|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Северина искрено за борбата за старателство

Редакција Рингераја, 18.9.2021
Пејачката Северина Вучковиќ проговори за нејзината борба за старателство над синот Александар Поповиќ. Таа детално опиша сe и ги наведе главните виновници за нејзината долгогодишна агонија, на новинарката Јелена Јиндра на порталот Х-Алтер

image
/11


 

Северина рече дека проблемите меѓу неа и Милан Поповиќ започнале на самиот почеток на нивната врска.
"Неволјата започна од почеток, но јас не го разбрав. Тој беше многу различен од сите што сум ги сретнал дотогаш, и ми беше интересно. Наскоро видов дека неговите знаења се оскудни, дека тој или не знам или не сакав да кажам многу., а она што го вели се базира на предрасуди и суеверија. И најтешко ми беше што сфатив дека избегнува интимност и дека е опкружен со wallsидови од кои не можам да прескокнам. беше погрешно што порано не се збогував со него. Бев бремена, што ме правеше среќна и загрижена во исто време. Ме правеше среќна затоа што сакав да бидам мајка, и ме плашеше затоа што размислував за сознанието дека двајца од нас припаѓаат на сосема различни светови. Тој избегнува интимност, што е круто и суеверно да се биде родител “, рече Северина.

Северина рече дека проблемите меѓу неа и Милан Поповиќ започнале на самиот почеток на нивната врска.
"Неволјата започна од почеток, но јас не го разбрав тоа. Тој беше многу различен од сите што сум ги сретнала дотогаш, и ми беше интересно. Наскоро видов дека неговите знаења се оскудни, дека тој или не знае или не сака да каже многу, а она што го кажува се базира на предрасуди и суеверија. И најтешко ми беше што сфатив дека избегнува интимност и дека е опкружен со sидови кои не можам да ги прескокнам. Беше погрешно што порано не се збогував со него. Бев бремена, што ме правеше среќна и загрижена во исто време. Ме правеше среќна затоа што сакав да бидам мајка, и ме плашеше затоа што размислував за сознанието дека двајцата припаѓаме на сосема различни светови. Тој избегнува интимност, што е круто, рече Северина.

„Жени, не можете да промените маж“

Таа вели дека почнала да се теши и да се залажува дека Милан ќе може да се промени.

"И во оваа прилика, би сакала да им порачам на жените што ја препознаваат нивната врска во оваа ситуација да се откажат од таа заблуда. Никој не може да смени никого, освен себе. Сфатив дека јас сум само негов проект. Од друга страна, бев ужасната од помислата дека нашето дете ќе расте без татко. Свест и заблуди. Заблудата беше и тоа што го оправдав објаснувајќи си себеси дека тоа е последица на неговото растење, дека е таков бидејќи тој беше дете на разведени родители“.

 

 

 

Тој ја напушти Северина веднаш по породувањето

Северина се породи со царски рез поради годините, а Милан се спротивстави на ова, инсистирајќи дека мора да се породи по природен пат. Се згрозила кога Милан рекол дека нема да дозволи новинарите да го сликаат детето ако не платат најмалку 50.000 евра. Тие заминаа од болницата ноќе заради тоа.

"Се вселивме во стан што во тоа време го користевме привремено. Станот не пречека залепен со плута и" украсен "со црни камења за да не заштити од подземните води, во согласност со неговото суеверие. Ми рече дека не е човек кој се согласува со нејзиното мислење, ми нареди да сум дома со детето четириесет дена и ми забрани да излезам. И повторно исчезна. По четириесет дена се појави и не одведе во Белград, каде што се само ќе се засили ... она што веќе го чувствувам. Но, сепак, како жртва на злоупотреба, негувам надеж за негова промена “, рече пејачката.

 

 

„Ме напушти и ме остави сама со детето“

Милан ја напушти Северина по православниот Велигден, а таа остана сама со бебето, вели таа, полна со страв, бидејќи тој имал изливи на гнев и не сакала да го налути. Сепак, таа собра храброст и се врати во Загреб со бебето, а Милан наскоро ги прекина сите контакти со неа. Го видел својот син само неколку пати затоа што бил на мислење „дека на детето не му треба присуство на татко до неговата прва година од животот“. Сепак, Северина се надеваше дека таа и Милан ќе ги израмнат несогласувањата и дека заедно ќе се грижат за својот син.

 

"Секогаш кога ќе се јавеше и сакаше да го види детето, му овозможив со радост и надеж дека тоа ќе ги подобри работите меѓу нас. Имајќи го тоа на ум, во пролетта 2013 година се согласувам да одам со него на Кипар. Со тој престој не успеавме да ги помириме нашите разлики и покрај моите очекувања. Одморот беше исполнет со тешки расправии и негово понижување. Поради работните обврски морав да одам во Дубровник, а детето останува на Кипар со него и мајка ми. Три дена подоцна доаѓа со детето во Дубровник и ми се заканува дека ќе ми го одземат, ќе ми го уништат животот, ќе земат портпарол за медиумите, потоа за прв пат споменува независно старателство и се појасно гледам за што е подготвен. Му понудив да дојде во Сплит и да остане таму со детето колку што сака. Тој одби “, рече Северина.

