|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

СТАТИИ

image

Научно е докажано дека бебињата се раѓаат со вродени рефлекси за пливање и нуркање, а ние ви откриваме на што треба да се придржувате доколку го однесете вашето бебе на базен

СИСТЕМАТСКИ ПРЕГЛЕДИ

Бременост во време на пандемија

Автор: Редакција Рингераја | 22.12.2020
image

Бременоста сама по себе е еден од најчувствителните периоди во животот на една жена. Во време на светска пандемија, загриженоста е голема и нормална.За вас побаравме одговори на некои од најчестите прашања кои си ги поставувате

ИСХРАНА

Препораки за исхрана на детето до 1 година

Автор: Редакција Рингераја | 27.4.2020
image

Ексклузивно доење се препорачува во првите шест месеци, но најновата препорака на СЗО е да се започне со воведување на друга храна по четвртиот месец. Новата храна се воведува во мали количини постепено и секогаш само еден вид на храна...

image

Затнатиот нос, покрај тоа што е симптом на настинка, е еден од честите симптоми на пролетна алергија

image

Следете го правилото „над вратот – под вратот“!

МАЈЧИНСТВО

50 работи на кои ве учи мајчинството

Автор: Редакција Рингераја | 3.7.2022
image

Менувањето на пелена кога детето има две година, има потенцијал да стане олимписки спорт, за кој е потребно одредено ниво на вештина.....и многу други работи на кои мајчинството ќе ве научи

image

Др. Ранко Рајовиќ, член на Управниот одбор на MENSA International препорачува: пуштете ги децата да се вртат додека им е драго, да скокаат по креветот додека не им здосади. Ако им ги забраните овие игри, им го забавувате развојот на мозокот

image

Американската академија за педијатрија суптилно ги промени упатствата за доење на новородените бебиња: Доењето веќе не е право на избор и животен стил туку јавно здравствено прашање

СПИЕЊЕ И УСПИВАЊЕ

Насоки за сигурно спиење на бебињата

Автор: Редакција Рингераја | 17.1.2012
image

Како што сугерираат од Американската Академија на Педијатри, следните 10 мерки на претпазливост можат да го спасат Вашето бебе, па затоа Ви ги пренесуваме во потполност:

СТРАНА 1 ОД 1


Анкета

Додека бебето спие.
пеперутка16

Вие сте сами дома, а бебето спие. Што правите најчесто?