|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Неговото височество – антибиотикот ЛУК!

Редакција Рингераја, 24.12.2014
Ако морате да изберете само едно растение кое треба да го имате во својот дом, тоа дефинитивно треба да биде ЛУК
Клучни зборови:

image
/11


 

Зошто баш лук?

Лукот ги уништува сите бактерии, вируси, црви и паразити, кои се населени внатрешно или надворешно на телото. Овој природен антибиотик е најголем убиец на сите антигени/патогени, со посилно дејство од било кое друго растение.

Лукот исто така може да го зајакне имунитетот, но најмногу е познат како најсмртоносен убиец на се што може да ви наштети.

Фармацеврските антибиотици се неселективни во уништувањето на бактериите во вашето тело. Просто тие уништуваат се. Тоа создава дополнителни проблеми, бидејќи во телото се наоѓаат милиони т.н. добри бактерии, кои се потребни за одвивање на метаболитичките процеси. Заради тоа многу луѓе, по земањето на антибиотици имаат проблеми со варењето, со затвор и гливични инфекции.

Уште поголем проблем е ако антибиотиците не ги уништат 100% од бактериите во вашето тело. Тие обично уништуваат 99%. Преостанатите бактерии потоа мутираат и стануваат отпорни на истиот антибиотик. Така се создаваат многу опасни и отпорни бактерии.

Од друга страна, лукот е потполно селективен во уништувањето на бактерии, убивајќи ги само оние кои му штетат на вашето тело. Она што е притоа неверојатно е дека во исто време лукот го поттикнува развојот на добрите бактерии и ја подобрува цревната флора и варењето.

 

Кои бактерии ги уништува лукот?

Лукот уништува голем број бактерии, вклучувајќи стрептокока, стафилокока, дифтерија, колера, дизентерија, туберкулоза, тетанус, ревматска грозница и многу други.

Но не само тоа, лукот е исто така одличен антивирусен агенс. Лукот бил тестиран на разни видови вируси, а научно е докажано дека ги уништува предизвикувачите на мали сипаници, заушки, мононуклеоза, големи сипаници, херпес симплекс 1 и 2, вирусен хепатитис, шарлах, беснило и други.

Повторно, тоа не е се. Лукот е познат и по своето фунгицидно дејство. Во лабораториските истражувања е покажано дека лукот е подобар од сите постоечки фунгицидни агенси, вклучувајќи го и Нистатинот. Лукот го регулира растот на кандида.

 

Како да се употребува?

Секој кој сака да употребува лук во исхраната, треба да почне со едно поголемо чешне дневно. Лукот е најдобар во сирова состојба, било да е исецкан, или блендиран во соковник, заедно со друг зеленчук. Ако тоа можете да го издржитѕе, зголемете ја дозата на две чешниња дневно, па потоа и на три. Повеќето истражувања покажале дека 3 големи чешниња лук се ефикасна  дневна доза.

 

Автор: Др. Ричард Шулц

Што треба да знаете за третиот крајник?
Родителите се обично загрижени поради честите воспаленија на третиот крајник кај своите деца. Често тие се во дилема око...
28
Пуштете ги децата да си играат надвор!
Обидете се да го направите она што го правеле и нашите родители – пуштете ги децата да си играат надвор. Уште подобро – ...
10
Правилна исхрана на мали деца во лето
Малите деца, особено во лето се повеќе изложени на ризик од болести кои се предизвикани од бактерии во храната, оособено...
8
Кога да почнеме да даваме чоколадо на детето?
Чоколадото е омилен продукт на децата, но родителите знаат дека тоа не е најздрав избор за детското мени. Кога може да п...
6


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Рахела
Кристин

Што мислите за името Рахела , мене многу ми се допаѓа... На мојите поблиски мислат дека тоа не е модерно име... :/ :/

100 (83%)

100 (17%)


Број на сите гласови: 24

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!