|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Научете го детето да користи нокшир

Редакција Рингераја, 29.9.2018
За Вашето дете нокширот е нешто сосема непознато. До моментот додека не почнавте да го споменувате и додека детето ги извршувате своите физиолошки потреби во еднократни пелени, немаше никакви проблеми

image
/11


Нокширот во очите на детето е се друго, само не и тоа за кое му е намената. За да успеете да го научите детето, треба да сте трпеливи и да ги следите знаците. Детето само ќе Ви покаже кога е време да се остават еднократните пелени.

Еден од првите значи, кој може да Ви помогне, е пореткото менување на еднократна пелена. Ако забележите дека детето ја полни пелената на поголем интервал, може да му го покажете нокширот.  Секогаш кога имате можност седнувајте го детето на нокшир и обидете се да му го одвлечете вниманието за да седи подолго време.

Драги родители, ова е една од најсложените фази во воспитувањето на детето. За повеќето деца средбата со нокширот не е најпријатното нешто. Во почетокот детето може да одбива да седи на него. Од Вас се очекува многу трпение, а ние сме тука за да Ви предложиме неколку трикови со кои ќе го олесните процесот:

  1. Многу е важно на почетокот на детето да му ја објасните намената на нокширот.
  2. Нокширот треба да стои на видлив место за детето да може постојано да го гледа.
  3. Во летните денови дозволете му на детето да се шета голо дома и не му ставајте еднократни пелени.
  4. Извадете ги еднократните пелени и седнувајте го детето на нокшир почесто. Важно е да не Ве фаќа паника и да не се нервирате, разберете дека детето до вчера не знаеше дека нокширот постои.  Децата се заигруваат и забораваат на вршењето нужда. Потсетувајте го одвреме на време да седне на нокшир и кога ќе згреши повторете му дека следниот пат треба да Ви каже, со смирен тон.
  5. Најважно правило – бидете смирени и ведри. Независно колку е тешко и колку детето згрешава, не се нервирајте. Детето не го прави тоа за Вас да Ви го загорчи животот. Тоа за него е голема промена и мора да му дадете можност да се навикне.
Упатство за правилна подготовка на тестенини
Тестенините се италијански специјалитет кој денес е составен дел од исхраната на сите луѓе на планетата. Готвењето на те...
5
Официјален Регистар на педофили во Р. Маке...
Презентиран Регистар на лица осудени за кривични дела за сексуална злоупотреба на деца и педофилија.
4
Раст и развој на детето
Сложеноста на развојот на секое дете се состои во развојот на обликот и видот на способностите, како што се: моторни, ем...
4
Татко – најважната фигура во животот на ќе...
Таткото е една од најважните фигури во животот на ќерката. Ќе Ви откриеме зошто е толку одговорен за тоа девојчето да се...
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

.
Jana9

Dali odite vo teretana za da se zacvrstite vo teloto ili pak da oslabete?

Da se zacvrstam (20%)

Da oslabam (40%)

I ednoto i drugoto (40%)


Број на сите гласови: 5

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!