|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

jasin hamidoski: Мојата породилна приказна

Редакција Рингераја, 31.10.2011
Моментот кога јас се претворив во “ние”

image
/11


 

Моментот кој го очекувате цели девет месеци, а едвај чекате да помине. Моментот за кој живеете и мечтаете цел живот, а кога ќе дојде - умирате од страв. Единствениот момент во кој сите болки, солзи, стравови и трепети ви ја носат најголемата среќа во животот.

ВАШИОТ момент на породување!

 

Ник:

Датум на породување: 30.05.2011  година

Тип на породување: природно

Болница: Градска болница Кичево

 

 

Многу убава страница, редовно ја посетувам. Ова е мојата породилна приказна.

Уште на почетокот на бременоста знаев дека ќе бидам породена со царски рез. Не смеев да ги чекам болките, бидејќи беше ризично. Оперирана сум на левиот колк, каде имам 10 шрафови.

Терминот ми беше на 12 јуни, а се породив на 30 мај. Еден ден пред тоа бев на роденден. Изедов едно парче од тортата и по неколку минути почнаа болките во стомакот кои траеја скоро 5 часа. Се уплашив и во приквечерјето заминав во болница. Ми направија ЦТГ и ми кажаа дека бебето се вознемирило од тортата. Следниот ден имавме закажано за царски рез. Ноќта некако помина. Утрото ме разбуди маж ми и станав малку радосна, а малку ми беше страв. Заминавме на болница каде се најдовме со докторот, кој за десет минути почна да ме подготвува за царски рез. Само што легнав за две секунди почна да делува анестезијата. Кога го вадеа бебето од мене чувствував, ме болеше и сакав да викнам, но не можев. Потоа почнаа да ме освестуваат. Во 13 часот влегов во сала, а во 13:30 се роди моето сонце Јасин тежок 3500 гр. со 49 cm. должина. Животот ми се смени за секунда откако го видов моето детенце.

 

Рингераја му посакува среќно детство на Јасин !

 

Топ 10 породилни приказни

 

Melanija *: Мојата породилна приказна

nadica: Мојата породилна приказна

Тања: Мојата породилна приказна

Anushka: Мојата породилна приказна

cecka: Мојата породилна приказна

ananikol: Мојата породилна приказна

AnnaMolly: Мојата породилна приказна

kikicka: Мојата породилна приказна

мичо: Мојата породилна приказна

Palce: Мојата породилна приказна

 

 

Сакате да ни ја испратите Вашата приказна од породувањето?

Прочитајте како во статијата Породилни приказни.

 


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Хормон на бременоста – hCG
Клетките на растечкиот ембрион започнуваат да лачат хормон наречен хуман хорионски гонадотропин или hCG, супстанција кој...
4
Видео: Сe што треба да знаете за царскиот рез
Породување со царски рез е хируршка процедура што се користи за раѓање на бебето преку засеци во стомакот и матката на м...
4
Прашавме доктор:Болки во грбот во бременоста
Рингераја постојано и будно ги следи Вашите проблеми од сите области. Со цел да Ви помогнеме воспоставивме соработка со ...
3
Ананасот може да индуцира породување? Дали?!
Ако сте во поодмината бременост и сакате да се породите, можеби ќе се прашувате дали оваа приказна за старите жени може ...
3
Анкета

Фудбал. За кого навивате на ЕП 2024?
пеперутка16

За кого навивате на ЕП 2024?