|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Како да се всади добра работна етика кај децата

Howcast.com, 16.2.2011
Едуцирајте ги Вашите деца со всадување на добра работна етика, научете ги на одговорност, почит и способност за работа со другите како и учење на придобивките од напорната работа.Чекор 1 : Доделување на задолженија

Доделете им задолженија на Vашите деца. Малечките дечиња можат да ги собираат расфрланите играчки или да помагаат при поставување на масата за ручек, а постарите деца може да го средуваат тревникот, да метат или да бришат прашина.

 

Чекор 2 : Охрабрувајте ги Вашите деца

Охрабрувајте ги Вашите деца да ги завршат своите задолженија.

 

Чекор3 : Наградете ги

Наградете ги за добро одработената работа. Дајте им соодветен надоместок.

 

Чекор 4 : Штедење

Учете ги Вашите деца како да штедат пари.Тие можат половина од својот надоместок  да го стават во банка, како заштеда која ќе може да ја искористат за нешто што сакаат да си го имаат.

 

Чекор 5 : Бидете им добар пример

Учете ги Вашите деца на етиката за работа, со тоа што ќе им бидете добар пример. Немојте да се жалите за работата, зборувајте позитивно и споделувајте ги Вашите успеси со децата.

 

Чекор 6 : Помогнете им да ги пронајдат своите интереси.

Помогнете им на Вашите деца да ги пронајдат своите интереси. Дозволете им да се вклучат во различни активности.

 

Чекор 7 : Нека се приклучат во тимски спорт

Вклучете го Вашето дете во тимски спорт, каде ќе може да ги научи вредностите на тимската работа.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Блог: Кај нас важи правилото "лажичкат...
Јас се држам до правилото дека треба "лажичката да заигра" односно што почесто да имаме готвен и течен оброк дома. Мат...
6
Детска Новогодишна работилница
Детската еуфорија за Нова Година е огромна, а нивната желба за учествуваат во подготовките за празникот – незапирлива. И...
5
Срамно е да го нахраниш своето бебе во јав...
Денес налетав на објава од една мајка каде што имаше постирано како го дои своето дете во јавност една прекрасна група ...
5
Што повеќе не правам за своите деца?
Постојат моменти кога родителите мислат дека никогаш повеќе нема да бидат во можност да седнат и мирно да испијат една ч...
4
Анкета

Работа.
пеперутка16

Кога почнавте да работите по породувањето?