киселини EPA I DHA, со прекрасен вкус на портокал во кој ќе уживаат децата. ...
2
Алергија на мобилен телефон?
Американските експерти откриле дека долгото држење на мобилните телефони може да предизвика алергиска реакција на никел.
2
Нова епизода на „Кој кого расте“
Телевизиска емисија наменета за родители „Кој кого расте“ чии водител е Зорица Црношија вонедела на 07.04.2013 во 10.20 ...
2
Официјален Регистар на педофили во Р. Маке...
Презентиран Регистар на лица осудени за кривични дела за сексуална злоупотреба на деца и педофилија.
2


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Pomos okolu izbor na ime
miana

Ajde RR mamicki glasajte i pomognete.Prvata kerka mi se vika Mia a sega vtorata ?

Mila (34%)

Daria (41%)

Matea (25%)


Број на сите гласови: 178

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!