|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Грло на матка
24.7.2020 8:24:35   
MyNameIsHope
Здраво женски, јас сум 27ма недела од бременоста, последната контрола грлото на матката ми го измерија 32, тоа како што читам е во ред, но матичната ми дава да ставам вагиналети некои, како превентивно, не знам зошто.... Почнува да ме фаќа паника.. Некој совет ако имате би ви била благодарна, поздравче. 

Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Грло на матка
24.7.2020 10:16:07   
anetar
На оваа тема има повеќе пишувано за Должина на грло на матка во бременост можеш да прочиташ повеќе искуства и мислења.
Сепак вагиналетите како утрогестан, прогестерон што обично ги даваат гинеколозите при скратен цервикс се за зацврстување на грлото на матката и штитат од предвремено породување. Мислам дека нема простор за паника само може придобивки да има од земање на вагиналетите, не штетат на плодот. Па на следна контрола матичната секако ќе го измери повторно грлото на матката и ќе ти каже дали има потреба сеуште да ги земаш вагиналетите. Совет одмарај повеќе овој период додека ги примаш вагиналетите, не кревај тешко па ќе видиш што ќе ти каже на следната контрола.

(Одговор на членот MyNameIsHope)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Грло на матка
6.8.2021 13:13:57   
Tanta
Нема простор за паника, 32мм е сосема нормално и понатаму ќе се намалува грлото бидејќи бебето е поголемо и расте. Јас сум со 18мм, оперирана конизација и истерав до 36 недела и 6 дена (царски породена, последица од котизацијата). Се роди 3340г 49см,сосема нормално бебе. Сега сум со второ бремена. И со првото и со второто Утрогестан вагиналети од почетокот до крајот ставав/ ќе ставам. Тое е Прогестерон хормон не е лек 


(Одговор на членот MyNameIsHope)
Непосредна врска до пораките: 3
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:


Анкета

Фудбал. За кого навивате на ЕП 2024?
пеперутка16

За кого навивате на ЕП 2024?