|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Како да ги заштитите децата од ликот Момо?

Редакција Рингераја, 19.3.2019
Откако повторно се крена прашина околу морничавото суштество Момо, кое ги тера дечињата да прават работи кои може да им го загрозат животот, сите родители се прашуваат дали има начин да си ги заштитат најмалите?
Клучни зборови:

image
/11


1. Разговарајте и кажете им дека Момо не е вистински

Делува очигледно, но верувајте дека доколку на детето му објасните што реално се случува може да помогне. Не заборавајте да потенцирате дека Момо не е вистински човек, а тоа значи дека не може вистински да им наштети.

2. Бидете околу детето кога е онлајн

Важно е и е дел од вашите обврски како родител да го надгледувате детето додека е вклучено онлајн, колку и да ви се чини како непотребно загубено време во кое можете да завршите неколку обврски по дома.

3. Редовно разговарајте со детето

Создадете му навика да ви раскажува што правело, каде било, што видело таму, дали се запознало со некој нов лик денес...

4. Користете ги опциите за забрана на содржини

Зависно од возраста на детето, проценете што треба да му е дозволено, а што недостапно, па според тоа подесете го уредот, односно мобилниот телефон каде детето најчесто гледа цртани и игра игри.

5. Чепкајте низ историјата откако детето ќе заврши со играње

Во овој случај, прекршувањето на приватноста е повеќе од дозволено. Поточно, е препорачливо.

Исто така, кажете му на детето дека сите онлајн споделени информации лесно може да стигнат до вас, бидејќи сè што ќе се сподели онлајн – станува достапно за сите, сите може да го видат и таму останува засекогаш.

Дали е добро детето да ги види родителите ...
Некои родители сметаат дека е добро детето да ги види голи, како добра воспитна вредност, за да се избегне “болната” љуб...
8
6 работи што треба да му ги кажете на ваше...
Силната врска помеѓу децата и родителите се темели на љубовта и комуникацијата. Научете како да разговарате со вашето де...
4
Мајчинството може да го наруши психичкото ...
Товарот кој го имаат мајките и емотивната одговорност поврзана со воспитувањето на децата ? штетат на психичкото здравје...
4
Зајакнете го имунитетот на Вашето дете
Време е на настинки и вирози, па важно е да се подготвите и да го зајакнете имунитетот на Вашето дете
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Или... Или
Pepefly

Или... Или

Бојан (35%)

Борјан (51%)

Борис (14%)


Број на сите гласови: 65

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!