|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Нега на лицето и телото: Ориз во служба на убавина

Редакција Рингераја, 19.2.2019
Заради своите хранливи состојки оризот е одличен за организмот, но и за нега на кожата. Погледнете на кои начини можете да го искористите
Клучни зборови:

image
/11


Оризот е еден од продуктите кои се наоѓаат на менито на секое домаќинство и по неколку пати неделно, благодарение на благотворното дејство врз човечкиот организам.

Заради големата количина на антиоксиданси, помага во нега на лицето и телото. Влијае на сјајот на кожата, ја намалува маснотијата на кожатани ги лечи воспалителните процеси како црвенило, алергија и полесни рани.

Оризот е богат со Витамин Б кој го стимулира растот и обновата на клетките, го забавува нивното стареење, што дава блескав изглед и сјаен тен.


Оризова вода како тоник


Ориз и вода, тоа е се што ви е потребно за само да направите препарат за лицето, но и за косата. Миењето на лицето со вода во која се варел ориз, ја прави кожата помека и може да послуѓи како одлична замена за тоник.

Исто така помага во намалување на брчките на лицето. Доколку ја измиете косата со вода од ориз, таа ќе добие посебен сјај.


Подготовка:


- Водата во која се варел оризот нанесете ја на лицето и оставете да се исуши. Кога лицето ќе ви биде потполно  суво, избришете го со памук натопен во дестилирана вода.

- Маската можете да ја користите и за брзинско разубавување на лицето и отстранување на масниот сјај од кожата.


1


Пилинг од ориз


Доколку сами направите пилинг од ориз, можете да се ослободите од акните.

Направете пилинг  од ориз, кафе, сода бикарбона или млеко. Тие ќе ја регулираат природната работа на жлездите, задолжени за лачење на маснотии. Лицето веќе нема да ви биде масно, туку свежо и сјајно.


За многу сува кожа, одлично решение е комбинација од ориз и маслиново масло.

Маслиновото масло ги отвора порите на лицето, а всушност заради затворените пори, кожата е сува. Помага при отстранување на мртви клетки и му помага на телото во процесот на самообновување.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Разговор со креаторот на Кутија со приказн...
Разговараме со Јована Матевска Атанасова, креатор на рубриката „Кутија со приказни " на Антолог
14
Домашна маска која брише 10 години од ваше...
Уште по првата употреба, ќе го почувствувате импресивниот ефект. Оваа маска ќе стане алтернатива на многу козметички про...
11
Масти и видови на масти
На етикетите на многу производи ќе прочитате дека се со “малку масти” или се “без масти”. Диетите со мала количина на ма...
4
Како да го спречите стареењето на кожата?
Стареењето е природен процес, но тоа не значи дека не може да ги ограничиме неговото напредување и да го забавиме процес...
3
Анкета

Kjara
Nova_Mamicka

Sto mislite za ova ime?

Mi se dopagja (43%)

Ne mi se dopagja (57%)


Број на сите гласови: 184

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!