|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Дали е загрижувачки што моето дете сеуште не зборува?

Редакција Рингераја, 13.7.2021
Се разбира, а НЕ САКА да зборува !Ова е една од најчестите заблуди поради која родителите ја одложуваат посетата на Логопед, и имаат надеж дека детето несака да зборува па кога ќе посака ќе почне самото и нема да биде проблем

image
/11


Ги имаат следните оправдувања:сеуште е мал, мрзелив е, многу е разгален...

ВАЖНО Е РОДИТЕЛИТЕ ДА ЗНААТ:”НЕ ПОСТОИ ДЕТЕ КОЕ МОЖЕ ДА ЗБОРУВА А НЕ САКА”!!!
Така да, доколку ова го препознаете кај вашето дете или кај некој близок, обавезно јавете се кај логопед за да се стимулира говор кај детето што побрзо, секако доколку постојат за тоа услови! 
КОЈА Е НАЈВАЖНАТА ВОЗРАСТ ЗА ПРОЦЕНКА НА РАЗВОЈОТ НА ГОВОРОТ?
Посебно важна е возраста помеѓу втората и третата година. Децата кои касно прозборуваат не значи дека се болни, но тоа не значи дека и состојбата треба да се игнорира. Исто многу важно е да не почнете да го присилувате детето да зборува, тоа може да има спротивен ефект. Доколку говорот не почне да се развива ни после втората година, дефинитивно би требало да превземате нешто.
Развојот на говорот мора да се следи.
Половина од децата кои покасно ќе проговорат ќе успеат да го надокнадат ова заостанување до третиот роденден. Тие продолжуваат нормално да се развиваат и до поаѓањето во училиште нивниот фонд на зборови ќе биде скоро еднаков на фондот на децата што проговориле пред нив.
Другата половина на децата ни до третиот роденден не успеваат да го надокнадат заостанатото. Кај нив обично се утврдува дијагнозата на недоволен развој во говорот и ова пореметување треба да се лечи. На овие деца не само што им е потребно повеќе време да го совладаат говорот, им паѓа тешко и користењето на граматичките правила. Причината за овој проблем може да биде од генетска природа, но некогаш се во прашање и проблемите со слухот, невролошките заболувања или дури и аутизам. Затоа пред донесување на конечната дијагноза обавезно мора да се направи тест за слухот.
Твој Логопед, Билјана
Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Доцнење на првиот збор
Понекогаш може да се случи детето со полни две години да не зборува, или да зборува неколку лошо артикулирани зборови.
5
Забавни игри за зимските месеци
Тешко ли се гледа дете во зима? Студено е, се стемнува порано, детските игралишта се речиси напуштени и остануваат дом...
5
Риновирусни инфекции кај децата
Симптомите се познатите при настинката: болно грло, секрет од носот, покачена температура, инфекции на увото и синусите....
5
Избираме најубава творба: Марија Георгиевска
Уметничка творба на тема Правата на детето по повод одбележувањето на Детската недела ни испрати наставничката на Марија...
5
Анкета

Dali?
Jana9

Dali praktikuvate da vozite velosiped?

Da (40%)

Ne (60%)

Ponekogas (0%)


Број на сите гласови: 5

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!