|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Колку количински треба да јаде детето?

Редакција Рингераја, 20.12.2013
Сите родители се прашуваат колку детето треба да јаде и дали изело доволно?
Клучни зборови:

image
/11


 

 

Колку детето јаде, зависи од тоа колку му давате. Ако на детето му сервирате поголеми порции – ќе изеде повеќе.  Доколку го оставате детето да се послужи само, тоа ќе тежнее да изеде онолку колку што одговара на неговата возраст и големина. Кога на детето ќе му сервирате двојна количина на храна  во однос на количината која одговара за негова возраст, тоа ќе изеде 25% повеќе храна, а енергијата ќе му се зголеми за 15%. Со текот на растењето, се зголемува и детскиот залак. Бројот на изедени залаци останува ист за иста возраст. Кога детето само ќе ја одреди својата порција ќе изеде 25% помалку, отколку ако му сервирате вие.

Кај предшколските деца зголемувањето на порцијата резултира во зголемено внесување на храна, повеќе отколку што му е потребно на детето, што доведува до дебелеење.

Најдобро е на детето да му се дозволи само да ја одбере количината која ќе ја изеде. Тогаш детето зема онолку храна колку што му е потребно.

Избегнувајте да му давате на детето премногу храна. Ако детето е се уште гладно, може да бара додаток.

 

 

Фото: Вака изгледа мојата мајка наутро
Детската искреност е една од најголемите убавини во животот. Таа некогаш знае да нe разнежни, а друг пат да нe насмее до...
8
Каде грешите ако децата постојано ви се бо...
Не го фаќај тоа, какано е. Никако не земај работи што паднале на подот или на земја“. Сте се слушнале ли себеси како ги ...
7
Детска Новогодишна работилница
Детската еуфорија за Нова Година е огромна, а нивната желба за учествуваат во подготовките за празникот – незапирлива. И...
6
Детето кое не игра е болно дете?!
Кога повторно би се вратила играта, детскиот џагор на улиците, играњето игри во групи, другарување, почитување, социјали...
5


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Sto mislite za proizvodite na Vincinni?
sibela555

Sto mislite za proizvodite na Vincinni? Jas mislam deka se prekrasni

najdobri (56%)

vkusni (44%)


Број на сите гласови: 9

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!