|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

СТАТИИ

Тетанус

Автор: Редакција Рингераја | 4.5.2010
image

Тетанус е болест на централниот нервен систем која се карактеризира со грч на мускулите, како резултат на токсинот продуциран од Clostridum tetani. Болеста се јавува доколку настане повреда на кожата и слузниците.

Дифтерија

Автор: Редакција Рингераја | 4.5.2010
image

Дифтерија е сериозна бактериска болест, која се шири преку респираторниот систем, но исто така се шири и со директни контакти со отворени рани и други секрети.

Детска парализа

Автор: Редакција Рингераја | 4.5.2010
image

Детска парализа е заразна болест предизвикана од вирус што го напаѓа нервниот систем кај децата до 5 годишна возраст и предизвикува целосна парализираност.

Мали сипаници

Автор: Редакција Рингераја | 4.5.2010
image

Малите сипаници се акутно вирусно заболување, високо контагиозна (заразна) болест со стапка на секундарно јавување поголема од 90% меѓу невакцинираните лица.

Заушки

Автор: Редакција Рингераја | 4.5.2010
image

Акутно заразно заболување кое првенствено ги зафаќа паротидните жлезди, но може да бидат зафатени и другите плунковни жлезди, како и половите жлезди, мозочните обвивки и панкреасот. Причинител е вирус (Mumps), кој спаѓа во групата на осетливи вируси.

Рубеола

Автор: Редакција Рингераја | 4.5.2010
image

Рубеола е вирусна болест, која се јавува во детството. Се шири преку респираторни секрети (носот и устата).

Туберколоза

Автор: Редакција Рингераја | 4.5.2010
image

Туберкулозата е заразна болест. Се пренесува преку близок и долготраен контакт со инфицирани лица или предмети, а бактериите може да се пренесуваат и по пат на кивање, кашлање, зборување

Хепатит Б

Автор: Редакција Рингераја | 4.5.2010
image

Хепатитис Б е сериозна инфекција која се пренесува преку крв или телесни течности. Вакцинирање е задожително кај новороденчиња а им се препорачува на сите возрасни лица кои се изложени на опасност одболеста.

Висока температура кај децата

Автор: Др. Митка Тренчева - спец. педијатар | 4.5.2010
image

Секоја температура покачена над нормалната, значи над 37.5 ја сметаме за покачена температура, но не значи дека на таа температура веднаш треба да се даваат лекови кои ја снижуваат температурата.

Соор - инфекција на усната празнина

Автор: Редакција Рингераја | 4.5.2010
image

Инфекција на усната празнина или соор е многу честа појава кај бебињата.Неискусните родители промената на јазикот ја гледаат како остатоци од млеко во бебшката уста. Обично се губи за 7 до 10 дена и не се појавува дури до крајот на третиот месец.

СТРАНА 7 ОД 8


Анкета

ТЕЛЕВИЗИЈА.
пеперутка16

Колку време вашето дете гледа телевизија дневно?