|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Протеини, теретани и еднократни пелени

Барбара, Редакција Рингераја, 11.7.2012
Дневникот на Палешка РР

image
/11


 

 

Тој скоро 17, таа скоро 3 години. Тој привлечно момче, таа бебенце. Тој со цел да стане фитнес модел, таа се уште кака во пелени...

А јас...?

 

Две соби:

Во едната персонален компјутер, музички систем од чија гласност пукаат стакла, најнов модел на телефон, слушалки, безжичен интернет, парфеми, гелови, стикови, стегачи, тегови, житарици и протеини. Клуч на врата, симпатии, ноќи поминати на Facebook, друштва, теретани и планови за самостоен одмор...мирис на момче, зрела насмевка и две вљубени очи...

 

Во другата – еднократни пелени, влажни марамчиња, мали чорапчиња, шишенца, блендер, мали алиштенца, сликовници, боички, плишани мечиња, мало креветче, мало перниче и прекривка...мирис на бебе, слатка детска смеа и две мили очиња...

 

Во бањата – Купка за тело, пена за бричење, брич, лосион за после бричење, а понатаму - шампон Косили, детско сапунче, кадичка, пајчиња за во вода, една голема и една мала бањарка.

Во сандачето за чевли – на едниот ред патики со број 44, на другиот чевлиња со број 22.

Во неговиот плакар – каиши, фармерки, блузи и кошули по најнова мода.

Во нејзиниот – мали фустанчиња, хеланки, блузички и по некои парче облека од бато, кога беше мал.

На сушалката – мали чорапчиња и големи чорапи, пижамчиња и пижами, боксерици и мали гаќички...

Во дворот – столици и масичка, радио, точак и ролери...а понатаму количка за бебе, нишалка, мало столче, кофиче и лопатчиња.

 

Ќе помислите - во оваа куќа нешто не е во ред, некој тука е дојден на гости?

 

Не...

Tоа се моите две деца, тој момче на 17 години, таа бебенце од три години...Тој само што не ми ја донесол девојката дома, а таа се уште кака во пелени. За него морам да бидам мајка која е се' помалку дома, а за неа – мајка која секогаш е дома, која е тука секогаш кога ќе заплаче, кога е болна, кога и треба топлата мајчинска прегратка.

Него му е потребна диетална храна која е богата го протеини, неа здрава храна во висока калориска вредност. Тој пие ладни сокови со многу мраз , таа густи сок на собна температура. Тој сака се' по најнова мода, таа задоволно се смешка кога ќе и купам лижалче.

 

Ќе помислите – како живеат под еден покрив две, толку спротивни деца?!

Сега ќе Ви кажам.

Најубавото негово утро е кога таа ќе го бакне и ќе му каже –  “бато тани, пути узика”. Најубавиот дел од нејзиниот ден е кога со бато игра заедно на музиката која тој ја слуша. Кога таа јаде чоколадо, половина му го носи на бато. Кога него ќе му останат пари од ноќното излегување и ги става неа во џепче. Тој обожава да скока со неа на кревет, додека таа громогласно се смее. Таа се' што има – дели со бато. Таа обожава да го прередува неговиот регал и се' да му испреврти...тој не се лути што повторно ќе го реди. Тој ја вози на точак, додека таа ја исправила главата гордо. Таа е неговата мала принцеза, а тој нејзиниот голем брат...

 

А јас?

За мене нема ништо подрагоцено од моментот кога ќе ме избркаат од соба за да заспијат заедно. Можам да не спијам и цела ноќ, само да ги гледам како прекрасно се сплотени во едно...

 

 

Ваша Палешка РР

 

 


Да бидеш автор е лесно! Автор може да биде секој! Секој кој чувствува, секој кој љуби, секој кој тагува, секој кој безмерно се радува...

Прочитај како и ти да станеш автор во текстот Станете автор на Рингераја


Фото: Шест правила за уредување на детска ...
Волшебно, посебно и безбедно: Овие насоки ќе ви помогнат полесно да изберете соодветен намештај за собата на своите деца
8
Упатство за правилна подготовка на тестенини
Тестенините се италијански специјалитет кој денес е составен дел од исхраната на сите луѓе на планетата. Готвењето на те...
5
Официјален Регистар на педофили во Р. Маке...
Презентиран Регистар на лица осудени за кривични дела за сексуална злоупотреба на деца и педофилија.
4
Раст и развој на детето
Сложеноста на развојот на секое дете се состои во развојот на обликот и видот на способностите, како што се: моторни, ем...
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Кое е поубаво !!!! :)
Jasy

Иако навидум се "исти", но сепак постои некоја разлика дали Влатко или Владимир. Со мм имаме дилема тој сака Влатко, а јас сакам Владимир. Па да видам што мислите вие кое според вас е поубаво и позвучно.

Влатко (36%)

Владимир (64%)


Број на сите гласови: 177

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!