|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Растенија кои го прочистуваат воздухот дома

Редакција Рингераја, 15.11.2018
Барате да ги намалите токсините во вашиот дом? Овие растенија за чистење на воздухот ќе ви помогнат да ги отстраните токсините и да го подобрите квалитетот на воздухот во вашиот дом

image
/11


1. Devil’s Ivy  (Epipremnum aureum)

Devil’s Ivy е лесен за одгледување и е внатрешно куќно растение кое ќе се бори со обичните токсини во домаќинството. Ова растение дава свежина од бои во било која соба и одлично расте во вода, саксии и висечки кошеви. За него се вели дека е потешко да се убие отколку да остане жив!

 

Отстранува токсини: ксилен, бензен, формалдехид и трихлороетилен.

 

1 

 

2. Dwarf Date Palm (Phoenix Roebelenii)

Ова растение е релативно лесно за одгледување, расте во делумна сенка.

 

Отстранува токсини: формалдехид и ксилен.

 

2

 

 3. Peace Lily (Spathiphyllum)

Сјајно зелените листови го прават совршен додаток во секоја соба, особено оние места со слаба осветленост. Одржувајте го полевајќи го еднаш неделно со вода, за да во пролет ги пушти оние славни бели цветови.

 

Отстранува токсини: бензен, јаглерод моноксид, формалдехид, трихлороетилен, ксилен

 

3

 

 

4. Филадендрон

Филадендронот во форма на срце е извонреден прилог на затворен простор. Филадендроните  се релативно лесно за одгледување со умерено додавање на вода, светла просторија со индиректна сончева светлина.

 

Отстранува токсини: формалдехид.

 

4

 

5.  Spider Plant (Chlorophytum comosum)

Ова растение е совршен избор за новите одгледувачи на растенија. Тие живеат во индиректна сончева светлина и преживуваат во речиси секоја состојба (преживуваат на температури до 2 степени).

 

Отстранува токсини: формалдехид и ксилен.

 

5

 

6. Хризантеми (Chrysanthemum morifolium)

Хризантемите не се само одличен додаток на цветните аранжмани, туку изгледаат одлично во вашиот дом и се познати како едни од најдобрите прочистувачи на воздух. Тие се меѓу потешките прочистувачи на воздухот за одгледување, но подарокот е убав шарен цвет. Тие бараат добар проток на воздух, индиректна сончева светлина и напојување само со топла вода.

 

Отстранува токсини: амонијак, бензен, формалдехид и ксилен

 

6

 

7. Rubber plants (Ficus elastic)

Овие зимзелени дрвја потекнуваат од Индија, тие се многу тврдо растение кое сака светла, филтрирана светлина и неделно наводнување во лето и наводнување на две недели во зима.

Отстранува токсини: ксилен, бензен, формалдехид и трихлороетилен.

 

8

 

8. Boston Fern (Nephrolepis exaltata v. Bostoniesis)

Овој лесен за одгледување папрат е познат по своите листови во облик на меч, што го прави совршен за висечки кошници или платформи. Ова растение успева во влажна средина и бара постојана влага. Чувајте ги ќиви со редовно освежување со вода, влажна почва и поставете ги на директна сончева светлина во близина на прозорци и балкони. Во зима исечете ги листовите за околу 2 сантиметри за да помогнете да се регенерираат и да растат во потоплите месеци.

 

Отстранува токсини: формалдехид и ксилен.

 

8

 

9. Areca palms (Chrysalidocarpus lutescens)

Ова растение е одлично за поголеми простории. Тие се моќен центар кога станува збор за елиминирање на токсините и тие се дури и нетоксични за кучињата и мачките. Наводнете ги со многу вода (неколку пати неделно) во текот на летото, но не толку често во зима.

 

Отстранува токсини: бензен, јаглерод моноксид, формалдехид, трихлороетилен, ксилен

 

9

 

 

10. Pineapple

Една неодамнешна студија од НАСА откри дека растенијата од ананас всушност можат да го прекинат грчењето. Тие не ги отстрануваат токсините од воздухот, но НАСА тврди дека  растенијата на ананас произведуваат кислород и го зголемуваат квалитетот на воздухот навечер, што би можело да го подобри квалитетот на спиењето. Овие растенија се многу тврди и преживуваат со многу малку вода, но бидете внимателни во зима, бидејќи не сакаат студ.

 

10

 

11. Dracaena “Janet Craig” (Dracaena Deremensis)

Ова растение може да порасне до 4,5-метри височина, правејќи го совршено за полнење празнини и големи простори. Овие растенија сакаат индиректна сончева светлина, но под никакви околности не треба да се ставаат на директна сончева светлина Вода им асе става еднаш неделно во потоплите месеци, но бидете внимателни премногу вода може да предизвика расипување на коренот.

 

Отстранува токсини: ксилен, трихлоротиле

 

11

Ексклузивни фотографии: Свадбата на Сања и...
По четиригодишна врска, синоќа во скопскиот ресторан Везилка, Сања и Слаткар одржаа свадбена церемонија. Нека им е со ср...
4
Совети за распукана кожа на рацете и нозете
Кога кожата станува многу сува, може да испука. Испукана кожа е честа по рацете и стапалата, особено на прстите, палците...
3
12 правила за штедење
Парите ни помагаат да ги оствариме нашите соништа, сe додека заработуваме доволно и не трошиме премногу. Додека повеќето...
3
Создадете подобар живот
Својот живот го заробувате во негативни мисли и енергија ако го трошите на она лошо што може или би можело да се ...
2


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Кое име повеке ви се допаѓа?
ivanapuroska

Помогнете ни да се одлучиме помеѓу:

Самуил (16%)

Јован (84%)


Број на сите гласови: 290

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!