 

Сфати дека Милан сака да го однесе нејзиниот син

Таа и Милан влегоа во системот во септември 2013 година кога отидоа во Центарот за социјална заштита Максимир со нејзината мајка, каде дозна дека Милан му направил на Александар српски пасош без нејзино знаење. По три часа не успеаја да се договорат за старателството, па Северина сфати дека ќе мора да оди на суд, а стравот дека Поповиќ сака да и го одземе синот се зголеми.

 

„После тоа ми се јави адвокатот Јубица Матијевиќ Врсаjко. Првпат ја слушнав жената, а за час и половина почна да ми дава совети како да се однесувам кон таткото на детето, како да избегнам да не го предадам детето. Потоа таа стана негов адвокат, ја пријавив во Адвокатската комора на Хрватска затоа што во тој разговор и ја кажав целата моја приказна, но, колку што слушнав, таа е ослободена, откри Северина.

Таа понатаму тврди дека Милан и го загорчил животот на сите можни начини.

"Неговото малтретирање трае систематски. Четири години, секој пат кога одев во Србија со детето, граничната полиција ќе требаше да повика некого. Министерот на српската полиција Стефановиќ лично ми нареди проверка кога влегов со детето, најверојатно за Милан да има евиденција за моите движења. "Значи, целосната контрола врз мене како мајка започнува во 2013 година. Разбирам дека нема да оди како што се надевав, по човечки договор, туку дека ми треба сета поддршка и помош од службите за заштита на деца и семејства “, рече Северина.

 

 

 

„Милан тогаш нема стан во Загреб, но, кога е таму, живее во хотелот Еспланада. Судијката Марина Параш Гарма, шеф на групата за семејни спорови во Општинскиот граѓански суд во Загреб, донесе привремена мерка во 2014 година за детето да биде со својот татко секој втор викенд. Тоа беше најлошиот период во мојот живот, од мај до октомври 2014 година. Детето е мало, додека е со него не дава да го слушнам на телефон, пред секој настап ми испраќа десетици вознемирувачки е -пораки почнувајќи со: „Грижлива мајко“. Јас примам иронични, саркастични пораки и навредливи пораки сите овие години, им пишувам на ЦЗСС Максимир, им се јавувам, барајќи од нив да ми дозволат да го слушам детето на телефон додека е со него.

 

Милан нареди следење на сопствениот син

Активна е пресудата на Основниот суд според која тој има право да го гледа детето секој втор викенд и еден ден во неделата кога не е негов викенд. Но, во пресудата се наведува и дека ако сум отсутна 48 часа, прво морам да го понудам детето што живее со мене на татко ми, а дури потоа на кој било друг во моето семејство. Од раѓање, бев принудена да го организирам животот на моето дете без татко. Никогаш не сме живееле заедно, нашето дете нема идеја да живее со двајцата родители под ист покрив. Тој знае дека Милан е неговиот татко, дека јас сум неговата мајка, но не знае дека ние двајца сме двојка. Времето само го продлабочува јазот. Инерцијата на системот во голема мера придонесува за ова. Многу е интересно и сомнително зошто Милан добива повеќе права на суд од почетокот од татковците кои живееле со своите деца и мајки до разводот“, истакна Северина.

ЦЗСС Максимир не презема ништо пет месеци, ниту за "нелегалниот" пасош ниту за спречување на таткото да ми дозволи телефонски контакт со детето кога е со него. Наместо тоа, тие организираат состанок во ЦЗСС во октомври кога почнуваме да ги комплицираме работите бидејќи Милан го организира следењето и демнењето на нашето дете.

 

 

 

„Ме излага и го фалсификува мојот потпис“

Детето се следи и фотографира неовластено заедно со бебиситерката, како на пример на 7 мај 2014 година, кога тие се фотографирани во паркот од поранешниот специјален агент на Лучки, Анжелко Хучко. Истрагата покажа дека бил ангажиран од Клем Секјурити и платен од Милан преку адвокатската канцеларија на Веjко Миjeевиќ. Ова го пријавувам кај Жељка Покупец, тогашниот државен обвинител во Загреб, на која претходно и пријавив дека Милан добил пасош на Република Србија за детето без моја согласност. Таа ми рече дека не може да направи ништо затоа што јас ја потпишав согласноста, а јас не го направив тоа. Таа ми рече студено, потоа тој те излага и го фалсификуваше твојот потпис. Го видов тоа. Инаку Покупец го напушти државното обвинителство и денес е адвокат на Поповиќ. (Поликлиниката за заштита на деца и младинци на Град Загреб, исто така, соработува со адвокатската канцеларија на Жељка Покупец. Оп.Ј.Ј.) “, рече Северина.

