|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Денеска е Велики четврток. Велики четврток е четвртиот ден од Страсната седмица пред Велигден. Велики Четврток е нарекуван уште - чисти четврток и во верски план е запишан од клучни библиски моменти

image
/11


На Велики Четврток се одржала Тајната вечера, на овој ден Христос упатил молитва кон Бог Отецот во Гетсеманската градина и  настанало предавството на Јуда. 

Велики Четврток е еден најзначајните денови за подготовките за Велигден. На овој ден се бојадисуваат велигденските јајца кои треба да се црвени - бојата ја симболизира Христовата крв. 
Денес рано пред да изгрее сонцето, домаќинката традиционално вапцува јајца. Првото вапцано јајце се чува цела година и за него се верува дека има магиски моќи. Со него уште додека е топло, домаќинката поминува на лицата на децата велејќи " црвено, бело, весело" за да бидат здрави во текот на годината. Освен тоа првото јајце се остава пред иконата во домот, за да  штити од зли сили, да носи здравје, среќа и успех. 
На Велики Четврток жените  минуваат најмногу време во кујната. На овој ден се замесува велигденски леб, нарекуван уште богова пита, велигденски кравај или квасник). 
Велигденските леб е обреден леб и се украсува со непарен број велигденски јајца. 
Се верува дека на полноќ на Велики Четврток небото се отвора, за да слезат кај своите блиски душите на мртвите, кои остануваат на земјата 40 дена. 
Во минатото на Велики Четврток луѓето ги осветувале новите домови.
Што велат преданијата и Библијата за овој ден? 
Одлуката за погубување на Христос на Велика среда ја донело Еврејското црковно собрание (Синедрионот). Исус Христос бил пронајден и уапсен кај Гетсеманската градина, по Тајната вечера ноќта меѓу Велики четврток и Великпеток. Ноќта Христос бил мачен и камшикуван за на крајот да биде изведен пред Понтиј Пилат, римскиот намесник за Јудеја. Тој најпрвин изјавува дека не наоѓа никаква вина за која би можел да го осуди Христос. Но, фарисеите гледајќи дека Исус може да биде ослободен, го наклеветуваат дека се прогласил себе си за цар и со тоа всушност се кренал против Рим и императорот. За таков гревРимјаните морале да го казнат сторителот. Бидејќи било Пасха, најголемиот еврејски празник за кој било вообичаено да се ослободи еден затвореник, Пилат го прашал насобраниот народ кој сакаат да биде ослободен? Исус или Варава, разбојник кој убил неколку римски војници. Насобраниот народ потбуцнат повторно од фарисеите барал да се ослободи Варава. На прашањето на Пилат што да прави со Исус, народот извикувал "Распни го! Распни го!". Затоа откако ја изрекол пресудата,Понтиј Пилат ги измил рацете и му се обратил на насобраниот народ со зборовите: "Јас не сум виновен за смртта на овој праведник".
Извор : Википедија и Религија.мк 

 

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Волшебната белезица
Волшебни приказни
3
Малите рачиња играат и плескаат
Детско катче
2
Слатки слатки песнички
Песни за најмалите
2
Зборувај ми, мила мамо
Песнички за најмалите
2
Анкета

ljubov kon mm
baby77

kolku na svojot soprug mu pokazuvate ljubov

na sekoe telefonsko javuvanje (24%)

ednas vo denot (9%)

ednas na nekolku dena (4%)

ponekogas (11%)

koga ke se pocuvstvuvam taka (52%)


Број на сите гласови: 112

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!