|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

СТАТИИ

image

Децата ги прават истите работи кога се уморни, гладни или едноставно се уморни од се, а игнорирањето на знаците што ви ги покажува вашето дете е една од вообичаените родителски грешки

image

Многу ми значат пораките кои ги добивам од своите деца – па и да се исчкртани на мало парче хартија или напишани со совршен ракопис во тетратка со линии. Но писмото кое го добив за денот на мајките, од ќерка ми, ми го промени животот

image

Зар играчките расфрлени низ цела куќа се толку голем проблем? Зар валканите ѕидови нема да се варосаат? Зар чаршавот нема да се испере? Зар детето ќе биде гладно ако не изеде баш се што сме ме рекле?

РАЗВОЈ НА ДЕТЕТО

Зошто се` мора да се повтори 100 пати?

Автор: Редакција Рингераја | 15.3.2023
image

Во секојдневието на скоро секој родител, едноставните задачи упатени кон децата (време е за бањање, ајде на ручек, излегуваме од дома), можат да се претворат во вистинска ноќна мора. Може ли ова да се промени?

image

Како што децата растат, така родителите ги откриват можностите на своите гласни жици, се додека еден ден не се запрашаат зошто толку се дерат и дали е можно детето да ги послуша без да го повишат тонот

ОДНОСИ ВО СЕМЕЈСТВОТО

9 начини за СТОП на “дерењето”

Автор: Редакција Рингераја | 12.6.2012
image

Кога Вашето дете Ве полудува, тоа може да се почувствува дека се што прави е погрешно. Наместо да губите контрола, погледнете неколку совети кои ќе Ви помогнат да останете мирни, а сепак да поставите граници и да ја постигнете целта

image

“Ќе Ви дојде некогаш да се расплачете, да викате од немоќ и замор. Тоа е нормално...беа зборовите на патронажната сестра.” – пишува Ана Марија Тодориќ, во својата духовита и искрена колумна “Бејби шиз”

ХУМАНОСТ ОД МАЛИ НОЗЕ

Опасни методи на воспитување

Автор: Редакција Рингераја | 18.4.2012
image

Многу од вообичаените и општо прифатливи методи на воспитување имаат негативни последици врз развојот на децата. Да видиме кои се тие:

СТРАНА 1 ОД 1


Анкета

Движења на бебиња.
пеперутка16

Во која недела од бременоста почнавте да ги чувствувате движењата на бебето?