|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Откријте дали растете мал генијалец

Редакција Рингераја, 26.8.2019
Децата генијалци отскокнуваат од стандардот на кој се навикнати луѓето, а Менса објавила некои карактеристики кои кај децата можат да значат натпросечна интелигенција

image
/11


1. Рано читање

Децата во просек учат да читаат во шестата година од животот. Надарените деца ги интересираат книги уште од порана возраст, па така и порано почнуваат да читаат - на возраст од четири години. Читањето често започнува со сликовници за животни, но во некој момент тие почнуваат да ги препознаваат зборовите без некој да ги учи. Таквите деца во просек имаат повисок коефициент на интелигенција.

2. Исклучително помнење

Дали ви се случило детето да ви раскажува некој настан што се случил пред неколку недели или месеци? Тоа е показател на исклучително помнење и висока интелигенција.

3. Љубопитност

Љубопитноста е тесно поврзана со коефициентот на интелигенција. Ако вашето дете поставува многу прашања и потпрашања и активно го истражува светот околу себе, тоа исто така е еден од показателите дека детето има висок коефициент на интелигенција.

4. Обожува да зборува, особено со возрасни

Понекогаш се чувствувате како покрај себе да имате вклучено радио, а не дете? Ако вашето дете сака да зборува, многу прашува и активно учествува во „разговорите со возрасните“, тоа покажува љубопитност, зрелост и висок коефициент на интелигенција. Натпросечно интелигентните деца од раните денови знаат да ги искажат своите мисли и чувства. Ви изгледа како штотуку да прозбореле, а веќе од нив изглегуваат сложени реченици.

5. Хумор

Детето во разговор се обидува да ве насмее? Постојано смислува нови шеги и бара начин да ви го покаже својот хумор? Ова е уште еден знак на интелигентно дете, пренесува страницата „Mensа“.

6. Музикалност

Децата кои покажуваат интерес кон музика, пеење или особено се насочени кон некој инструмент, обично се поинтелигентни од своите врсници.

7. Изразено високи стандарди

Децата генијалци имаат тенденција да си поставуваат високи стандарди за сè што прават. На пример, ако сакаат да научат нешто ново, нема да застанат додека тоа не го научат до детали, ако цртаат - секој потег со боицата мора да биде со ист притисок, во рамки на линијата, најдобро што може да се направи.

Како се менува мажот кога ќе стане татко?
Мажите обично созреваат покрај саканите жени. Но, тие значително се менуваат кога семејството од двајца членови ќе се пр...
4
Направете го почетокот на учебната година ...
Најголем број од децата се чувствуваат вознемирено и возбудено кога треба по прв пат да влезат во училишните клупи. Вие ...
4
Неодоливи фотографии од близнаци
„Другата половина“. Бев благословена да бидам родена со сестра близначка, само 15 минути подоцна. Од раното детство бевм...
4
Што јадат децата кои не јадат НИШТО
...а сепак се живи, радосни и сосема здрави?!
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Ime
Jana9

Ime

Ivo (0%)

Teo (50%)

Veljko (0%)

Petar (50%)


Број на сите гласови: 4

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!