|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Побрзо стареат жените со едно или повеќе деца?

Редакција Рингераја, 6.6.2019
Изгледа дека популарното мислење дека мајките стареат побрзо поради стресот и не е баш вистина. Ова го покажале резултатите на едно интересно истражување спроведено во Канада

image
/11


Во истражувањето биле проучувани 75 жени, во период од 13 години. Според резултатите, бројот на родени деца има влијание врз темпото на стареење на жената, но на поинаков начин од очекуваното.

Истражувањето го водел професор Пабло Непомански, кој ја барал поврзаноста помеѓу бројот на децата и должината на теломерите на мајките.

Теломерите се наоѓаат на крајот од ДНК молекулата и се клучни во процесот на стареење. Имено, со текот на времето нивната должина се намалува, што пак е причина за исчезнувањето на клетките. Овие промени најпрво се забележуваат на кожата и косата.

Интересно е што истражувањето покажало дека жените кои родиле повеќе деца, имале подолги теломери. Ова значи дека тие најверојатно стареат побавно.

Сепак, тој нагласил дека иако естрогенот го забавува скратувањето на теломерите, постојат и надворешни фактори кои влијаат врз темпото на стареење на жената со повеќе деца.

„Побавното скратување на теломерите кај жените со повеќе деца можеме да го поврзиме со драматичното зголемување на естрогенот, хормон кој најмногу се лачи во бременоста“, објаснил Непомански.

Одгледувањето и грижата за семејството и пријателите може да ја зголеми нејзината метаболичка енергија.

Третата година на детето е полоша од втората?
Пред да помислите дека станува збор за некакво сериозно научно истражување, веднаш да ви напоменеме дека не е така. Напр...
35
6 совети како да одгледате среќно дете
Почитувајте ја неговата страст и говорете му колку сте благодарни што имате дете како него во животот
13
Детето кое не игра е болно дете?!
Кога повторно би се вратила играта, детскиот џагор на улиците, играњето игри во групи, другарување, почитување, социјали...
12
Моето дете е себично?
Ако не го оставиме детето да почувствува дека има свои играчки, а тоа значи дека се само негови и тоа решава што ќе прав...
12


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Najubavo Ima :)
galena7

Koe ime vi e najubavo?

Ileana (5%)

Iliana (7%)

Joana (27%)

Ilina (39%)

Alina (9%)

Ilijana (13%)


Број на сите гласови: 238

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!