|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Како да препознаете нетолеранција на млеко?

Редакција Рингераја, 20.4.2018
Кај бебињата и малите деца хранливата чувствителност е еден од првите проблеми со кои се соочуваат родителите. Таа се регулира од различни имуни клетки и може да предизвика различни симптоми

image
/11


Една од најчестите прехранбени чувствителности е онаа кон млекото и млечните производи. Како да дознаете дали детето страда од нив? Еве некои од најчестите знаци кои укажуваат дека треба да ја ограничите потрошувачката на млечни производи.

Дигестивни проблеми
Дигестивните проблеми се едни од првите знаци дека вашето дете има чувствителност кон одредена храна. Се разбира, многу бебиња и мали деца ги доживуваат овие болести или моментални болки.
Но, кога постои абдоминална болка, гасови, запек или дијареа тоа може да е знак дека вашето дете има неподносливост кон храна. Обрнете внимание дали тоа се случува по прием на млечна храна и во рок од неколку дена направете диета која ја исклучува од менито.

Егзема
Нервозниот осип, кој е заеднички кај доенчиња и деца се предизвикува од базна дисфункција на имунолошкиот систем. Кравјото млеко е еден од најчестите алергени за децата. Ако по кожата се појави некој осип, во рок од неколку дена ограничете ја потрошувачката на млечни производи.
Ако кожните проблеми се како последица на оваа храна, осипот треба да се намали. Во случај да станува поинтензивен, консултирајте се со педијатар.

Астма
Според специјалисти, потрошувачката на млеко може да влијае на лачењето на секрет во дишните патишта. Ова може да ги блокира дишните патишта и да ги влоши симптомите пропратни на астмата. Ако детето е астматик, набљудувајте како организмот  ќе ги прифати млечните производи, кои се консумираат.

Постојано течење на носот
За малите деца е нормално во текот на студените месеци да имаат растечено носе. Но, кога тоа е постојан процес, време е да се обрне внимание на она на што може да се должи.
Колку и неверојатно да ви се чини, течењето на носот може да е слабост и последица на интолеранција на млечни производи. Намалувањето и исклучувањето за одреден период може да ја подобри состојбата.

Сите овие здравствени болести или моментални болки би можеле да бидат предизвикани и од други фактори. Секогаш да се обрнува внимание на храната и не заборавајте да се консултирате со специјалист.

Како лесно да исчистите дамка од црвено вино
На облека, маса или тепих, дамките од црвеното вино предизвикуваат вистински потешкотии при отстранување. Денес ви презе...
6
Писмо до родителите
Пази да не се извалкаш…внимавај ќе паднеш…немој да скокаш…пази вода……еј, немој ќе се удриш…, облечи, соблечи….и се така ...
4
Шакира: Бидете строги, но полни со љубов
Откако славната пејачка стана мајка на две деца, Милан и Саша, целиот нејзин свет се врти околу нив. Не пропушта прилика...
4
Зошто девојчињата треба да спортуваат?
Зошто девојчињата да спортуваат? Ќе речете за да бидат физички активни, и ќе бидете во право. Да се забавуваат? И тоа е ...
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

imence
kaja123

Ve molam za pomos

mario (21%)

david (34%)

oleg (8%)

maksim (13%)

pavel (23%)


Број на сите гласови: 143

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!