|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

СТАТИИ

Егзема или атопичен дерматит

Автор: Редакција Рингераја | 12.7.2011
image

Егзема или атопичен дерматит е воспаление на кожата предизвикано од комбинација на наследни фактори и одредени надворешни влијанија (алергија, психолошки фактори, иритирачки супстанции).

Анкилоглосија – заврзан јазик

Автор: Редакција Рингераја | 5.5.2011
image

Анкилоглосија е вродена, често наследна аномалија на јазикот при што јазикот е краток, задебелен и нееластичен, што доведува до негова намалена подвижност. Оваа состојба може да влијае на доењето, оралната хигиена и на развојот на говор.

Фебрилни конвулзии (грчеви)

Автор: Редакција Рингераја | 15.4.2011
image

Зголемената телесна температура кај новороденчињата може да биде незначајна појава, знак за некоја акутна болест, но може да доведе и до драматична ситуација – до КОНВУЛЗИИ.

Грчеви кај доените бебиња

Автор: Редакција Рингераја | 5.4.2011
image

Грчевите, познати под името колики кај доенчињата, се своевидно чудо на природата. Нападите на плачење обично започнуваат две до три недели по раѓањето, најчесто во попладневните и вечерните часови, а престануваат кога бебето ќе наполни три месеци

Зошто моето дете се разболува толку често?

Автор: Редакција Рингераја | 23.11.2010
image

Обичната настинка може да биде предизвикана од повеќе од 200 различни вируси, а детето може да изгради имунитет на само еден од нив, за едно разболување

Нетолеранција на глутен - Целијакија

Автор: Редакција Рингераја | 20.8.2010
image

Целијакија или Целијачна болест е хронична автоимуна болест што се карактеризира со неподносливост на организмот на глутен – белковина од пченица, јачмен, ‘рж и овес.

Алергија на млеко

Автор: Редакција Рингераја | 10.8.2010
image

Алергијата на кравјото млеко се јавува кај околу 2,5% од доенчињата и кај децата до втората година на животот и претставува најчеста алергиска реакција кај децата од таа возраст.

Специјална грижа за наследникот

Автор: Редакција Рингераја | 20.7.2010
image

Кога станува збор за грижата за пенисот на момченцата, во многу случаи мајките не знаат како да се справат со предизвикот. Дали да чистат и под кожичката (препуциумот) ? Овде ќе направиме обид да одговориме на неколку прашања.

Ориз против долготраен пролив

Автор: Др. Лилјана Ацева Андонова | 2.6.2010
image

Оризот е извонредно хранлив (360 калории во 100 грама). Сиромашен е со масти, но богат со скроб, па затоа е лесно сварлив.

Пертусис

Автор: Редакција Рингераја | 4.5.2010
image

Пертусис (или голема, магарешка кашлица) е болест која се јавува какорезултат на инфекција на грлото со бактеријата Bordetella pertussis.

СТРАНА 6 ОД 8


Анкета

Доење.
пеперутка16

Колку долго доеше?