|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Како го подобрив имунитетот на моето дете?

Редакција Рингераја, 22.7.2016
Една блогерка и мајка, од свое лично искуство објаснува како успеала да го подобри имунитетот на својата ќерка...
Клучни зборови:

image
/11


 

„Мојата ќерка на 11 месеци тргна во градинка, потполно здрава, весела и задоволна што се дружи со деца. Секое утро во наредните 20 дена одеше на „дружење“, но по среќниот период дојдоа болестите“ – објаснува таа.

Нејзината ќерка често добивала воспаление на ушите, потоа на грлото, а понекогаш следел и бронхитис.

„Од силните болести одеше на градинка 5 дена, а потоа 3 дена на лечење дома“ – дополнува.

Докторите и препишувале исклучиво антибиотици на кои по извесен период станала отпорна, па младата мајка решила да се врати на „старите добри бапски лекови и совети“ – како што ги објаснува.

 

Еве како таа успеала да го зацврсти имунитетот на својата ќерка:

На празен желудник и давала сок од овес. Го правела на тој начин што во 200ml вода готвела една шолја шеќер и една шолја овес. Нејзината ќерка секое утро пиела по една мала шолја од овој сок во текот на 40 дена. Направиле пауза од 15 денови, а потоа уште 40 дена продолжила да и го дава сокот.

По овој сок и давала топла лимонада со лажичка мед и малку цимет.

За ручек, малото девојче консумирало топла супа од коски кои буквално ги „убивала бактериите“ и ги лечела настинките.

 

Како го подготвувала?

Во 2l вода ставала една јунешка коска, 3 моркови, 3 пашканати, 2 мали главици кромид и малку свеж магдонос кои ги готвела еден час. На крајот додавала малку домашни јуфки.

Како што самата објаснува: „Во тоа време не и давав ниту еден лек кој беше препорачан од лекарите, ја носев на свеж воздух најмалку 40 минути и по 2 месеци нејзиното здравје драстично се подобри. Одеше во градинка цели два месеци без никаква пауза“.

„Можеби сама успеа да се избори со вирусите, но мислам дека овие домашни лекови и помогнаа. Во секој случај, не и штетеа“ – додава таа.

Фото: Вака изгледа мојата мајка наутро
Детската искреност е една од најголемите убавини во животот. Таа некогаш знае да нe разнежни, а друг пат да нe насмее до...
11
Каде грешите ако децата постојано ви се бо...
Не го фаќај тоа, какано е. Никако не земај работи што паднале на подот или на земја“. Сте се слушнале ли себеси како ги ...
7
Детска Новогодишна работилница
Детската еуфорија за Нова Година е огромна, а нивната желба за учествуваат во подготовките за празникот – незапирлива. И...
6
Ефикасен рецепт за подобрување на крвната ...
Намалувањето на нивото на хемоглобин во крвта, независно од бројот на црвените крвни зрнца (еритроцити), ја намалува мож...
6


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Kozmetika
AnMari

Dali mlekoto za telo sozdava otrovi koi vleguvaat vo majchinoto mleko?

Da (0%)

Ne (100%)


Број на сите гласови: 1

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!