|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Не можам да ти купам, немам пари

Редакција Рингераја, 30.6.2014
Честа ситуација кај родителите е да ја сокриваат беспарицата, односно да не признаваат зошто на децата не можат да им купат нешто. Она што е полошо од тоа, е на детето да му овозможите се што ќе посака
Клучни зборови:

image
/11


 

Најчест изговор е “Но тој е добар ученик”. Супер, си најдовте поттик, но и средство за манипулација. Еден мој другар од средно, кој беше лош ученик и за секоја 2-ка добиваше надокнада, ми рече “Ти да си дете на моите родители, тие досега ќе банкротираа”, алудирајќи на тоа дека сум добар ученик. Тој совршено манипулираше со своите родители на тој начиин, но не знам дали тие беа задоволни со тоа.

Како родители не треба да ја имате таа пракса, бидејќи децата треба да научат дека не може да се купи се што ќе се посака, не затоа што “Ете не може”, туку затоа што постои добра причина за тоа. Парите ние ги заработуваме, но треба да ги научиме и децата да заработуваат исто така. Парите во денешно време се ограничени (барем кај поголем дел од популацијата) и треба да се трошат промислено, за подоцна да не се каеме. Затоа слободно кажете му на детето дека немате пари за тоа што сака, или барем кажете му дека во моментот немате. Можеби ќе ви биде непријатно првите неколку пати, но тоа е реалност и самите деца ќе го сфатат тоа многу подобро отколку што очекувате.

Ако кажете “Не може, така велам и крај!”, детето останува збунето. Не знае дали е тоа заради него, дали тоа нешто згрешило, или е обид за искажување на вашата моќ над него, бидејќи “вие сте газда”. Ова второто е екстра лошо.

Дека е тешко – тешко е, но времето и тренингот ќе го направат своето. Можеби со тоа и вие ќе се доведете во ред, посебно ако сте склони кон импулсивно купување.

Како се шири болеста кај невакцинирано нас...
Секој родител се плаши за здравјето на своето дете и од опасноста од сериозна заразна болест. За среќа, модерната медици...
4
Како патувањето со деца да ви биде полесно?
Еве неколоку стратегии за „преживување“ на патот, идеи за забава и практични совети кои ќе ви помогнат да си поминете по...
4
Што не смеете да кажете додека децата јадат?
Она што им го говорите на своите малечки во текот на јадењето, подеднакво важно е и како тоа што го консумираат. Постоја...
4
6 работи што треба да му ги кажете на ваше...
Силната врска помеѓу децата и родителите се темели на љубовта и комуникацијата. Научете како да разговарате со вашето де...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Dali?
Jana9

Dali ste komunikativna licnost?

Da (80%)

Ne (20%)

Ponekogas (0%)


Број на сите гласови: 5

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!