|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Што да јадат децата за да имаат здрави заби?

Редакција Рингераја, 22.4.2024
Сите сме слушнале дека млекото гради силни коски. Но, дали знаевте дека вашата севкупна исхрана придонесува за вашето орално здравје? Истото важи и за вашите деца

image
/11


 

Иако потребите за исхрана се разликуваат додека децата се движат низ различни фази на раст, едно е сигурно: храната што е добра за телото е добра и за забите. Прочитајте за да дознаете како вашите деца можат да ја добијат потребната исхрана, не само за здрави заби, туку и за силен, сигурен и силен раст и развој.
Јаки заби, силни коски
Од суштинско значење е децата да развијат силни коски поради многу причини, вклучително и правилен раст, за да се спречат фрактури и проблеми со коските кога се возрасни и да ги поддржат забите. Силните заби им помагаат на децата да спречат расипување на забите, кариес и болести на непцата подоцна во животот.
Храната богата со витамини, калциум, фосфор и протеини се градежни блокови за здрави коски и заби. Месото, живината, рибата, млечните производи, зелениот лиснат зеленчук и свежото овошје се видови на храна богата со хранливи материи што му требаат на вашето дете секојдневно.
Сепак, многу деца во САД не добиваат доволно калциум во нивната исхрана. Johns Hopkins, All Children's Hospital, вели дека на децата им треба следниот препорачан дневен внес на калциум:
Возраст од една до три години: 700 mg на ден
Возраст од четири до осум години: 1000 mg на ден
Возраст од девет до 18 години: 1300 mg на ден
Млекото, јогуртот, сирењето и другите млечни производи се добри извори на калциум, но калциумот можете да го добиете и од храна како брокула или тофу. Потрудете се да го ограничите внесот на сода во вашиот дом и внимавајте вашето дете да не ги замени пијалоците богати со калциум за повеќе засладени.
Храна добра за телото и забите
Како родител, знаете дека здравиот раст и развој се од витално значење за развојот на вашето дете, а тоа ги вклучува и забите. Значи, како да направите добар избор на храна за да се осигурате дека вашето семејство ја добива потребната исхрана? Научете ги вашите деца за Мојата чинија. „Мојата чинија“ на Министерството за земјоделство на САД е одличен извор на упатства за исхрана за сите возрасти. Мојата чинија може да ви помогне да планирате оброци од петте групи на храна за да знаете дека вашето семејство ја добива вистинската количина на овошје, зеленчук, протеини, цели зрна и млечни производи.
Направете здрави закуски достапни дома
Мојата чинија може да им помогне на родителите да планираат здрави оброци, но што е со грицките? Децата честопати добиваат лоша навика да земаат бонбони, газирани пијалоци и друга слатка храна кога прават закуска за себе. Шеќерот е познат по тоа што создава кариес, а премногу од него може да доведе до нездрава исхрана. Обидете се да ги ставите на очигледни корисни опции за ужина за децата да ги земат после училиште или за време на викендите помеѓу оброците.
Размислете да ставите сад исполнет со овошје за децата да грицкаат. Ако тоа не успее, мама и тато можат да се обидат да исечат јаболко на парчиња и да го послужат со путер од кикирики. На овој начин детето ќе добие порција овошје заедно со извор на протеини. Истото може да се направи и со зеленчук; моркови, целер и тиквички може да се исечат на парчиња и да се сервираат со хумус или друго натопување. Некои родители го чуваат јогуртот при рака за да го користат како натопување и им помагаат на децата да добијат повеќе калциум, што придонесува за здрави заби.
Направете проект „Ти си тоа што го јадеш“.
Децата учат според она што го гледаат, па на вас останува да дадете добар пример и да ги следите истите диететски упатства како што барате од вашите деца да ги следат. Да претпоставиме дека се прашувате како да ги научите децата за исхрана. Во тој случај, има многу забавни активности кои ќе им помогнат да ги научите вашите деца на здрави навики во исхраната. На пример, помогнете им на вашите деца да нацртаат облик на телото на хартија (хартиена кеса за намирници е корисен ресурс). Следно, погледнете низ старите списанија за слики од разновидна храна. Додека вашето семејство ги отсекува сликите, разговарајте која храна е здрава, а која не е. Следно, залепете ги сликите од здрава храна за обликот на телото, правејќи колаж. Кога ќе биде готово, закачете го сечиј колаж на фрижидерот за да ви послужи како потсетник да направите здрав избор кога ќе посегнете по закуска.
Не заборавајте на флуорот
Флуорот е минерал кој помага во зајакнување на коските и забите. Се наоѓа во мали количини природно во многу храна и резерви на вода. Сепак, од витално значење е да се надополни природната потрошувачка со производи со флуор како паста за заби и миење уста за да се осигура дека вашите деца добиваат доволно.
Запомнете дека децата не треба секогаш да ги користат истите производи како нивните родители. Разговарајте со вашиот стоматолог и педијатар за индивидуалните потреби на вашето дете за флуор во секоја фаза од развојот.
Има многу начини да ги водите вашите деца преку градење здрава исхрана која поддржува здрав раст. Можеби дури и ќе откриете дека е позабавно отколку што мислевте! Со овозможување на здрави грицки достапни дома, вклучување на вашето дете и неговите преференции во планирањето на оброците и вградување на флуор во нивната секојдневна рутина за орална нега, вие го подготвувате вашето дете за цел живот здрава исхрана и критични навики за орално здравје!

