|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Детето не сака да оди на училиште?

Редакција Рингераја, 31.8.2018
Одењето во училиште обично е возбудлива и пријатна активност кога децата се мали, но некои од нив можеби имаат зголемен страв или паника. Како треба да ја следите емоционалната состојба на своите деца?

image
/11


Неподготвеноста на децата да одат на училиште може да се појави во секој момент, но ова често се случува помеѓу 5-7 и 11-14 години – време во кое детето треба да се справи со новите промени од основното училиште. Децата можат да развијат парализиран страв од напуштање на безбедниот дом и грижата на родителите. Многу е тешко родителите да се справат со паниката во детството и одбивањето на детето да оди на училиште, но овие стравови и однесувања можат успешно да се третираат со стручна помош.

 

Одбивањето за одење на училиште често следи по летниот распуст, во кој децата стануваат многу приврзани кон своите родители, или по прележана болест. Ваквото однесување исто така може да е последица на стресна ситуација, како смрт на домашно милениче или роднина, замена на училиштето, или промена на населеното место.

 

Работите може да се усложнат и детето да започне да добива главоболка, болки во грлото, стомачни болки, токму пред времето за поаѓање на училиште. Аспектот на болеста му овозможува на детето да остане дома и истото да го повтори следното утро. Во некои случаи, детето едноставно може да одбие да ја напушти куќата. Бидејќи паниката доаѓа од напуштањето на домот, а не од самото училиште, често децата се смируваат веднаш откако ќе им завршат часовите во училиште.

 

 Деца со неразумен страв од училиште можат:

 

• да се чувствуваат несигурни да останат сами во собата

 

• да се држат до своите родители

 

• да изразуваат прекумерна вознемиреност и страв за своите родители или да предизвикаат штета за себе

 

• да спијат тешко

 

 • да имаат кошмари

 

• да имаат фобии од инсекти, да се плашат од чудовишта и крадци

 

• да ги иритира мракот

 

Ваквите симптоми и однесување се чести кај децата со нарушување и вознемиреност од одвојувањето. Потенцијалните долгорочни ефекти (панично растројство и анксиозност кај возрасните) се сериозни за детето кое има постојани грижи и не добива стручна помош. Детето, исто така, може да има сериозни социјални проблеми и проблеми со учењето ако неговите стравови и нервоза го оддалечуваат од училиште и неговите пријатели долго време.

 

Кога стравот продолжува, родителите и децата треба да побараат професионална помош.

Прекумерните стравови и паника на детето да го напушти домот или родителите и да оди на училиште, можат да бидат успешно третирани.

6 работи што треба да му ги кажете на ваше...
Силната врска помеѓу децата и родителите се темели на љубовта и комуникацијата. Научете како да разговарате со вашето де...
10
Совети за спречување на пукање на јајцата
Дали веќе размислувате како ќе ги бојадисате Велигденските јајца? Ве загрижува ли помислата дека за време на варењето ја...
4
Јајца украсени со парчиња од салфетки
Многу лесен и ефектен начин за украсување на велигденски јајца без да си ги валкате рацете во боја
4
Зошто го задржав своето презиме кога се ом...
Зошто мора презимето да биде на сопругот? Зошто мора да биде комбинација на моето моминско и неговото презиме? Што сум ј...
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Избор на машко име:
Honey*

glasajte iskreno

Антонио (37%)

Алекс (26%)

Ано (4%)

Марио (33%)


Број на сите гласови: 270

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!