Првата средба со Бандиќ

Таа тврди дека Милан воопшто не дошол да го види својот син во првите пет месеци од 2015 година. Се појави, вели тaa, кога прочитал во весникот дека има момче, Игор Којиќ.

 

„Откако ЦЗСС Максимир го презема пријателот на Машек, во 2017 година Ана Бокулиќ стана специјален старател за детето, адвокат кој самата контактираше со ЦЗСС Максимир, за што има писмени докази и побара да го преземе само нашиот случај. Директорот на Центарот за специјално старателство беше порано вработена во адвокатската канцеларија на Ана Бокулиќ, двајцата, специјален старател и директор на Центарот за специјално старателство, дојдоа во домот на Милан да разговараат со детето додека живее со мене , за што самиот Милан зборуваше на едно од безбројните судења. Судијата Верица Никиќ во април 2017 година донесе времена мерка според која детето треба да живее половина-половина, петгодишно дете кое никогаш не живеело со својот татко, во секој случај, тогаш знам дека паднав во каша.

Во есента 2017 година, првпат доаѓам кај Бандиќ. Веќе имавме некои состаноци, кога пеев за СДП во која тој беше, тој сакаше да се слика со мене за некоја насловна страница, а јас не му дадов, а подоцна се лутеше затоа што пеев на Нова Плоштад, така што тој и неговиот пријател сакаа да ми дадат пари под масата, а јас не сакав без договор. Смешни момци. Бандиќ сака да ме одобри, па го повикува директорот на Арена Загреб пред мене, да ми организира концерт преку врска, како што тоа го прави за другите изведувачи. Не ми треба тоа, го замолувам да им се јави на Гзим и Ивица Ловриќ и да им каже да се тргнат од моето дете. Бандиќ почнува да ми вика дека Милан сака да му даде 50 милиони евра на Загреб “.

Милан добро се организираше да ми го одземе детето. Мојот случај беше во фиоката на Романа Галиќ и Милан Бандиќ. Многу важно прашање е, дали социјалните услуги припаѓаат на градот или на државата? Затоа што ако градоначалникот на градот Загреб проневери пари, тоа е една работа, и кога тргува дете со своите луѓе, тоа е најлошото можно нешто “, истакна Северина.

 

Системот крахира

Таа ги наведе актерите кои се криви за целата нејзина агонија.

 

"Директорката на основното училиште„ Матија Губац ", Јиjана Клингер, која не сакаше да го запише нашето дете на училиште дури и по првостепената пресуда. И оттогаш e во соработка со Милан, кој донираше 150.000 куни за училиштето. Тука е и нејзината пријателка, шефот на Романа Галиќ, десната рака на Бандиќ.

Ивица Ловриќ, кој го напушташе училиштето на мојот син на денот на погребот на Бандиќ, без заштитна маска, па го препознав, е Гзим Реџепи, заменик -шеф за здравство на Бандиќ. Свое место има и судијката Теа Голуб, која случајно скијаше во Австрија во исто време и на истото место со Милан и која не разведе мене и мојот сопруг, а медиумите во Србија го знаеја тоа пред мене. Тоа е судија кој не најде еден убав збор за мене како мајка, и му додели на својот татко син кој живее со мене цел живот. Има специјална старателка Ана Бокулиќ, која побара да го води нашиот случај, а оваа година по мојата приватна тужба Управниот суд одлучи дека таа е назначена за специјален старател на мојот син спротивно на законот, а потоа беше отпуштена. 

Сакам сите да знаат како им е на мајките кои со години одат на суд затоа што ги злоупотребуваат. Експертите се посебна приказна и не сакам да зборувам за нив сега од оправдани причини. А тука е и новоизбраниот поглавар на Српската православна црква, славниот Порфириј, пријателот на Милан кој наводно ми простува, а јас не барам прошка од него. Нека попрво се покае за своите гревови и се моли за спасение на неговата душа. Ќе му треба. Порфириј, како добар пријател на Милан, дозволил детето крстено во католичката црква повторно да се крсти во православната црква без согласност на мајката. Тоа никаде го нема! “

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Филмот Тома руши рекорди на гледаност и во...
Никој, дури ни режисерот Зоран Лисинац не очекувал дека биографскиот филм за боемот и фолкер Тома Здравковиќ ќе го гледа...
8
Предвремена ејакулација
Предвремена или прерана ејакулација е еден од најчестите сексуални проблеми. Најчесто се опишува како неможност за одлож...
3
Разговор со Кате @lilys.daughter.kitchen
Мајка е на три деца (13,10,2), сопруга, а преку нејзиниот инстаграм профил секојдневно ни дава пристап до своето секојд...
3
На кафе кај @bibliophiles
“Најдоброто кино во светот е мозокот, а тоа ќе го сфатите кога ќе читате добра книга.” – Ридли Скот
3
Анкета

koe ime
muce buce

ime

Mihail (49%)

Petar (51%)


Број на сите гласови: 165

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!