Иако потребите за исхрана се разликуваат додека децата се движат низ различни фази на раст, едно е сигурно: храната што е добра за телото е добра и за забите. Прочитајте за да дознаете како вашите деца можат да ја добијат потребната исхрана, не само за здрави заби, туку и за силен, сигурен и силен раст и развој.

 

Јаки заби, силни коски

Од суштинско значење е децата да развијат силни коски поради многу причини, вклучително и правилен раст, за да се спречат фрактури и проблеми со коските кога се возрасни и да ги поддржат забите. Силните заби им помагаат на децата да спречат расипување, кариес и болести на непцата подоцна во животот.

 

Храната богата со витамини, калциум, фосфор и протеини е градежен блок за здрави коски и заби. Месото, живината, рибата, млечните производи, зелениот лиснат зеленчук и свежото овошје се видови на храна богата со хранливи материи што му требаат на вашето дете секојдневно.

 

Сепак, многу деца не добиваат доволно калциум во нивната исхрана. На секое дете му треба следниот препорачан дневен внес на калциум:

 

- Возраст од една до три години: 700 mg на ден

- Возраст од четири до осум години: 1000 mg на ден

- Возраст од девет до 18 години: 1300 mg на ден

 

Млекото, јогуртот, сирењето и другите млечни производи се добри извори на калциум, но калциумот можете да го добиете и од брокула или тофу. Потрудете се да го ограничите внесот на минетална вода во вашиот дом и внимавајте вашето дете да не ги замени пијалоците богати со калциум за повеќе засладени.

 

Направете здрави закуски достапни дома

Децата честопати добиваат лоша навика да земаат бонбони, газирани пијалоци и друга слатка храна кога прават закуска. Шеќерот е познат по тоа што создава кариес, а преголем нвес на шеќер може да доведе до нездрава исхрана. Обидете се да му понудите на детето корисни опции за ужина кои ќе ги зема после училиште или за време на викендите помеѓу оброците.

 

Размислете да ставите сад исполнет со овошје за децата да грицкаат. Ако тоа не успее, мама и тато можат да се обидат да исечат јаболко на парчиња и да го послужат со путер од кикирики. На овој начин детето ќе добие порција овошје заедно со извор на протеини. Истото може да се направи и со зеленчук; моркови, целер и тиквички може да се исечат на парчиња и да се сервираат со хумус или други здрави сосови. Некои родители го чуваат јогуртот при рака за да го користат како сос и им помагаат на децата да добијат повеќе калциум, што придонесува за здрави заби.

 

Направете проект „Ти си тоа што го јадеш“

Децата учат според она што го гледаат, па на вас останува да дадете добар пример и да ги следите истите диететски упатства како што барате од вашите деца да ги следат. Да претпоставиме дека се прашувате како да го научите детето да консумира здрава храна. Во тој случај, има многу забавни активности кои ќе ви помогнат да ги научите вашите деца на здрави навики во исхраната.

 

На пример, помогнете им на вашите деца да нацртаат облик на телото на хартија (хартиена кеса за намирници е корисен ресурс). Следно, погледнете низ старите списанија за слики од разновидна храна. Додека вашето семејство ги отсекува сликите, разговарајте која храна е здрава, а која не е. Следно, залепете ги сликите од здрава храна за обликот на телото, правејќи колаж. Кога ќе биде готово, закачете го сечиј колаж на фрижидерот за да ви послужи како потсетник да направите здрав избор кога ќе посегнете по закуска.


Не заборавајте на флуорот

Флуорот е минерал кој помага во зајакнување на коските и забите. Се наоѓа во мали количини во храната и водата. Сепак, од витално значење е да се надополни природната потрошувачка со производи со флуор како паста за заби и раствор за плакнење на уста за да се осигурате дека вашите деца добиваат доволно.

 

Запомнете дека децата не треба секогаш да ги користат истите производи како нивните родители. Разговарајте со вашиот стоматолог и педијатар за индивидуалните потреби на вашето дете за флуор во секоја фаза од развојот.

 

Има многу начини да ги водите вашите деца преку градење здрава исхрана која поддржува здрав раст. Можеби дури и ќе откриете дека е позабавно отколку што мислевте! Со овозможување на здрави грицки достапни дома, вклучување на вашето дете и неговите преференции во планирањето на оброците и вградување на флуор во нивната секојдневна рутина за орална нега, вие го подготвувате вашето дете за цел живот здрава исхрана и критични навики за орално здравје!

 

 

lacalut

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Интервју со Небојша Вуковиќ, директор на &...
Средното училиште „Лазар Танев“ нуди кетеринг за сите заинтересирани правни и физички лица кој го изработуваат учениците...
5
Те сакам...
Дневникот на nadica
4
Што е KidzProbioTM во прав?
KidzPROBIO е уникатна формула од активни видови на Lactobacillus и Bifidobacterium,зајакнат со prebiotic. Ја подобрува...
3
Прва посета на стоматолог на вашето дете
Кога се препорачува детето за прв пат да посети стоматолог?
3
Анкета

Доење.
пеперутка16

Колку долго доеше?