|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корона вирусот ги сопре сите други инфекции?

Редакција Рингераја, 8.2.2021
Лидерот на тимот за надгледување на грип во Центрите за контрола и превенција на болести, Линет Брамер, за „Вашингтон пост“ изјави: „Ова е моја 30-та сезона на грип. Никогаш не очекував да ја видам активноста на грип толку ниска

image
/11


 

Епидемиолозите теоретизираат дека глобалното затворање и нефармацевтските интервенции, како што се социјалното дистанцирање, носењето маски и миењето раце, помогнале во намалувањето на ширењето на коронавирусот. Сепак, други вируси, како што се грип А и Б, норовирус, респираторен вирус (РСВ), параинфлуенца и хуман метапневмовиум - како и бактериски инфекции како што се пертусис (голема кашлица) и пневмонија - сите се намалија во пријавените нивоа.

За перспектива, во третата недела од декември 2019 година, непосредно пред КОВИД-19 да ги погоди САД, Центрите за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) објавија дека 16,2% од примероците испратени во нивната клиничка лабораторија биле позитивни на инфлуенца тип А. Третата недела од декември 2020 година, стапката беше 0,3%.

Лидерот на тимот за надгледување на грип во ЦДЦ, Линет Брамер, за „Вашингтон пост“ изјави: „Ова е моја 30-та сезона на грип. Никогаш не очекував да ја видам активност на грип толку ниска. ”
Во август 2020 година, ЦДЦ ги предупреди лекарите и родителите на уште една можна година на врв за ретка и мистериозна болест слична на детска парализа, наречена акутен флакциден миелитис (АФМ). Се сметаше дека е предизвикана од ентеровирус-Д68, АФМ претходно поставуваше нов врв секоја втора година во САД помеѓу август и ноември од 2014 година. Со повеќе од 90% од случаите кај мали деца, имаше 120 случаи во 2014 година, 153 во 2016 година, и 238 во 2018 година.

Во истиот напис на „Вашингтон Пост“, детскиот инфективен лекар Кевин Месакар од Детската болница Колорадо во Аурора рече: „Од јули немаме позитивни примероци за [ентеровирус] Д68. "Месакар рече:" Исто така, не сме виделе значително влијание или РСВ на нашите одделенија во Колорадо. Сите најчести инфекции од детството што ги доведуваат децата во болница - грип, ротавирус, бронхиолитис - не сме ги виделе“.

ЦДЦ покажува слични падови на националните стапки на инфекција за норовирус, РСВ, параинфлуенца, метапневмовирус и четири од другите шест типа на коронавируси.
Нефармацевтските интервенции не се единствените фактори што прават разлика
За мене, тоа е само здрав разум. Ако носите маска, секако дека било каков вирус ќе престане да се шири. Секако дека и социјалното растојание и честото миење на рацете ќе ги намали инфекциите. 

Да, социјалното дистанцирање и другите протоколи се дел од причината, но тие не се единствената причина.


Зголемени вакцинации против грип

 Излезе, повеќе возрасни лица во 2020 година одлучија да се вакцинираат против грип во споредба со претходните години - иако некои групи имаа пониски стапки на вакцинации против грип, како што се возрасни и деца. Од 1 јануари 2021 година, имало рекорден број на 192,5 милиони дози на вакцини против грип дистрибуирани во САД за време на една сезона на грип, веројатно помогнато од вакцинациите за грип во заедницата, започнувајќи порано од вообичаеното во 2020 година во подготовка.


Вирусно мешање

Според студија објавена во октомври 2020 година, заразувањето со еден вирус може да предизвика вашиот имунолошки систем да ослободува интерферони, кои ги блокираат способностите на вирусите да се реплицираат. Во случај на оваа студија, тие открија дека една инфекција на респираторниот вирус може да блокира друга бидејќи ја стимулира антивирусната одбрана во мукозата на дишните патишта. Со други зборови, бидејќи пациентите претходно имале инфекција со риновирус, тоа ги намали шансите и тие да заболат од грип А. Ова ја поддржува теоријата дека риновирусот ја спречува пандемијата на грип А во 2009 година во Европа.


Но, КОВИД-19?

Тоа е нов коронавирус - што значи дека е тотално нов. Нашите тела сè уште не се навикнати и им требаат години за да изградат одбрана. Како резултат, многу потешко е да се прекине синџирот на инфекција и се бара многу построго социјално дистанцирање.
Но, почекајте, има уште повеќе!
Бидејќи сме социјално растојание и не се заразуваме со овие почести вируси, епидемиолозите се загрижени дека ова продолжено не-изложување ќе предизвика намалување на имунитетот на стадото и со тоа да ги зголеми епидемиите на овие ендемични вируси откако ќе ги исфрлиме маските за лице и ќе се вратиме во нормала, како и обично. Но, се разбира, бидејќи никогаш порано не се случило во нашите животи, тие навистина не знаат да кажат како ќе биде.

Лично, јас сум за некои од промените во социјалното дистанцирање да останат засекогаш откако пандемијата ќе премине во ендемична и податлива.

А маските? Преферирам да ги носиме уште долго.

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Интервју: Др. Иванка Стефановска
Др. Иванка Стефановска, ортопед во првата општа приватна болница Ре-медика.
6
Доцнење на првиот збор
Понекогаш може да се случи детето со полни две години да не зборува, или да зборува неколку лошо артикулирани зборови.
5
Забавни игри за зимските месеци
Тешко ли се гледа дете во зима? Студено е, се стемнува порано, детските игралишта се речиси напуштени и остануваат дом...
5
Риновирусни инфекции кај децата
Симптомите се познатите при настинката: болно грло, секрет од носот, покачена температура, инфекции на увото и синусите....
5
Анкета

Dali?
Jana9

Dali decata gi nosite vo teatar?

Da (25%)

Ne (75%)

Ponekogas (0%)


Број на сите гласови: 4

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!